Tesla’nın marjları bize onun bir teknoloji şirketi değil, bir otomobil üreticisi olduğunu hatırlatıyor

Tesla’nın hissesi değerlendi Ford, General Motors, Toyota, Volkswagen ve Stellantis’in toplamından daha fazla. Tesla bir otomobil üreticisi olmasına rağmen, onu Apple, Nvidia ve Microsoft gibi şirketlerin kampına sokan bir hisse fiyatıyla daha çok bir teknoloji şirketi olarak değer görüyor.

Ancak bu hisse fiyatı, şirketten sonra bu hafta darbe aldı. otomatik brüt kar marjlarının düştüğü bildirildi ikinci çeyrekte. Tesla’nın hissesi, kazançları bildirdikten sonra Çarşamba günü 291.26 doları kapattı, ancak o zamandan beri bu yazının yazıldığı sırada 261.56 dolara düştü.

Tesla’nın bir zamanlar güçlü olan marjları, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana istikrarlı bir düşüş gösteriyor ancak 2023’ün ilk yarısında yıllarda ilk kez %20’nin altına düştü. fiyat indirimleri tüm modellerde ve pazarlarda.

CEO Elon Musk, indirimleri belirsiz bir ekonomik ortamda talebin düşmesine bağladı, ancak analistler ayrıca tedarik zinciri sorunları ve artan rekabette ters rüzgarlar görüyorlar.

Hisse senedi fiyatları düşmeye devam ederken, ayılar Tesla’nın hisse fiyatının şirketin gerçekliğini yansıtmaya başladığını söylüyor: Tesla’nın büyük bir oyundan bahsetmesine rağmen, sonunda, sadece otomobil üreticisi sorunları olan bir otomobil üreticisi.

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli otomotiv analisti Kevin Tynan, TechCrunch+’a “Onlar da herkes gibi metal bükücüler” dedi. “Boğalar, Tesla’nın bir şekilde farklı türde bir şirket olduğuna ve daha çok bir teknoloji şirketine ödeyeceğiniz gibi farklı bir değerlemeyi hak ettiğine inanmanızı istiyor. Ama gerçek şu ki, artık otomobil üreticisi marjları var. Ana faaliyet alanında otomobil üreticisi sorunları ve otomobil üreticisi döngüselliği var.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın