Volvo, Tesla EV şarj standardını benimseyen en son otomobil üreticisi oldu

ilk geldi ford. GM Ve Riva takip etti. Şimdi Volvo, Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardına dönüyor.

Salı günü duyurulan bir anlaşma uyarınca, Volvo EV sahipleri yaklaşık 12.000 Tesla’nın Superchargers olarak bilinen hızlı şarj cihazları, 2024’ün ilk yarısından itibaren bir adaptör aracılığıyla kullanılmaya başlanacak. Bugün Volvo, XC40 ve C40 Recharge adlı iki akülü elektrikli araç üretiyor ve satıyor. 2030 yılına kadar yalnızca EV üretmeyi hedefleyen şirket, geçtiğimiz günlerde EX30 ve EX90’ı ortaya çıkardı.

Daha büyük değişiklik, 2025’te Volvo EV’ler Kuzey Amerika’da satılan, Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) şarj portu ile üretilecektir.

Volvo Cars CEO’su Jim Rowan yaptığı açıklamada, “2030 yılına kadar tamamen elektrikli olma yolculuğumuzun bir parçası olarak, elektrikli bir otomobille hayatı olabildiğince kolaylaştırmak istiyoruz” dedi. “Daha fazla insanın elektrikli sürüşe geçiş yapmasının önündeki en büyük engellerden biri – ulaşımı daha sürdürülebilir hale getirmede önemli bir adım – kolay ve uygun şarj altyapısına erişimdir. Bugün bu anlaşma ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’daki Volvo sürücüleri için bu eşiği kaldırmak için büyük bir adım atıyoruz.”

Bugün, Kuzey Amerika’da satılan neredeyse tüm EV’ler – Tesla hariç – Kombine Şarj Sistemi (CCS) ile donatılmıştır. Electrify America, EVGo ve Chargepoint gibi üçüncü taraf şarj ağları da CCS standardındadır. Volvo, gelecekteki EV sahiplerine CCS ile donatılmış halka açık şarj cihazlarına erişmeye devam edebilmeleri için bir adaptör sağlayacağını söyledi.

Geçen yıl Tesla, EV şarj konnektörü tasarımı ağ operatörlerini ve otomobil üreticilerini teknolojiyi benimsemeye ve Kuzey Amerika’da yeni standart haline getirmeye yardımcı olmaya teşvik etmek amacıyla. Çok fazla kamu ilgisi yok gibi görünse de, otomobil üreticileri sistemi benimsemek için Tesla ile çalışmaya başladı.

Geçen ay Ford, GM, Rivian ve bir düzineden fazla EV şarj şirketleri Tesla’nın NACS’sini benimseme planlarını duyurdu. Stellantis ve Hyundai, Tesla standardını değerlendirdiklerini kamuoyuna açıkladılar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın