Red Hat, bu çeyrekte IBM’in pastırmasını kurtardı

Apptio’nun satın alınması, IBM’in gelecekteki başarısı için daha da kritik görünüyor

IBM’in bildirdiği kazançlar bu hafta ve eğer dürüst olursak, sonuçlar oldukça sönüktü. Şirket, bir önceki yıla göre hayal kırıklığı yaratan %0,4 düşüşle yaklaşık 15,5 milyar dolar gelir elde etti. Bununla birlikte, yıldızlardan daha az raporunda bile, tanınmış teknoloji devi için bazı olumlu bilgiler vardı.

Olumsuz tarafı, IBM’in altyapı işi, bir yıl önceki ölçümlere kıyasla %14,6 düşüşle 3,6 milyar $’a düşen gelirle derin bir durgunluk içinde. Bu toplam kayıp, kendi başına %30 düşen şirketin anabilgisayar işi IBM Z Systems’ı da içeriyor. Z Systems, geçmişte şirket için oldukça sağlamdı, bu yüzden bu kadar kötü durumda olduğunu görmek iç karartıcı bir haber.

İşin iyi tarafı, IBM’in en son çeyreğinde yazılım gelirleri %7,2 artarak 6,6 milyar dolara ulaştı ve Red Hat %11 artışla liderliğini sürdürdü. 2018 34 milyar dolarlık satın alma her geçen çeyrekte daha iyi görünün. Red Hat olmadan IBM’in çok daha kötü durumda olacağını bile iddia edebilirsiniz.

CEO Arvind Krishna, şirketi için mütevazı bir büyüme sağlamaya çalışıyordu, ancak Big Blue ikinci çeyrekte bunu bile başaramadı.

Yine de IBM, amacının yaşadığı her yerde altyapıyı yönetmek için güvenilir bir iş ortağı olarak hareket etmek olduğu hibrit bulut stratejisini ikiye katlarken, sabit kur oranlarında %3 ila %5 arasında beklenen gelir artışı da dahil olmak üzere gelecek için birkaç iyi sinyal var. Ve bu çeyrekte, bir yıl önceki sonuçlara göre 1 milyar dolar artışla 10,5 milyar dolar serbest nakit akışı bekliyor.

IBM’in çeşitli bölümleri, mütevazı büyüme yörüngesine katkıda bulunuyor. Artan yazılım gelirlerinin yanı sıra, danışmanlık bölümü bu çeyrekte iyi bir rapor elde etti ve gelir tablosunu bir yıl önceki sonuçlara göre %4,3 artırarak 5 milyar dolara çıkardı. Bu kişiler, diğer şeylerin yanı sıra büyük şirketlerin hibrit bulut uygulamalarını yönetmelerine yardımcı olur.

Geçenlerde IBM çıktı ve harcadı Apptio’yu satın almak için 4,6 milyar dolar, şirket içinde veya bulutta kaynakların nereye tahsis edildiğini daha iyi anlamaya yardımcı olacak yazılımlar oluşturur. Bu anlaşmanın bu yılın sonlarına kadar tamamlanması beklenmiyor, ancak bunun hibrit bulut yaklaşımından ek gelir elde etmenin bir yolu olabileceği ve şirketin ileriye dönük sonuçlarına gelecekte yıldan yıla karşılaştırmaları destekleyecek bir gelir katmanı ekleyebileceği açık.

Peki yapay zeka?

IBM ayrıca yapay zekayı hibrit stratejisiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olarak görüyor. Mayıs ayında şirket, Watson’ın yenilenmesini tanıttı. Watsonx adlı yapay zeka platformu Bu, yeni nesil büyük dil modellerinden yararlanır. IBM, 2011 yılında ortaya çıkan Watson ile avantajlı başlangıcı boşa harcarken, ünlü “Jeopardy” zaferiyapay zekaya olan yeni ilgiden yararlanmayı umuyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın