Comixology veterinerleri kendi yayın şirketleriyle geri dönüyor

Comixology gerçekten bir oyun değiştirici. Platform ortaya çıkmadan önce, telefonda veya tablette çizgi roman okuyan çok az insan tanıyordum. Ekranları baskıya göre önceliklendirme sürecinde tamamen çok fazla sürtüşme vardı. Uygulama, stoklu bir mağaza ve sıralı formu hem benimseyen hem de uyarlayan akıllı bir kullanıcı arayüzü sayesinde uygulanabilir bir seçenek olduğunu kanıtladı.

2014 yılında Amazon girişimi yuttu, yayıncılık dünyasında Galactus tarzı bir büfeye devam ederken. Büyük bir şirket sevilen bir startup’ı satın aldığında (özellikle alışkanlığa sahip bir tanesini) endişelenecek çok şey var, ancak perakende devi 2016’da bir abonelik hizmeti ve 2016’da kendi abonelik hizmetini başlatarak çoğunlukla iyi bir vekilharç olduğunu kanıtladı. -house yayıncısı iki yıl sonra.

Ancak son birkaç yıl daha az nazikti. Amazon’un markayı heyecan verici hizmetine entegre etme çabası, on yıldan fazla bir süredir iyi niyeti aşındıran zorunlu olmayan bir hataydı. Daha yakın zamanlarda, Comixology’nin toplu işten çıkarmalardan orantısız bir şekilde etkilendiği bildirildi ve bu da birçok kişinin geri dönüşü olmayan noktayı geçip geçmediğini merak etmesine neden oldu.

Kurucu ortak ve bir zamanlar CEO olan David Steinberger ve eski içerik başkanı Chip Mosher, hizmetten çıkan birçok iyi şey için kredi talep edebilir. Çift, arkadaşım Heidi MacDonald oldu. koyar — Comixology’nin halka açık yüzü. Ancak hiç kimse, işlerin sonunda armut şeklini alma olasılığının makul olduğunu anlamadan Amazon gibi bir yekpare bir şirkete satmaz.

Steinberger, Amazon’un bir süredir satış konuşması yaptığını söylediği yeni bir şirket içi iş kurmasına yardımcı olmak için geçen yılın Şubat ayında Comixology’den ayrıldı. Proje gizli kalır.

Steinberger, şirkette geçirdiği süre hakkında “Harika bir koşu geçirdik” diyor. “Amazon’dan çok şey öğrendim. Bir şirketi sattığınızda artık sizin değilmiş gibi hissediyorum. Sonunda onu bırakmaya hazırsın.”

Kısa bir süre sonra hem o hem de Mosher Amazon’u tamamen terk edecekti. Mosher, “Sekiz yıllık harika bir koşu geçirdik” diyor. “Comixology Unlimited, Comixology Orijinalleri. Bir ton farklı şov ve etkinliği desteklemeliyiz: Rash Bubble, CXC, SPX, TCAF. Çizgi roman camiasında çok iyi şeyler yapmalıyız ve çok şey öğrendik.”

Çift, kendi çıkışlarından kısa bir süre sonra yeniden bir araya geldi ve bu sabaha kadar gizli kalan yeni bir şirket kurdu. Web 2.0 viski uygulamasını haykıran bir isme rağmen DSTLRY, Mosher ve Steinberger’in komik kökleri kucakladığını görür. Firma kendisini hem dijital hem de basılı yayıncılıkta ayakları olan “yeni nesil çizgi roman yayıncısı” olarak tanımlıyor.

Mosher, bunun basılı yayıncılık işine girmek için ideal bir andan daha az olduğu yönündeki öneriyi hızla geri itiyor. “Şiddetle katılmıyorum” diyor. “Bence yeni bir şirket kurmak için harika bir zaman. Bookscan, Şubat ayında bir sunum yaptı ve burada çoğu insanın bir şeyler yapmadan, risk almadan eski IP’ye geçeceğini söylediler. Ne zaman kimsenin risk almadığı bir pazarınız varsa, dışarı çıkıp yeni bir şeyler yapmanın en iyi zamanı olduğunu düşünüyorum.

DSTLRY, şirkette “Kurucu Yaratıcılar” hissesi sunan, önce yaratıcı yaklaşımıyla gurur duyar. Lansmandaki liste şunları içerir:

Scott Snyder (Batman, Wytches), Tula Lotay (Barnstormers), James Tynion IV (Something Is Killing the Children, The Joker War), Junko Mizuno (Pure Trans, Ravina the Witch?), Ram V (Dedektif Çizgi Romanları, The Many Deaths) of Laila Starr), Mirka Andolfo (Sweet Paprika, Mercy), Joëlle Jones (Lady Killer, Catwoman), Jock (Batman: One Dark Knight, Wytches), Becky Cloonan (Wonder Woman, Batgirls), Brian Azzarello (100 Bullets, Joker) ), Elsa Charretier (Love Ebediyen, Kasım), Stephanie Phillips (Grim, Harley Quinn), Lee Garbett (Spider-Man, Skyward), Marc Bernardin (Adora and the Distance, Star Trek: Picard) ve Kurucu Editör Will Dennis (Y : Son Adam, Kar Melekleri).

Yıl bitmeden daha fazla yazar ve sanatçı duyurulacak. Bireysel serilerinin performansına göre ilk üç yıl içinde katılan ek içerik oluşturuculara %3’lük ek öz kaynak paylaştırılacaktır.

Baskı sorunları, daha büyük bir tasarıma ve 45 sayfaya sahip standart çizgi roman tek sayı disketini karşılar. Mosher, şirketin “Kuzey Amerika ve ötesindeki tüm çizgi roman dükkanlarına” kitap dağıtacağını ve belirli ortaklarıyla ilgili haberlerin yolda geleceğini söyledi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dijital muhtemelen buradaki yapbozun en büyük parçası. DSTLRY’nin kitapları, kendi pazarında ve uygulamasında mevcut olacak. Ancak şirket, satışın bu taraftaki gerçek gizli sos olduğunu düşünüyor. Diğerlerinin yanı sıra karikatüristler arasında oldukça tartışmalı konular haline gelen NFT ve blockchain teknolojileri olmadan pazarın bu yönünü sunuyor.

Steinberger, “Fikir, web3 veya NFT’ler olarak adlandırmak istediğiniz her şeyin en iyi kısımlarını nasıl alıp sonra bunu nasıl çalıştıracağınızdı” diyor. “Bu, kanıtlanabilir sahiplik, bir şeyi yeniden satma yeteneği ve bu şeyler satıldıkça içerik oluşturuculara gerçek bir daimi telif hakkı gibi şeylere sahip olmamızı sağlıyor. Bunu yapmak için halka açık bir blok zincirinin çevresel etkisine ihtiyacınız yok. Bunu yapmak için bir cüzdanda kripto para bulundurmanıza gerek yok.”

Tüm bunların diğer (büyük ölçüde konuşulmayan) yönü, iki büyük çizgi roman şirketini yıllardır ayakta tutan bir şey: IP. Şirketi destekleyen yatırımcılardan başka bir yere bakmaya gerek yok (DSTLRY henüz bir dolar miktarı açıklamadı). Yayıncılar Kodansha USA ve Groupe Delcourt’a diğerlerinin yanı sıra oyun uzmanı John Schappert, Vorhaus Advisors’tan Michael Vorhaus ve GI Joe filmlerinin yapımcılığını yapan Lorenzo di Bonaventura katıldı. Bu üçü de danışman olarak görev yapacak.

Mosher, “Yaptığımız her şey, içerik oluşturucuları destansı çalışmaları bizimle yayınlayacak şekilde bir araya getirmeye çalışıyor, çünkü buradan başlıyorsunuz” diyor. “ [IP factor] fikir bizim için bir başlangıç ​​değil. Her şeyden önce çizgi roman kadar satacak harika işler yapıyoruz. Geri kalanı sos.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın