Yapay zeka tarafından oluşturulan sanatla ilgili kurumsal korkuları hafifletmek için tasarlanmış Adobe tazminat maddesi

Üretken yapay zeka tarafından oluşturulan çizimler söz konusu olduğunda, kurumsal kullanıcıların izinlerle ilgili belirli yasal endişeleri vardır ve Adobe bu endişelerin farkındadır. Bu nedenle şirket, Adobe’nin şirketin üretken yapay zeka sanat oluşturma aracı olan Adobe Firefly’da üretilen eserlerle ilgili tüm telif hakkı taleplerini ödeyeceğini belirten bir tazminat maddesi yazdı.

Şirket, maddeyle ilgili yaptığı açıklamada özellikle şu kurumsal müşterilere atıfta bulunuyor:

Firefly ile Adobe ayrıca kurumsal müşterilere bir IP tazminatı sunacak, bu da Adobe’nin müşterilerini Firefly tarafından oluşturulan çıktılarla ilgili üçüncü taraf IP iddialarından koruyacağı anlamına geliyor.

Bu, bir müşterinin Firefly tarafından oluşturulan içeriğin kullanımıyla ilgili bir davayı kaybetmesi durumunda şirketin her türlü iddiayı ödemeye hazır olduğu anlamına gelir.

Şirket, kurumsal müşterilerin bu şekilde sanat eseri yaratma konusunda endişe duyduğunu biliyor. de konuşan Peşin Zirve bu yılın başlarında, daha önce Firefly’ın piyasaya sürülmesi, Adobe baş strateji sorumlusu Scott Belsky, Adobe’nin şirketlerle bu konuda konuştuğunu ve kurumsal pozisyonun çok net olduğunu söyledi:

“Çok büyük kurumsal müşterilerimizin çoğu, nasıl eğitildiğini anlamadan üretken yapay zekayı kullanma konusunda çok endişeli. Bunu, bir stok görseli kullanmaya benzer bir şekilde ticari kullanım için uygun görmüyorlar ve onu bir kampanyada kullanacaksanız, bunun haklarına – ve model izinlerine ve diğer her şeye sahip olmanızın daha iyi olduğundan emin oluyorlar. Ticari kullanım için uygulanabilirlik konusunda bu düzeyde bir inceleme ve endişe var” dedi.

Belsky, mahkemenin üretici yapay zeka ile oluşturulan içerikle ilgili telif hakkı sorunları hakkında henüz karar vermemiş olmasına rağmen, Adobe’nin Firefly’ı geniş kullanım iznine sahip olduğu Adobe Stock görüntüleri ve açık lisanslı görüntüler üzerinde eğittiği için bu duruşu almakta rahat olduğunu söylüyor. telif hakkının sona erdiği içerik ve kamu malı içerik. OpenAI ve diğer bazı şirketlerin aksine, açık internet üzerinde eğitim değil, sadece yasal olarak kullanabileceği içerikler.

“Ne olursa olsun güvende olmalıydık [of how the courts might rule]. Ve bu gerçekten yardımcı bir yöndü. Bu nedenle, bu ilk üretken AI model ailesini başlattığımızda eğitim vermeye karar verdik, her şey Adobe Stock veya herhangi bir telif hakkını ihlal etmeyen açık veri kümeleri üzerinde eğitildi” dedi.

Adobe genel hukuk danışmanı Dana Rao, bu yaklaşımın Adobe’nin tazminat hükmünü sunmayla ilişkili riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor. Kurumsal müşteri, Adobe’nin modeli kullanma izinlerine sahip olduğu sınırlı bir içerik kümesi üzerinde eğittiğini bilir ve herhangi bir nedenle yine de dava edilirlerse, Adobe bunları ele alır.

“Firefly tarafından üretilen bir çıktıyla ilgili olarak dava edilirseniz, kurumsal sözleşme anlaşmamızın bir parçası olarak devreye gireceğiz ve sizi tazmin edeceğiz ve neyi tazmin edeceğiz? Firefly’ın çıktısını tazmin edeceğiz… eğer bu başka birinin işiyse ve onların işi gibi görünüyorsa ve bu bir telif hakkı ihlali olacaktır çünkü öyleydi. [someone’s] iş, size tazminat ödeyeceğiz çünkü… işimizi nereden aldığımızı biliyoruz. Ve bu davayı kazanabileceğimiz için kendimizi iyi hissediyoruz, ”dedi Rao TechCrunch’a.

Constellation Research’ün kurucusu ve baş analisti Ray Wang, yaklaşımın hem Adobe hem de Adobe Stock’a katkıda bulunan yaratıcılar için akıllı olduğunu söylüyor. “Aslında harika bir hareket. Nedeni şu: Yalnızca Adobe Stock için geçerlidir ve Adobe Stock’taki tüm yaratıcı düzenlemelerin sahibi Adobe’dir” dedi. “Ayrıca içerik oluşturucuların, Firefly’da oluşturulan Adobe Stock türevleri üzerindeki çalışmalarından para kazanmalarını sağlıyor.”

Şirket, tazminatın ne kadar ileri gideceğine dair sınırlar koyuyor ve bunun yalnızca Firefly tarafından üretilen belirli çıktıyı kapsadığını ve örneğin Örümcek Adam’ın bir benzerini eklemek gibi, çıktıya bir telif hakkını ihlal edebilecek başka hiçbir şey ekleyemeyeceğinizi söylüyor. sanat eseri, diyor Rao.

Yaklaşımı, ürkek müşterilere bu teknolojiyi ticari amaçlarla kullanmanın güvenli olduğu konusunda güvence vermek için tasarlanmış yasal bir numaradan çok bir sigorta poliçesi gibi görüyor. “Yasa henüz kararlaştırılmadı ve size telif hakkı davalarının hangi yöne gideceğini söyleyemem ama Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş biri olarak size garanti edebilirim ki pek çok dava açılacaktır, bu yüzden bu sigorta oldukça çekici [to our enterprise customers]ve gerçekten bir hile değil.

Kurumsal kullanıcıların, Firefly gibi teknolojilerle üretilen sanat eserlerinin kullanımına ilişkin yasal testlerin yapılma olasılığının da farkında olduğunu ve bunun onlara biraz huzur verdiğini söylüyor. Modelin üzerinde eğitildiği içeriği bilen Adobe, yasa çıkmasa bile ve pozisyonu ne olursa olsun zaman içinde bazı ödemeler yapmak zorunda kalsa bile benzer şekilde rahat hissedebilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın