Kararlılık AI’nın yeni modeli, eller oluşturmada biraz daha iyidir

Kararlılık AIBir dizi üretken AI deneyini finanse eden girişim, yeni bir sürümünü yayınladı. Kararlı DifüzyonOpenAI’lere rakip olan ilklerden biri olan metinden resme yapay zeka sistemi DALL-E 2.

İsminde Kararlı Difüzyon XL veya SDXLStability AI’nin üretici sanat aracı DreamStudio aracılığıyla beta sürümünde sunulan yeni sistem, orijinali önemli şekillerde geliştiriyor. Stability AI CTO’su Tom Mason, eski modelde (Stable Diffusion 2.1) bulunmayan bir “zenginlik” getirdiğini ve özellikle grafik tasarım ve mimari gibi uygulamalarda göze çarpan iyileştirmeler olduğunu söylüyor.

Hazır bir açıklamada, “Kararlı Difüzyon görüntü çözümleri serimizin en son yinelemesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “[It’s] birçok endüstride dönüştürücü… sonuçlar gözlerimizin önünde gerçekleşiyor.”

Abartıyı bir kenara bırakırsak, SDXL gerçekten de MIdJourney’nin modelinin en son sürümüyle eşit ve hatta belki de ondan daha iyi görünüyor.Balenciaga Papa” (diğer memlerin yanı sıra).

Stable Diffusion’ın önceki sürümü ve diğer birçok metinden görüntüye sistemler, eller gibi belirli anatomileri yeniden oluşturmak için büyük bir mücadele verirken, SDXL’de böyle bir sorun yok. Eller her zaman… eh, gerçekçi değildir. Ancak, SDXL’in selefinin sıklıkla üreteceği kabus gibi yakıttan çok daha ilerideler.

Kararlı Difüzyon

SDXL elleri daha iyi tutar, ancak kesinlikle mükemmel değildir.

Kararlı Difüzyon

Kararlı Difüzyon 2.1, eller aşağı açıkça daha kötü. (Kendimi çıkaracağım.)

SDXL’in metin oluşturmada da daha iyi olduğu söyleniyor; bu, tarihsel olarak üretken AI sanat modellerini bir döngü için fırlatan bir görev. Ama benim kısa testim herhangi bir göstergeyse, hala gitmenin bir yolu var.

Kararlı Difüzyon yol kenarı

En üstte, Stable Difusion 2.1 sonuçları. Altta, SDXL’den çıktılar.

Bir basın açıklamasında Stability AI, SDXL’in “gelişmiş görüntü kompozisyonu ve yüz oluşturma” özelliğine sahip olduğunu ve önceki modelin aksine “tanımlayıcı görüntüler” oluşturmak için uzun, ayrıntılı komutlar gerektirmediğini iddia ediyor. Ayrıca SDXL, görüntüden görüntüye yönlendirme (bu görüntünün varyasyonlarını elde etmek için bir görüntü girme), iç boyama (bir görüntünün eksik kısımlarını yeniden oluşturma) ve dış boyama (eksiz bir resim oluşturma) dahil olmak üzere metinden görüntüye yönlendirmenin ötesine geçen işlevselliğe sahiptir. Mevcut bir görüntünün uzantısı).

Bir joker karakter olarak, Balenciaga Pope memesini olabildiğince kısa bir istemle yeniden yaratmaya çalıştım: “Balenciaga Pope”. Sonuçlardaki fark, beklediğimden daha keskindi, söylemeliyim ki, SDXL, eski Stable Diffusion’ın çağrıştırdığı doğrudan dini görünen giysilere karşı tasarımcı kıyafetleri için geçebilecek şeylerle podyum modelleri poz veriyor.

Stability AI, beta sürümünden çıktığında SDXL’in açık kaynaklı olacağını söylüyor, tıpkı Stable Diffusion’ın önceki yinelemelerinde olduğu gibi. DreamStudio’ya ek olarak, SDXL şu anda Stability’nin API’si aracılığıyla da erken erişimde mevcuttur.

Üretken yapay zeka sanat teknolojisi ilerlerken, SDXL gibi araçlar, şirketleri inşa edilme ve ticarileştirme yöntemleri konusunda zor durumda bıraktı. Kararlılık AI, bir hedef noktasındadır Yasal durum şirketin araçlarını web’den kazınmış, telif hakkıyla korunan görüntüler kullanarak geliştirerek milyonlarca sanatçının haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Stoklamak görüntü tedarikçisi Getty Images ayrıca Stability AI’yi mahkemeye verdi. bildirildiğine göre orijinal Stable Difusion’ı oluşturmak için kendi sitesindeki görüntüleri izinsiz kullanmak.

Stable Diffusion’ın açık kaynak sürümü, nispeten hafif kullanım kısıtlamaları nedeniyle de tartışma konusu haline geldi. Web’deki bazı topluluklar, pronografik oluşturmak için onu kullandı. ünlüler ve şiddetin grafik tasvirleri. Bugüne kadar, en az bir ABD milletvekili, “içeriği yeterince denetlemeyen” Stable Diffusion gibi modellerin piyasaya sürülmesine yönelik düzenleme çağrısında bulundu.

Davalara yanıt olarak, Stability AI kısa bir süre önce sanatçıların sanatlarını Stable Diffusion’ın eğitim veri setinden kaldırma taleplerine saygı duyacağını taahhüt etti, ancak bu SDXL için geçerli değildi — yalnızca “Stable Diffusion” kod adlı yeni nesil Stable Diffusion modelleri için geçerliydi. 3.0” Devre dışı bırakma çabasına öncülük eden kuruluş Spawning’e göre, sanatçılar bugüne kadar eğitim veri setinden 78 milyondan fazla sanat eserini kaldırdı.

Yasal zorluklar lanet olsun, Stability AI, sanat ve animasyondan biyomedikal ve üretken sese kadar geniş bir yelpazeyi yöneten genişleyen AI çabalarından para kazanma baskısı altında. Stability AI CEO’su Emad Mostaque, ima etti halka arz planlarında, ancak son zamanlarda Semafor bildirildi geçen Ekim ayında 100 milyon doları aşan risk sermayesi toplayan ve değeri 1 milyar doları aşan bir değerlemeyle toplanan Stability AI – “nakit tükeniyor ve gelir elde etmekte yavaş kalıyor”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın