Amazon, Project Kuiper uydu işleme için Florida’da 120 milyon dolarlık bir tesis inşa ediyor

Amazon, 2024’te Project Kuiper prototip uydularının ilk partisini fırlatmaya hazırlanırken, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki (KSC) yeni bir uydu işleme tesisine 120 milyon dolar harcayacak.

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni tesisin inşaatının halihazırda devam ettiğini söyledi. Sonunda Kuiper uydularını yörüngeye gönderecek olan fırlatma operatörlerinin yakınında stratejik olarak konumlandırılacak: KSC’de büyük bir kampüs ve Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nde bir fırlatma kompleksi işleten Jeff Bezos’un Blue Origin ve United Launch Alliance.

100.000 metrekarelik işleme tesisi, KSC’nin eskiden Mekik İniş Tesisi olarak bilinen tarihi Fırlatma ve İniş Tesisinde yer alacak. Site şu anda eyalette uzay endüstrisi yatırımını teşvik etmeye adanmış bir kuruluş olan Space Florida tarafından yönetilmekte ve işletilmektedir.

Kuiper Üretim Operasyonları Başkan Yardımcısı Steve Metayer yaptığı açıklamada, “Kuiper Projesi’nin tam ölçekli üretim lansmanlarına ve erken müşteri pilotlarına gelecek yıl başlamak için iddialı bir planımız var ve bu yeni tesis, bu zaman çizelgesinde teslim etmemize yardımcı olmada kritik bir rol oynayacak” dedi. “Florida’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin başka yerlerinde büyüyen uzay endüstrisini desteklemek için Space Florida ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz ve yetenekli operasyonlarımıza ve üretim ekibimize daha fazla yetenek katmayı dört gözle bekliyoruz.”

Amazon, bu yılın sonlarında Kirkland, Washington merkezli tesisinde uydu üretimine başlamayı planlıyor. Florida’daki yeni tesis, bu uydu gönderilerini alacak ve lansmandan önce son kontrolleri tamamlayacak. Tesis, Blue Origin’in New Glenn’inin ve ULA’nın Vulcan Centaur’unun yük kaplamalarını barındırmak için 100 fit yüksekliğinde temiz bir oda içeriyor.

Amazon, Kuiper ile SpaceX’in Starlink’ini 3.200’den fazla yüksek hızlı internet uydusundan oluşan bir takımyıldızla alçak Dünya yörüngesine sokmayı planlıyor. E-ticaret devi, planlarına şimdiden milyarlarca yatırım yaptı: geçen yıl şirket, uydu takımyıldızı için Blue, ULA ve Arianespace’den 77 adet devasa fırlatma aracı ayırdı.

Amazon, “önümüzdeki aylarda” iki prototip uydu fırlatmayı hedefliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın