NASA, Ay’a ikinci insan iniş sistemi kurmak için Blue Origin liderliğindeki ekibi seçti ve SpaceX’e katıldı

Ajans SpaceX ile rekabet sağlamak ve ayın uzun vadeli keşfini desteklemek istediği için NASA, Artemis programı için ikinci bir aya iniş sistemi geliştirmek üzere Blue Origin liderliğindeki bir ekibi seçti.

Kazanan takım şunları içerir: Lockheed martin, perdelik, Boeing, astrobotik Ve Bal arısı Robotik.

Ödül, mürettebatsız gösteri inişini ve mürettebatlı gösteri inişini içerir. NASA, bu aracı ve Starship’i kullanarak astronotları ay yüzeyi ile “Gateway” adını verdiği, gelişme aşamasındaki bir uzay istasyonu arasında, ayda kalıcı bir insan varlığını mümkün kılmak için taşımayı amaçlıyor.

Bu ödül kapsamında Blue Origin liderliğindeki ekip, şu anda Eylül 2029’dan önce fırlatılması planlanan Artemis V görevi için iniş sistemini geliştirecek. SpaceX’in iki görevi Artemis III ve Artemis IV için planlandı.

NASA, bir Starship insan iniş sistemi geliştirmek için SpaceX’i seçti Nisan 2021’de yaklaşık 2,9 milyar dolarlık bir fiyatla. O zamanlar ajansın görev için yalnızca bir satıcı seçmesi dikkate değerdi – aslında o kadar dikkate değerdi ki, rakipler Blue Origin ve Dynetics, karar üzerine büyük bir hükümet gözlemcisine protestolar düzenledi. O protestolar görevden alındı.

Bununla birlikte, diğer kaynaklardan (önemli Kongre) ikinci bir satıcı seçmesi için teşkilat üzerindeki baskı ve geçen Mart ayında NASA, ikinci bir iniş sistemi için rekabet açacağını duyurdu. Bu nedenle SpaceX, bu sözleşme için rekabet etmeye uygun değildi. Ancak, o ve bu ekip, Artemis V’in ötesindeki aya yapılacak insanlı görevler için rekabet etmeye uygun olacak.

NASA’nın Artemis programı inanılmaz derecede iddialı. Ajans, astronotların her seferinde otuz güne kadar Ay’da kalmasıyla ayda yaklaşık bir görev kadansını korumak istiyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson bir basın toplantısında, “İkinci bir iniş ve ek, farklı bir iniş, ayın yüzeyinde bilim ve teknoloji geliştirmeyi gerçekleştirmek için bir dizi görev için gerekli donanıma sahip olmamıza yardımcı olacak” dedi.

Gelişmekte olan…

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın