Fisker, operasyonları finanse etmek ve pil paketi kapasitesini artırmak için 340 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil satacak

California merkezli EV üreticisi Fisker, Pazartesi günü yayınlanan bir düzenleyici dosyaya göre 340 milyon dolarlık dönüştürülebilir borç satmayı planlıyor. Şirket, %12 ihraç indirimi ve diğer ücretler dikkate alındığında daha düşük olan net gelirin 296.7 milyon $ olmasını bekliyor. Notların 2025’te ödenmesi gerekiyor.

Fisker, fonları genel kurumsal operasyonlarını desteklemek için kullanmanın yanı sıra 2024 ve sonrasında “büyümeyi desteklemek” için ek bir pil paketi hattı eklemeyi planlıyor. Şirket, fonların sermaye harcamaları ve gelecekteki ürünlerin geliştirilmesi için de kullanılacağını söyledi.

Hisse senetleri başlangıçta piyasa öncesi işlemlerde düştü, ancak o zamandan beri toparlandı. Öğleden sonraki işlemlerde hisseler %12,3 artışla 6,74 dolara yükseldi.

Dönüştürülebilir borç satışı, Fisker yeni başlayanlar için sıkılaşan bir sermaye ortamının ortasında ilk EV’sinin üretimini artırmaya çalışırken geliyor. Fisker, özel amaçlı satın alma şirketiyle birleşerek halka açılan birkaç EV şirketinden biridir.

2021 ve 2022’de hisse fiyatlarının yükseldiği bir zamanlar yüksek uçan EV SPAC’lerin büyük çoğunluğu, o zamandan beri nakit sıkıntısı çekti. Birçoğu iflas başvurusunda bulunurken, diğerleri maliyetleri düşürmenin ve sermaye artırmanın yollarını arıyor.

Fisker, EV SPAC kardeşlerinin sorunlarından büyük ölçüde kaçındı. Bununla birlikte, EV’ler olsun ya da olmasın, araçların tasarlanması, üretilmesi ve satılmasından kaynaklanan nakit yanığı ile birlikte hala yüz rüzgarları var.

Fisker, ilk tamamen elektrikli Ocean SUV’unu bu Mayıs’ta Danimarka’da ve Haziran’da ABD’deki müşterilerine teslim etti. Ancak, kârlılığını azaltan üretim darboğazlarıyla karşılaştı.

Fisker, bu ayın başlarında, ikinci çeyrekte 1.022 Ocean SUV ürettiğini ve birkaç yüz araçla kendi beklentilerinin altında kaldığını bildirdi. Şirket, eksikliği alt tedarikçilerinden gelen bileşen eksikliğinden sorumlu tuttu. Fisker, gerekli hacimleri artırmak için tüm tedarikçilerle birlikte çalıştığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın