Metaphysic PRO, AI dijital ikizlerin telif hakkını ve para kazanmasını sağlar

rent a car 34

Metafizikİngiltere’nin Londra şehrinde bir teknoloji demosu üzerine kurulan startup Tom Cruise’un ikna edici deepfake’lerini yaratın Sosyal medya uygulaması TikTok’ta viral hale gelen bu uygulama, teknoloji ve iş tekliflerini bir sonraki seviyeye taşıyor.

Şirket bu hafta Metaphysic PRO’nun lansmanını duyurdusanatçıların telif hakkını korumalarına ve dijital benzerliklerinden para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan mevcut yapay zeka destekli dijital eşleştirme teknolojisinin yeni bir katmanı.

Metaphysic CEO’su ve kurucu ortağı Tom Graham’ın VentureBeat’e özel olarak gönderdiği bir e-postaya göre, yeni PRO katmanı “insanların önemli veri varlıklarından oluşan bir portföy oluşturmalarına şu amaçlarla yardımcı olmayı amaçlıyor: 1. özellikle gelecekte üretken yapay zeka içeriği oluşturmak.” üretken yapay zeka içeriğine göre uyarlanmış ve 2. onları kendi yapay zeka benzerliklerinin temel yapı taşlarına sahip olma ve kontrol etme konusunda güçlendirmek; yani yüz sesi ve performansın, nasıl hareket ettiğinizin vb. ötesinde modelleri eğitmek için kullanılan veriler.

Başka bir deyişle, Metaphysic PRO, performans ve etkileşim amacıyla bir kişiyi dijital olarak, 3 boyutlu olarak yeniden oluşturmak için ihtiyaç duyulan birçok farklı dijital dosya türünün tümünü depolamak ve yönetmek için insanlara teknoloji platformu sunmak istiyor. seslerinin ses dosyaları, hareket yakalama aracılığıyla yapılan hareketler, hatta en sevdikleri sloganlar, konuşma konuları ve yaşadıkları alanlar.

Graham, VentureBeat’e şöyle yazdı: “Metaphysic PRO, insanların bu verileri depolamasına yardımcı oluyor ve daha da önemlisi, insanların bu verileri üçüncü taraflara kullanım için verme sürecini yönetmelerine yardımcı oluyor.”

Temel olarak Metaphysic PRO, dijital benlik için bir içerik, hak yönetimi ve para kazanma sistemi sunuyor.

Yazılım, donanım ve içerik yönetimi karşılaştırması

Birinin tamamen dijital bir benzerini oluşturmak için ne tür verilere ihtiyaç vardır? Metaphysic’in web sitesi SSS bazı bilgiler sunuyor: “Bir kişinin yüzünün yapay zeka modelini oluşturmaya çalışıyorsak, o zaman o kişinin yüzünün tüm açılardan ve farklı ışık koşullarında video ve görüntüler biçiminde önemli görsel verilerine ihtiyacımız var. Yapay zeka algoritmaları çok akıllıdır ancak yine de öğrenebilmek için gerçek dünya görüntülerine ihtiyaç duyarlar. Bir yüz modeli için iyi boyuttaki bir eğitim veri seti, kişinin en az 5 dakikalık kaliteli videosundan oluşabilir.”

Metaphysic’in en önemli atılımı, bu videoyu işleyen ve onu 3 boyutlu dijital bir reprodüksiyona dönüştüren, ayrıca sanatçının sesini kaydeden ve orijinal sanatçının bunu yapmasına gerek kalmadan gelecekteki konuşma veya işaretler için kullanılacak şekilde yorumlayan yapay zeka yazılımıdır.

SSS’de belirtildiği gibi, “Metaphysic, yüzünüzün nasıl hareket ettiğine ve konuşurken, gülerken ve doğal hareket ederken ifadelerinizin nasıl oluştuğuna dair her ayrıntıyı yakalamaya odaklanan özel yapay zeka taramaları geliştirdi. Bu veriler, herhangi bir durumda nasıl göründüğünüzü öğrenmek ve bunu içerikte oluşturmak için yapay zeka tarafından kullanılır. Geleneksel 3D taramalardan elde edilen verileri kullanarak iyi yapay zeka modelleri oluşturamazsınız.”

Ancak Metaphysic’in yazılımının bu yapay zeka modellerini oluşturabileceği noktaya gelebilmek için, öncelikle özel donanım kullanarak bir kişiyi taramanız gerekir; sıradan bir video bunu yapamaz.

Metafizik bu amaç için herhangi bir donanım oluşturup oluşturmadığını belirtmedi. diğer 3D tarama şirketlerinin kullandığı 360 derecelik kamera dizileri. Ancak Graham, VentureBeat’e PRO katmanının “büyük miktarda veriyi içeren tam profesyonel stüdyo tarama depolamasını içereceğini” söyledi.

Yüksek profilli ünlüler zaten gemide

Şirket, aralarında Tom Hanks ve aktör eşi Rita Wilson’un da bulunduğu ünlü müşterileri zaten saydığını söylüyor; Anne Hathaway; Octavia Spencer; Paris Hilton’un; ve atlet ve model Maria Sharapova.

Ancak, bu yüksek profilli ünlülerin desteğine rağmen, Hollywood’da 3D tarama ve yapay zeka teknolojilerinin kullanımıyla ilgili tartışmalar devam ediyor ve eğlence endüstrisi.

Özellikle arka plandaki oyuncular (“figüran” olarak da bilinir), film setlerinde zaten tarandıklarına ve benzerlerinin istedikleri gibi kullanılmak üzere film stüdyolarına imza attıklarına dair endişelerini dile getirdiler; bu da potansiyel olarak oyuncuları daha fazla ücret karşılığında işe alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. tek bir günlük çalışmadan daha fazla.

Metafizik ise yaklaşımının oyunculara kendi benzerlikleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağladığına inanıyor; onlara, aktörün uygun gördüğü şeyi yapma gücünü ve yasal hakkını veriyor.

Graham, “İnsanları, dünya çapındaki internet platformlarında yayınlanan izinsiz, derin sahtekarlıklarla mücadele etmeleri için güçlendirmeye çalışıyoruz” diye yazdı.

Bu, özellikle Hollywood’daki ve yetişkin endüstrisindeki, halihazırda benzerlerine sahip olan sanatçılar için bir sorundur. derin sahte ve yetkisiz kullanımlar için diğer yapay zeka araçları tarafından kopyalanır.

Dijital benliğin telif hakkını almak

Genel olarak üretken yapay zekayla ilgili en tartışmalı konulardan biri, telif hakkı.

ABD telif hakkı yasasının ulusun tarihinin büyük bir kısmı İnsanın yaratıcı eserlerini (başlangıçta haritalar ve çizelgeler, daha sonra giderek sanata ve diğer yaratıcı ürünlere genişletildi) korumaya çalışan, ABD Telif Hakkı Bürosu yakın zamanda ve tekrar tekrar Yapay zeka tarafından oluşturulan çalışmanın telif hakkı için uygun olmadığına karar verdi çünkü öncelikle bir insan tarafından yaratılmadı.

Peki Metafizik, aktörlerin ve sanatçıların yapay zeka yardımıyla yaptıkları dijital benzerliklerin telif hakkına sahip olmasına nasıl izin vermeyi planlıyor?

“İnsanların fotogerçekçi yapay zeka benzerlerini doğrudan bu genelgelere ve mektuplara yanıt olarak oluşturma sürecini tasarladık. [U.S.] Telif Hakkı Bürosu,” diye yazdı Graham, VentureBeat’e e-postasında. O devam etti:

“Temel olarak, yol boyunca her adımda, Metafizik ile birlikte, onu yaratan kişiden önemli miktarda insan çabası ve çalışması ve çok önemli bir kontrol koyuyoruz, onlara kiralık iş temelinde yardım ediyoruz… ve bunun en önemli şey olduğuna inanıyorum. Bir karakteri Photoshop’ta oluşturmanızdan veya teknolojiyi kullanarak kendiniz tasarlamanızdan hiçbir farkı yok. İşte önerme bu ve bu nedenle yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin telif hakkını almaya çalışan insanlara verilen diğer yanıtlardan farklı.

Metafizik’in, insanların yapay zeka tarafından oluşturulan benzerliklerinin telif hakkını alabilmeleri yönündeki argümanı, Graham’ın belirttiği gibi, süreçte bunu garanti edecek kadar insan emeğinin bulunmasıdır. Ama aynı zamanda, ortaya çıkan karakterin de benzersiz olması, çünkü o benzersiz kişinin kendisidir.

“Bu fotogerçekçi yapay zeka versiyonu insan yapımı bir çalışmadır” diye yazdı. “Bu bir karakter gibi. Bu sadece sana tıpatıp benzeyen bir karakter.”

Bu argüman henüz bir davada test edilmedi, ancak bunun geçerli olup olmadığını öğrenmek elbette ilginç olacak.

Ayrı olarak ama bağlantılı olarak şu anlama gelebilir: ABD Yüksek Mahkemesi Eğitim için telif hakkıyla korunan materyalleri kullanarak popüler yapay zeka programlarının kendilerinin telif hakkını ihlal edip etmediğine ilişkin ayrıntılara karar vermek (ancak Metafizik bunu yapmakla suçlanan satıcılar arasında yer almıyor).

Fiyatlandırma, güvenlik özellikleri ve kullanılabilirlik

Metaphysic, taramanın boyutuna ve onu desteklemek için oluşturulan farklı varlıklara bağlı olarak, Graham’a göre, AI dijital ikiz yönetim hizmeti için “yılda 8.000 ila 10.000 ABD Doları” aralığında bir abonelik modeli izliyor. Bu muhtemelen, devam eden Hollywood grevleri nedeniyle bazılarının parası tükenmiş olan arka planda çalışan aktörlerin/figüranların çoğunun kapsamı dışındadır.

Şirket, yazılımını kullanarak lisanslanan herhangi bir AI dijital ikizinden pay almayı planlayıp planlamadığını VentureBeat’e belirtmedi.

Kullanıcıların sonuçta Metaphysic PRO dosyalarını alacağını söylüyor ancak Metaphysic, Metaphysic’in yürüttüğü “herhangi bir AI veri taramasından veya kaydından ham görüntü ve ses verileri” dahil olmak üzere “kurumsal düzeyde güvenlik uçtan uca” kullanarak bunları oluşturacak ve saklayacak veya kullanıcının kendisini diğer üçüncü taraf tarayıcılardan ve kaynaklardan yüklediği.

Ayrıca, kullanıcının benzerlik verilerini şifrelediğini ve bu verilere erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulama sunduğunu ve yetkili bir kullanıcının talebi üzerine tüm verileri ve hesapları sileceğini söylüyor.

Şu anda Metaphysic PRO yalnızca davetiyeyle kullanılabilir, ancak herkes şu adresten davetiyeye başvurabilir: web sitesi.

Şirket, “Geniş bir kitleye veya hayran kitlesine sahip olan herkes, markasını ve fikri mülkiyetini, kendi benzerliğinden yararlanmak için rıza dışı derin sahtekarlıklar ve fotogerçekçi yapay zeka avatarları kullanmak isteyen kötü aktörlerden koruma konusunda proaktif olmalıdır” dedi.

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji hakkında bilgi edinmeleri ve işlem yapmaları için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Brifinglerimizi keşfedin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın