Astranis, yörüngedeki ilk ticari internet uydusu arızasının ardından Plan B’ye geçiyor

rent a car 34

Uzay tabanlı internet başlangıcı Astranis Cuma günü yaptığı açıklamada, ilk ticari internet uydusunun, her iki uzay aracının güneş panellerindeki bir arıza nedeniyle Alaska’ya sürekli kapsama sağlayamayacağını söyledi.

San Francisco merkezli şirket, Mayıs ayı başında bir SpaceX Falcon Heavy üzerinde Alaska için Arcturus adlı özel internet uydusunu fırlattı. Kısa bir süre sonra şirket, nominal olarak performans gösterdiğini bildirdi. Ancak Astranis CEO’su John Gedmark, uydunun, güneş dizilerini güneşe göre döndüren bileşen olan güneş dizilimi sürücü düzeneğinde “birdenbire önemli bir sorun yaşadığını” söyledi. Bu sorunun bir sonucu olarak, güneş dizileri artık uzay aracına yeterli gücü sağlayamaz.

Gedmark, “Bu sinir bozucu bir durum – Arcturus uzay aracı güvenli bir durumda ve tamamen bizim kontrolümüz altında, yük ve diğer Astranis şirket içi tasarım bileşenlerimiz mükemmel çalışıyor ve tanklar yıllarca yörüngede operasyon için yakıt alıyor” dedi. Ancak büyük bir değişiklik olmadıkça, Alaska’da internet bağlantısı sağlama görevi ertelenecek.”

Bunun yerine, Astranis Plan B’ye geçiyor. Şirket, aksayan Arcturus için yörüngede bir yedek olarak daha önce açıklanmayan bir “UtilitySat” başlatacak. Bu uydu, şirketin bu yılın sonlarında bir SpaceX Falcon 9 araç paylaşımı görevinde fırlatmayı planladığı dört uydudan oluşan bir grubun parçası olarak yörüngeye gidecek. UtilitySat, Arcturus ile aynı boyutta, yaklaşık 400 kilogram olsa da, daha düşük kapasiteye sahip olacak ve kaybedilen kapsama alanını tamamen telafi etmeyecektir.

Gedmark, 2025’in başlarında Alaska’nın yerini tamamen değiştirmeyi beklediğini söyledi.

Astranis’in internet uyduları, Dünya yüzeyinden yaklaşık 22.000 mil yükseklikte, sabit yörüngede çalışıyor. Genel olarak, bu yörüngede çalışan uydular (çok daha yakın düşük Dünya yörüngesinin aksine), yüz milyonlarca ila milyarlarca dolara mal oluyor. Bu fahiş maliyetler kısmen yakıt gereksinimlerinden ve uyduların boyutundan kaynaklanmaktadır. Ancak Astranis’in alternatif yaklaşımı tam da bunun gibi anlar için işe yarayabilir: uyduları daha ucuz, üretimi daha kolay ve fırlatmaları daha hızlı, bu nedenle yörüngedeki bir arıza – yine de söz konusu uydunun ölümü anlamına gelse de – GEO’daki diğer uydularla aynı mali kayıp anlamına gelmiyor.

Viasat’ın 6.400 kiloluk ViaSat-3 uydusunun – Arcturus’un otostop çektiği Falcon Heavy fırlatmasındaki birincil yük olan – aynı zamanda donanım sorunları yaşadığına dair son haberler göz önüne alındığında, fark özellikle aydınlatıcıdır. Bu sorun, 420 milyon dolarlık şaşırtıcı bir sigorta talebiyle sonuçlanabilir.

Gedmark, “Uydularımız daha küçük ve daha esnek ve onları geleneksel uydu üreticilerine göre daha hızlı ve daha yüksek miktarlarda inşa ediyoruz” dedi. “Bu, bir gerileme en kötü durumunun, görevin sona ermesi değil, hizmetin başlamasında bir gecikmeye dönüşmesi anlamına gelir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın