Bu başlangıç, sanat üreten yapay zekayı kesinlikle lisanslı görüntüler üzerinde eğitmek istiyor

Üretken yapay zeka, özellikle metinden görüntüye yapay zeka, girişim parası kadar çok dava çekiyor.

Popüler AI sanat araçlarının arkasındaki iki şirket, yolculuk ortası ve Stabilite AI, birbirine karışmış durumda Yasal durum araçlarını web’den kazınmış görüntüler üzerinde eğiterek milyonlarca sanatçının haklarını ihlal ettiklerini iddia ediyor. Ayrı olarak, stok görüntü sağlayıcısı Getty Images, Stability AI’yi mahkemeye verdi bildirildiğine göre kendi sitesindeki görselleri eğitim izni olmadan kullanmak Kararlı Difüzyonsanat üreten bir yapay zeka.

Üretken yapay zekanın kusurları – üzerinde eğitildiği verileri ve buna bağlı olarak eğitim verilerinin yapısını yeniden ortaya çıkarma eğilimi – onu yasal hedef tahtasına koymaya devam ediyor. Ama yeni bir başlangıç, Briagörüntü oluşturan ve yakında video oluşturan yapay zekayı “etik” bir şekilde eğiterek riski en aza indirdiğini iddia ediyor.

Bria’nın kurucu ortağı Yair Adato TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​”Hedefimiz, platformumuzun yasal ve etik açıdan sağlam olmasını sağlarken hem geliştiricileri hem de içerik oluşturucuları güçlendirmektir” dedi. “Bu hususları önceliklendiren sürdürülebilir bir model oluşturmak için en iyi görsel üretken yapay zeka teknolojisi ile sorumlu yapay zeka uygulamalarını birleştirdik.”

Bria

Görsel Kaynakları: Bria

Adato, 2020’de pandemi vurduğunda Bria’nın kurucu ortağı oldu ve şirketin diğer kurucu ortağı Assa Eldar 2022’de katıldı. Adato’nun doktorası sırasında. Negev’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi alanında eğitim gören, bilgisayar vizyonuna ve üretken yapay zeka yoluyla iletişimi “geliştirme” potansiyeline karşı bir tutku geliştirdiğini söylüyor.

Adato, “Bunun için gerçek bir ticari kullanım durumu olduğunu fark ettim,” dedi. “Görsel oluşturma süreci karmaşık, manuel ve genellikle özel beceriler gerektiriyor. Bria, tüm bu süreci dijitalleştiren ve otomatikleştiren, işletmelere göre uyarlanmış, görsel, üretken bir yapay zeka platformu sağlayarak bu zorluğun üstesinden gelmek için oluşturuldu.”

AI alanındaki son gelişmeler sayesinde, hem ticari hem de araştırma tarafında (açık kaynak modeller, azalan hesaplama maliyetivb.), metinden resme yapay zeka sanat araçları (yolculuk ortası, DeviantSanat, vesaire.). Ancak Adato, Bria’nın (1) yalnızca işletmeye odaklanması ve (2) baştan itibaren etik kaygılar göz önünde bulundurularak inşa edilmesi bakımından farklı olduğunu iddia ediyor.

Bria’nın platformu, işletmelerin görüntü oluşturan yapay zekasını kullanarak sosyal medya gönderileri, reklamlar ve e-ticaret listeleri için görseller oluşturmasına olanak tanır. Müşteriler, bir web uygulaması (bir API yolda) ve Nvidia’nın Picasso bulut yapay zeka hizmeti aracılığıyla görseller oluşturabilir, değiştirebilir veya yükleyebilir ve isteğe bağlı olarak, görsellerinin marka yönergelerine uymasını sağlamaya çalışan bir “marka koruyucusu” özelliğini etkinleştirebilir.

Söz konusu yapay zeka, Bria’nın bireysel fotoğrafçılar ve sanatçılar da dahil olmak üzere ortaklardan lisansladığı içeriği içeren “yetkili” veri kümeleri ve ayrıca girişimin gelirinin bir kısmını alan medya şirketleri ve stok görüntü havuzları üzerinde eğitilmiştir.

Üretken yapay zeka için gelir paylaşımlı bir iş modeli keşfeden tek girişim Bria değil. Shutterstock kısa süre önce kullanıma sunuldu Katkıda Bulunanlar Fonu çalışmaları yapay zeka sanat modellerini eğitmek için kullanılan içerik oluşturuculara geri ödeme yaparken, OpenAI, görüntü oluşturma aracı DALL-E 2’yi eğitmek için Shutterstock kitaplığının bir bölümünü lisansladı. Bu arada Adobe, stok içerik kitaplığı olan Adobe Stock’a katkıda bulunanlar için “yeteneklerinden para kazanmalarına” ve üretici AI teknolojisi Firefly’ın getirdiği her türlü gelirden yararlanmalarına olanak tanıyan bir ödeme modeli geliştirdiğini söylüyor.

Ancak Adato, Bria’nın yaklaşımının daha kapsamlı olduğunu söylüyor. Şirketin gelir paylaşımı modeli, veri sahiplerini katkılarının etkisine göre ödüllendirerek, sanatçıların fiyatları yapay zeka başına eğitim çalıştırması bazında belirlemesine olanak tanır.

Adato şöyle açıklıyor: “Bria’nın üretken platformu kullanılarak bir görüntü oluşturulduğunda, eğitim setinde en çok katkıda bulunan görsellerin izini sürüyoruz. [generated art]geliri yaratıcılar arasında paylaştırmak için teknolojimizi kullanıyoruz. Bu yaklaşım, eğitim setimizde sanatçılar da dahil olmak üzere birden fazla lisanslı kaynağa sahip olmamızı ve telif hakkı ihlaliyle ilgili sorunlardan kaçınmamızı sağlıyor.”

Bria

Görsel Kaynakları: Bria

Bria ayrıca platformunda oluşturulan tüm görüntüleri bir filigranla açıkça belirtiyor ve “yaratıcılığı demokratikleştirmek, derin sahtekarlıkları önlemek veya çeşitliliği teşvik etmek için çalışan” kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve akademisyenlere ücretsiz erişim sağlıyor – ya da en azından öyle iddia ediyor.

Önümüzdeki aylarda Bria, yerleşik bir ilişkilendirme mekanizmasına sahip açık kaynaklı, üretken bir yapay zeka sanat modeli sunarak bir adım daha ileri gitmeyi planlıyor. Bunun gibi girişimler oldu Eğitim Aldım mı? Ve Kararlı Atıf, AI tarafından oluşturulan belirli bir görsele hangi sanat eserlerinin katkıda bulunduğunu belirlemek için en iyi çabayı gösteren siteler. Ancak Adato, Bria’nın modelinin diğer üretken platformların içerik oluşturucularla benzer gelir paylaşımı düzenlemeleri yapmasına izin vereceğini söylüyor.

koymak zor fazla Üretken AI endüstrisinin doğuşu göz önüne alındığında, Bria’nın teknolojisinde çok fazla stok var. Örneğin, Bria’nın eğitim setlerindeki görselleri nasıl “geriye doğru izlediği” ve geliri paylaştırmak için bu verileri nasıl kullandığı açık değil. Bria, haksız yere düşük ücret aldıklarını iddia eden yaratıcılardan gelen şikayetleri nasıl çözecek? Sistemdeki hatalar bazı içerik oluşturuculara fazla ödeme yapılmasına neden olur mu? Zaman gösterecek.

Adato, bilinmeyenlere rağmen bir kurucudan bekleyeceğiniz güveni yayıyor, Bria’nın platformunun AI eğitim veri kümelerine katkıda bulunan her kişinin kullanıma ve “gerçek etkiye” dayalı olarak adil payını almasını sağladığını savunuyor.

“Çözümün en etkili yolunun [the challenges around generative AI] yüksek kaliteli, kurumsal düzeyde, dengeli ve güvenli bir eğitim seti kullanarak eğitim seti seviyesindedir” dedi Adato. “Üretken yapay zekayı benimsemeye gelince, şirketlerin teknolojinin sorumlu ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için etik ve yasal sonuçları göz önünde bulundurması gerekiyor. Ancak Bria ile çalışarak şirketler bu endişelerin giderildiğinden emin olabilirler.”

Bu açık bir soru. Ve tek değil.

Ya bir yaratıcı Bria’nın platformundan çıkmak isterse? Yapabilirler mi? Adato, yapabileceklerini garanti ediyor. Ancak Bria, aşağıdakiler gibi ortak bir standardın aksine kendi devre dışı bırakma mekanizmasını kullanır: DeviantSanat‘nin veya sanatçı savunuculuk grubu Yumurtlama‘s, sanatçıların sanatlarını daha popüler üretken sanat eğitimi veri setlerinden birinden çıkarabilecekleri bir web sitesi sunuyor.

Bu, sanatlarını başka bir üretken yapay zeka platformundan kaldırmak için adımlar atma konusunda potansiyel olarak endişelenmek zorunda kalan içerik oluşturucuların yükünü artırıyor (tabii ki aşağıdaki gibi bir “gizleme” aracı kullanmıyorlarsa). Sır, sanatlarını eğitilemez hale getirir). Adato öyle görmüyor.

“Önyargılı veya toksik verilerden ve telif hakkı ihlallerinden kaçınmak için eğitim setlerimizin yapımında güvenli ve kaliteli kurumsal veri toplamaya odaklanmayı bir öncelik haline getirdik” dedi. “Genel olarak, AI modellerinin etik ve sorumlu eğitimine olan bağlılığımız bizi rakiplerimizden ayırıyor.”

Bu rakipler arasında OpenAI, Midjourney ve Stability AI gibi yerleşikler ve ayrıca JasperÜretken sanat aracı Jasper Art, aynı zamanda kurumsal müşterileri de hedefliyor. Zorlu rekabet – ve açık etik sorular – yatırımcıları korkutmuş gibi görünmüyor – Bria bugüne kadar Entrée Capital, IN Venture, Getty Images ve bir grup İsrailli melek yatırımcıdan 10 milyon dolarlık risk sermayesi topladı.

Bria

Görsel Kaynakları: Bria

Adato, Bria’nın şu anda pazarlama ajansları, görsel stok depoları ve teknoloji ve pazarlama firmaları da dahil olmak üzere “bir dizi müşteriye” hizmet verdiğini söyledi. “Müşteri tabanımızı büyütmeye ve onlara görsel iletişim ihtiyaçları için yenilikçi çözümler sunmaya kararlıyız” diye ekledi.

Bria başarılı olursa, bir yanım, bugünün büyük oyuncularına göre kapsamı daha sınırlı olan ve bu nedenle yasal zorluklara karşı daha az duyarlı yeni bir üretken yapay zeka şirketi mahsulü doğurup doğurmayacağını merak ediyor. İle finansman Üretken yapay zekanın soğumaya başlaması için, kısmen yüksek düzeyde rekabet ve sorumlulukla ilgili sorular nedeniyle, daha “dar” üretken yapay zeka girişimleri gürültüyü kesme ve süreçteki davalardan kaçınma şansına sahip olabilir.

Bekleyip görmemiz gerekecek.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın