Stability AI, yapay zeka destekli tasarım stüdyosuna açık kaynak sağlar

Stabilite AI, metinden resme modelin arkasındaki AI başlangıcı Kararlı Difüzyonbu hafta piyasaya sürüleceğini duyurdu StableStudioStability AI’nin yapay zeka destekli ticari tasarım paketi olan DreamStudio’nun açık kaynaklı bir sürümü.

bir blogda postalamakStability AI, “bir projeyi desteklemeyi” umduğunu yazıyor [that] Microsoft, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin üretken AI alanına yaptığı son yatırımları ima ederek, tek bir şirket tarafından geliştirilen her şeyi geride bırakabilir.

Stability AI, “Bu etkileyici erişimi genişletmenin en iyi yolunun, kapalı kaynaklı bir ürünün özel yinelemesinden ziyade açık, topluluk odaklı geliştirme olduğuna inanıyoruz” dedi. “Hedefimiz, üretken yapay zeka için birinci sınıf bir kullanıcı arabirimi oluşturmak için daha geniş bir toplulukla birlikte çalışmaktır. [that] kullanıcılar tam kontrol.”

DreamStudio, ilk olarak açık kaynaklı üretken yapay zeka sanat modeli Disco Diffusion için bir animasyon stüdyosu olarak hayal edildi. DreamStudio’yu MidJourney ve Nightcafe gibi rakip üretken görüntü platformlarıyla daha uyumlu hale getiren Stable Diffusion’ın gelişiyle geçen yıl odak, görüntü oluşturmaya kaydı.

Kararlılık AI

Stability AI’nin yeni açık kaynaklı üretken tasarım stüdyosu.

StableStudio ve DreamStudio arasındaki farklar nispeten küçüktür. StableStudio, faturalandırma ve API yönetimi gibi DreamStudio markalama veya Kararlılığa özel hesap özelliklerine sahip değildir ve arka uçtaki API çağrılarının yerini bir eklenti sistemi almıştır.

Stability AI, gelecekte DreamStudio’nun tercih edilen, yönetilen StableStudio örneği haline geleceğini ve “mümkün olduğunda” StableStudio ile güncel kalacağını vurguladı.

Şirket, “StableStudio’nun piyasaya sürülmesi, Stability AI’nin açık kaynak ve şeffaflık taahhüdünü yineliyor” diye devam etti. “Topluluğun ne yaratacağını görmek için can atıyoruz.”

Duyuru yumuşak bir ton veriyor, ancak alaycı biri, StableStudio’nun DreamStudio’nun gelişimini açık kaynak topluluğuna yaptırma girişimi olduğunu iddia edebilir. Bu haksız bir varsayım değil. Sonuçta, Stabilite AI usanat ve animasyondan biyomedikal ve üretken sese kadar geniş bir yelpazeyi yöneten genişleyen çabalarından para kazanma baskısı altında.

Stability AI CEO’su Emad Mostaque, ima etti halka arz planlarında, ancak son zamanlarda Semafor bildirildi Geçen Ekim ayında 100 milyon doların üzerinde risk sermayesi toplayan ve 1 milyar doları aşan bir değerlemeyle toplanan Stability AI, “nakit tükeniyor ve gelir elde etmekte yavaş kalıyor.”

Kararlılık AI

Görsel Kaynakları: Kararlılık AI

Stability AI için varoluşsal bir problem. Şirket, Stable Diffusion’ı yaratmadı, bunun yerine modelin üzerinde ürünler oluşturmak ve inşa etmek için araştırma kuruluşlarıyla ortaklık yapmayı seçti. Kararlılık AI’nın MO’su, çoğunlukla kendi AI modellerini geliştirmek yerine AI modellerini eğitmek için gereken işlem gücüne bulut erişimi sağlıyor.

Ama bu değişmeye başladı. Birkaç hafta önce Stability AI piyasaya sürülmüş OpenAI’nin GPT-4 ve ChatGPT gibi sistemlerle kafa kafaya gitmesi amaçlanan bir dizi metin üreten AI modelleri. Ve Nisan ayının başlarında, Stability’nin yeni bir sürümü yayınlandı. Kararlı Difüzyon isminde Kararlı Difüzyon XL veya SDXLbu, el oluşturmak gibi önemli şekillerde orijinali geliştirir.

Stability AI ile orijinal araştırma için yenilenen baskı, tesadüfen değil, girişimin ek nakit toplama çabalarıyla aynı zamana denk geliyor. Semafor’a göre, Stability’nin kendisine 4 milyar dolar değerinde bir fon dilimi aradığı bildiriliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın