Max Q: Eğlenceyi ikiye katlayın

Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz!

Bu konuda:

  • Blue Origin büyük bir NASA sözleşmesi imzaladı
  • SpaceX’ten haberler ve daha fazlası

NASA, Ay’a ikinci insan iniş sistemi kurmak için Blue Origin liderliğindeki ekibi seçti ve SpaceX’e katıldı

Ajans SpaceX ile rekabet sağlamak ve ayın uzun vadeli keşfini desteklemek istediği için NASA, Artemis programı için ikinci bir aya iniş sistemi geliştirmek üzere Blue Origin liderliğindeki bir ekibi seçti.

Kazanan takım arasında Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic ve Honeybee Robotics yer alıyor. Sözleşmenin değeri 3,4 milyar dolar, ancak Blue Origin Başkan Yardımcısı John Couluris, şirketin bu sayının “çok kuzeyinde” katkıda bulunmayı planladığını söyledi – bu, tüm çabanın muhtemelen en az 7 milyar dolara mal olacağı anlamına geliyor.

Blue Origin, Blue Moon adını verdiği 52 fit uzunluğunda bir iniş geliştireceğini ve onu ayın güney kutbuna indireceğini söyledi. Blue Moon, Blue’nun geliştirme aşamasındaki New Glenn roketinin yük kaplamasına sığacak şekilde boyutlandırılmıştır. Mavi liderliğindeki ekip, astronotları almadan bir yıl önce mürettebatsız bir görev yapmayı planlıyor. İniş aracının başka bir versiyonu da ay yüzeyine 30 metrik ton kadar yük taşıyacak şekilde tasarlanıyor.

Haberin açıklanmasından kısa bir süre sonra Jeff Bezos, uzay ajansıyla “bu yolculukta olmaktan onur duyduğunu” tweetledi.

mavi kökenli arazi aracı

Görsel Kaynakları: Mavi Menşei / Mavi Menşei (yeni bir pencerede açılır)

TC ve ötesinden daha fazla haber

  • Astra Roket 4’ün test uçuşu için ABD Savunma Bakanlığı ile ek fırlatma sözleşmesi kazandı. Şirket, ilk çeyrek mali sonuçlarına göre kısalan nakit akışıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. (Astra/Astra)
  • NASA özel uzay istasyonlarının lansmanı ile Uluslararası Uzay İstasyonunun 2030’da hizmet dışı bırakılması arasında iki yıllık bir örtüşmeyi hedefliyor.Michael Sheetz)
  • UzayX Şirket, insanları aya ve ötesine geri döndürmek için Starship fırlatma sistemini geliştirmeye devam ederken, NASA’nın eski insanlı uzay uçuşu başkanı Kathy Lueders’ı işe aldı. (TechCrunch)
  • Uzay DemirhanesiGalli bir uzay içi üretim girişimi olan , yörünge fabrika uzay aracının hızlı bir şekilde kurtarılmasını ve yeniden kullanılmasını sağlamak için bir uydu yeniden giriş sistemi geliştirdi. (TechCrunch)
  • Stoke Uzay Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın girişim sermayesi kolu olan In-Q-Tel’den çok sayıda yatırım aldı. (TechCrunch)
  • strato fırlatma Virgin’in iflas işlemlerinin bir parçası olarak değiştirilmiş Boeing 747 uçağı “Cosmic Girl” de dahil olmak üzere Virgin Orbit’in bazı varlıkları için 17 milyon dolarlık bir teklif sundu. (TechCrunch)
  • Birleşik Fırlatma İttifakı yakında Vulcan Centaur roketinin statik ateşleme testini gerçekleştirmeyi hedefliyor, ancak şirketin fırlatmadan önce anormallik araştırmasını tamamlaması gerekiyor. (Uzay Haberleri)
  • Varda Uzay endüstriler, bir uzay içi imalat girişimi, 500 milyon $’lık sonradan para değerinden 25 milyon $’ı toplama sürecinde. (TechCrunch)

Max Q size benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, onu bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.

Max Q: Eğlenceyi ikiye katlayın ile Aria Alamalhodaei orijinal olarak yayınlandı TechCrunch


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın