Uzmanlar 7,7 Büyüklüğündeki Depremi Değerlendirdi: 130 Atom Bombası Gücünde!

Uzmanlar 7,7 Büyüklüğündeki Depremi Değerlendirdi: 130 Atom Bombası Gücünde!Bu sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde olup biten 7,7 büyüklüğündeki zelzele nedeniyle Kahramanmaraş’ın da aralarında olduğu 10 farklı şehirde oldukça sayıda bina hasar gördü. Bununla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan öğlen saatlerinde yapmış olduğu açıklamada 912 kişinin yaşamını kaybettiğini anlatım etmişti. Ancak resmi makamlar kısa süre önce can kaybının 1541’e yükseldiğini açıkladı. Erdoğan Kahramanmaraş depreminin arkasından yaptığı açıklamada “1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık.” ifadelerini kullanmıştı. Uzmanlar da benzer fikirde! Bazı jeoloji mühendisleri, depremin ardından dikkat çeken açıklamalara ve uyarılara imza atıyor. Detaylara birlikte bakalım…

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yetkililere bölgedeki barajların kontrol edilmesi çağrısında bulunuyor

Bununla beraber Görür, yer bilimcilerin bu sabah meydana gelen zelzele hakkında muhtelif uyarılarda bulunduğunu, ancak uyarıların dikkate alınmadığını belirtiyor. Öte yandan Görür, Kahramanmaraş’taki depremin ardından Hatay ve Adana’veya dikkat etmek icap ettiğini anlatım ediyor.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a göre Kahramanmaraş’taki deprem “130 atom bombası” gücünde!

deprem

Ercan, toplumsal medya hesabı üstünden Hatay-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep hattında “yüzyıllardır beklenen” depremin 130 atom bombası gücünde bulunduğunu dile getirdi. Bölgede şiddetli artçı depremlerin devam edebileceği uyarısında bulunan Ercan, bölgedeki vatandaşlara evlerine girmemeleri konusunda çağrıda bulunmuş oldu.

Prof. Dr. Şerif Barış, Kahramanmaraş’ta olup biten depremi 1999 yılındaki depreme benzetti

deprem

Barış, mevzuyla ilgili olarak, “Maalesef fazlaca büyük bir deprem, 1999’daki Kocaeli depremine benzer bir deprem. Yıkımlar yapacağı kesin. Özellikle kırsal alandaki evlere girmemekte fayda var.” ifadelerini kullandı.

Bazı uzmanlar, 7,7 büyüklüğündeki depremin “beklenen bir deprem” bulunduğunu anlatım ediyor

deprem

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Süleyman Pampal Türkiye’yi yasa boğan zelzele hakkında “Beklediğimiz bir depremdi. Yıllardır konuştuğumuz bir depremdi. En son Sivrice Pütürge depreminden sonrasında söyledik. Doğu Anadolu fay zonunun Türkiye’nin en tehlikeli zonlardan biri olduğunu söyledik oradan itibaren Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu ve Hatay segmentlerinin sismik boşluk olarak beklediğini buralarda tedbir alınması icap ettiğini vurguladık.” ifadelerini kullandı.

Pampal, Kahramanmaraş’taki depremin ardından özellikle Hatay bölgesinde daha şiddetli depremlerin meydana gelebileceği mevzusunda da uyarılarda bulundu. Bunun yanı sıra Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise Muğla’nın Marmaris ilçesinde 7 büyüklüğünde deprem olabileceği mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu.

7,7 Büyüklüğündeki depreme dair daha detaylı malumat almak için:

17 Ağustos’tan Sonraki En Büyük Felaket: Kahramanmaraş’ta 7,4 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın