Zorlu bir başlangıca rağmen, iklim teknolojisi 2023’ün geri kalanıyla başa çıkmak için iyi bir konumda.

Geçen yıl, iklim risk sermayesi ve başlangıç ​​​​dünyaları bir gerileme hakkında endişelenirken ve nakit tasarrufu için çabalarken teknoloji yenilmez görünüyordu. 2022’deki iklim teknolojisi yatırımcıları ve kurucuları, 2021’in zirvelerine ulaşmamış olabilir, ancak uçurumdan da düşmediler.

Yılın ilk çeyreğinde, iklim teknolojisini daha geniş teknoloji endüstrisinden ayıran güvenlik duvarında çatlaklar görmeye başladık: Alan, bir yıl öncesine kıyasla hem anlaşma sayısında hem de yatırılan parada üçte birden fazla düşüş gördü. .

yine de var pek çok olası sebep neden sektörün ani tökezlemesi sadece bir yanlış adımdı ve aşağı doğru bir sarmalın başlangıcı değildi.

Birincisi, Enflasyon Düşürme Yasası bazılarını anlaşmaları kapatmaya teşvik etmiş olabilir planladıklarından daha erken ile. Konuştuğum birçok kurucu, Ağustos ayında imzalanan yasanın hem hoş karşılandığını hem de beklenmedik olduğunu söyledi. Sadece yeni düzenlemeler ve teşviklerle destek sağlamakla kalmadı, aynı zamanda bazı iklim teknolojilerini de ulusal sohbete taşıdı.

Sonuç olarak, bazı kurucular planlarını hızlandırma ihtiyacı hissettiler. Bu, boru hattını yeni yılda biraz kuru bırakmış olabilir.

“İklim teknolojisi şirketlerine yönelik düzeltme, çoğunlukla, kazanan her şeyi alır tek bir kuruluşmuş gibi, SPAC’de bulunan veya halka açılan kuruluşlarda yapıldı.” Arch Rao, Span’ın kurucusu ve CEO’su

Sonra SVB çöktü. Bankanın başarısızlığı, iklim teknolojisini diğer bazı sektörler kadar sert bir şekilde etkilemedi, ancak banka, topluluk güneş enerjisi projelerinin toplam finansmanının yaklaşık %60’ını oluşturan iklim teknolojisi girişimlerine dostça davrandı.

Ancak asıl etki daha derin bir seviyede hissedildi: SVB’nin çöküşü, neye odaklanırsa odaklansın bir VC firmasını veya bir startup’ı yönetmeyi kolaylaştırmadı. “Operasyonel olarak, eğer bir firmayı yönetiyorsanız, SVB zımbırtısı yeni anlaşmalar yapar,” Abe YokellCongruent Ventures’ın yönetici ortağı TechCrunch+’a söyledi. “Büyük aramalar yapamazsınız; kredi limitlerinizi kullanamazsınız ya da sendikanızdaki biri kullanamaz.

Bu nedenle, SVB ile yeni bir düzenleyici rejime tepki veren piyasa arasında, Q1’in önceki trendlerden biraz sapmış olması şaşırtıcı değil.

Peki 2023’ün geri kalanı nasıl görünüyor?

Yokell, anlaşmaların hızının büyük ölçüde devam edeceğinden şüpheleniyor. “Anlaşma bazında, gidişat oldukça istikrarlı olacağından şüpheleniyorum” dedi. “Erken aşamada ve orta ile geç aşama arasında hala çok fazla akış görüyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın