IBM, hibrit bulut hizmetlerini ikiye katlamak için Vista’dan Apptio’yu 4,6 milyar dolar nakit karşılığında satın aldı

Bulut mimarisi, kuruluşlar arasında her yerde bulunmaya devam ettikçe, giderek daha belirgin olan şey, birçok kuruluşun hibrit bir yaklaşım benimsediği, özel ve genel bulutlardaki SaaS’ı şirket içinde kalan bazı ürünlerle harmanladığıdır. Bugün IBM, hibrit kavramını ikiye katlayarak büyük bir satın alma gerçekleştirdi: Apptio’yu satın almak için 4,6 milyar dolar nakit ödeyecek — verilerin hibrit ortamlarda nasıl ve nerede yaşadığını ve nasıl kullanıldığını, özellikle bunun finansal ve kaynak maliyetleri açısından nasıl olduğunu izlemek için bir platform oluşturmuştur.

IBM, planın Apptio’nun IBM’in mevcut BT otomasyon yazılımı ve yapay zeka platformunun yanı sıra işletmelere BT yığınlarındaki harcamaları yönetmeleri ve optimize etmeleri için çözümler geliştirmesi ve satması olacağını söyledi.

Apptio şu anda PE firması Vista Equity Partners’a ait, 1.94 milyar dolar ödeyen 2018’de özel olarak geri almak için.

Satın alma, IBM için çok anlamlı.

Teknolojideki en eski, eski işletmelerden biri olan “Big Blue”, daha modern ürün ve hizmetleri devreye sokmak için uzun vadeli bir stratejinin ortasında yer alıyor ve bu, şirketin hizmetlerini ilerletmesi için ileriye doğru atılmış net bir adım. ve sistem entegrasyonları işletmeleri, özellikle de ona bugün modern şirketlerin sahip olduğu daha büyük endişelerden birine odaklanması için çok daha güçlü araçlar sağlıyor.

Spesifik olarak, kuruluşlar daha güvenli, daha verimli ve daha genişletilebilir olan daha güncel sistemlere ve hizmetlere geçmeye istekli olsa da, tüm bunlar aynı zamanda uzun vadeli maliyet avantajları ve özellikle bunun kârlılığı nasıl etkilediği hakkında daha büyük sorulara yol açar.

“Teknoloji, işleri daha önce hiç görmediğimiz bir hız ve hızda değiştiriyor. IBM CEO’su ve başkanı Arvind Krishna yaptığı açıklamada, “Bu değişikliklerden yararlanmak için, daha iyi iş değeri sağlayan yatırımları optimize etmek çok önemlidir ve Apptio tam da bunu yapıyor” dedi. “Apptio’nun olanakları, IBM’in BT otomasyon yazılımı ve watsonx AI platformuyla birleştiğinde, müşterilere tüm teknoloji yatırımlarını optimize etmek ve yönetmek için en kapsamlı yaklaşımı sunuyor.”

Bu BT alanının daha genel adı, finansal ve operasyonel BT yönetimi ve optimizasyonunun kısaltması olan “FinOps”tur. Apptio’nun ürünleri bugün birkaç farklı alanı kapsıyor. ApptioOne, hibrit bulut ortamlarında harcama yönetimi ve planlamasına odaklanır. Apptio Cloudability, özellikle genel bulut konuşlandırmaları etrafındaki harcamaları yönetmeye odaklanır. Bu arada Apptio Targetprocess, hangi kaynakların tahsis edilmesi gerekebileceğini anlamak ve projenin bu çabaları yönetmesine yardımcı olmak için daha büyük projelerin modellenmesine yardımcı olur.

Apptio, IBM’e oldukça büyük bir müşteri kitabı getiriyor – Fortune 100’ün yarısından fazlası da dahil olmak üzere 1.500 işletme – ve bugün kurumsal bulut hizmetlerinde çalışmanın ayrılmaz bir parçası olan bazı önemli mevcut entegrasyonlar ve ortaklıklar. Amazon Web Hizmetleri, Microsoft Azure, Google Bulut Platformu, Salesforce, ServiceNow, Oracle ve SAP. Muhtemelen, IBM’in zaten müşteri listesiyle bir çakışması var ve bu, sonuç olarak daha fazla hizmete ek satış yapmasına yardımcı olacak.

Apptio’nun kurucu ortağı ve CEO’su Sunny Gupta yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz, teknoloji yatırımlarının dağıtıldığı ve dağıtıldığı, ancak tüm inovasyonların net iş sonuçlarıyla uyumlu hale getirilmesi gereken, karmaşık, dijitale öncelik veren, hibrit bir dünyaya dönüşüyor” dedi. “IBM’e katılmaktan ve sektör lideri tekliflerimizi IBM’in küresel varlığı ve AIOps, otomasyon ve hibrit bulut teklifleri genelindeki güçlü portföyüyle birleştirmekten dolayı çok heyecanlıyız.”

anlaşma bu haftasonu çalışılacağı söyleniyor ve satın almanın, düzenleyici ve diğer onayları bekleyen 2023’ün ikinci yarısında kapanması bekleniyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın