Astranis gelecek yıl Filipinler için özel bir internet uydusu fırlatacak

rent a car 34

Uzay tabanlı internet başlangıcı Astranis iki milyona kadar insanı birbirine bağlamak için yeterli bant genişliği sağlayacak Filipinler’e özel bir uydu fırlatmak ve işletmek için yeni bir anlaşma imzaladı.

Astranis, Filipinli bir internet servis sağlayıcısı (ISP) olan kardeş şirketi HTechCorp. ile kapasite satın alacak olan uydu hizmetleri sağlayıcısı Orbits Corp ile ortaklık kuruyor. Şirketler, sözleşmenin finansal detaylarını açıklamadı.

Astranis CEO’su John Gedmark, bir blog gönderisinde Filipinler’in fiber veya mikrodalga kuleleri gibi geleneksel bağlantı teknolojilerini kapsaması benzersiz derecede zorlu bir ülke olduğunu söyledi.

“Filipinler’de her yıl 20’den fazla tayfun oluyor ve takımadaların Ateş Çemberi’ndeki konumu göz önüne alındığında, ister Metro Manila’da ister Barangay Caagutayan gibi kırsal bir toplulukta yaşasınlar, diğer doğal afetler genellikle Filipinlilerin kararlılığını test ediyor” dedi. . “Fiber hatlar taşar; mikrodalga kuleleri devrilir; ve çoğu zaman tüm ülke bağlı ve güvende kalmak için uydu internet hizmetlerine güvenmek zorunda kalıyor.”

Astranis’in anlaşma uyarınca 2024’te fırlatılacak olan “microGEO” uydusu, çok farklı bir çözüm sunuyor. Astranis’i uydu internet hizmetleri sağlayan diğer şirketlerle yan yana getirmek cazip gelse de, San Francisco merkezli girişim, hem donanımı hem de ürünü ile farklı bir yaklaşım benimsiyor. Astranis, Dünya yüzeyinin yaklaşık 22.000 mil yukarısında yer eşzamanlı yörüngede nispeten küçük uydular çalıştırıyor. Bu yörüngenin faydası, uyduların işaret ettikleri yere göre sabit bir konumda kalmalarıdır, yani tek bir uydu geniş bir coğrafi alana sürekli erişim sağlayabilir.

Diğer büyük fark, pazara giden yoldur: Astranis, yerel telekomünikasyon ve internet servis sağlayıcılarıyla ortaktır ve SpaceX’in Starlink’i gibi tek abonelikler yerine geniş bant kapasitesi satar. Bu nedenle, şirketin geniş bandının hastaneler, okullar ve sanayi merkezlerini bağlamak için ayrı cihazlar olarak kullanılması muhtemeldir.

Filipinler ile yapılan yeni sözleşme, Astranis’in Asya’daki ilk ortaklığını işaret ediyor. Şirketin duyurulan diğer anlaşmaları arasında, Alaska’ya hizmet getirmek ve o ülkede üç milyona kadar insanı birbirine bağlaması beklenen bir uydu için Perulu bir hizmet sağlayıcı ile bir anlaşma.

Astranis, Peru için uyduyu ve Kuzey Amerikalı müşterisi Anuvu için iki uyduyu içeren bir partide bu yılın sonundan önce dört uydu daha fırlatmayı planlıyor. Filipinler uydusu, diğer dört uyduyla birlikte gelecek yıl fırlatılacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın