Üçüncü taraf Reddit uygulamalarının geliştiricileri, API fiyatlandırma değişiklikleri nedeniyle kapatma korkusu yaşıyor

Popüler iOS Reddit istemcisinin geliştiricisi Christian Selig Apollon, sosyal ağda yayınlandı Çarşamba günü, sosyal ağın yeni API fiyatlandırmasının o işsiz. Selig böyle düşünen yalnız değil. O zamandan beri, birçok üçüncü şahıs Reddit uygulama geliştiricileri uygulamalarının sürdürülebilirliği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Açık olmak gerekirse, Reddit yeni planlarının fiyatlarını resmi olarak açıklamadı. Ama Selig diyor Reddit ekibiyle yaptığı bir görüşmede, yeni fiyatlandırmanın 50 milyon talep başına 12.000 $’a mal olacağını öğrendiğini ve Apollo’nun geçen ay 7 milyar talepte bulunduğunu söyledi. Reddit ekibiyle de görüşmüş olan başka bir iOS uygulamasının geliştiricisi Narwhal, uygulamanın sayfasında bir paylaşımda bulundu. alt düzenleme bu fiyatlandırmanın onlara yılda kabaca 1-2 milyon dolara mal olacağını ve bunu karşılayamayacaklarını.

Başka bir gönderide, Reddit is Fun geliştiricisi araya girdi ve söz konusu Selig tarafından alıntılanan yıllık 20 milyon dolarlık maliyetle karşılaştırıldığında “RIF farklı olabilir, ancak aynı basketbol sahasında olacaktır.” Ayrıca uygulamanın o kadar para kazandırmadığını da belirtmişler.

rent a car 34

Diğer müşterilerin yapımcıları, örneğin Reddit için röle Ve Reddit için Sonsuzluk uygulamalarının geleceğiyle ilgili endişelerini de dile getirdi. Altında yeni API kuralları, Nisan ayında duyuruldu, üçüncü taraf müşterilerin geliştiricileri reklamlardan para kazanamayacak ve uygulamalarında NSFW içeriğini gösteremeyecekler. Bu nedenle, içeriğin bir kısmına erişememelerine rağmen kullanıcıların abonelik ücreti ödeyeceklerini ummak zorunda kalacaklar.

Twitter’dan, insanlar sahip olmak Reddit’in hamlesini Elon Musk’a ait platformun kendi API değişiklikleriyle bir tuttu ve üçüncü taraf istemcileri öldürmek. Ocak ayında Twitter, aşağıdaki gibi üçüncü taraf uygulamaları etkili bir şekilde yasaklamak için kuralını değiştirdi: Tweetbot, Twitterrific ve Talon.

Görünüşe göre bu yeni API değişiklikleriyle, etrafında uygulamalar yaparak kazanan geliştiricileri ücretlendirerek verilerinden para kazanmaya çalışıyor. Ancak Reddit, üçüncü taraf istemcileri kapatmanın orada olmadığını savunuyor.

“Bu kesinlikle herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını ‘öldürmeyi’ amaçlamıyor. API değişiklikleriyle ilgili ilk duyurumuzun ardından son altı hafta boyunca Apollo dahil üçüncü taraf uygulamaları ve geliştiricileriyle iletişim halinde olduk ve üçüncü taraf uygulamalara ilişkin duruşumuz değişmedi. Reddit çevresinde güvenli ve sorumlu bir geliştirici ekosistemi oluşturmaya kararlıyız — geliştiriciler ve üçüncü taraf uygulamaları, Reddit’i daha iyi hale getirebilir ve bunu sürdürülebilir ve karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklık içinde yapabilir, aynı zamanda kullanıcılarımızı ve verilerimizi güvende tutar.” TechCrunch’a söyledi Bir deyim Dün.

Reddit’teki kullanıcılar, şirketin API’sini üçüncü taraf uygulamaları tehdit edecek şekilde fiyatlandırma kararından memnun değil. Tıpkı profillerini alternatif ağlara kaydıran birçok Twitter kullanıcısı gibi, bazı insanlar zaten diğer Reddit benzeri platformlara katılmak istiyor.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın