TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Uyarıyor: 191 Okul Fay Hattı Üzerinde Yer Alıyor

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Uyarıyor: 191 Okul Fay Hattı Üzerinde Yer Alıyor



Kahramanmaraş merkezli depremler, tarihimizdeki en büyük yıkımlardan birini yaşamamıza sebep oldu. Deprem sebebiyle binlerce insanımızı kaybettik. Deprem bölgesinde sayısı yüz binlerle ifade edilen yapı yerle bir oldu. Milyonlarca insan evini, yuvasını yitirdi. Kısacası, ülkemizdeki deprem gerçeğiyle bir defa daha ağır bir karşılık ödeyerek yüzleşmek zorunda kaldık. Bu doğrultuda büyük felaketin peşinden, farklı şehirlerimizde muhtemel depremlere yönelik birtakım önlem amaçlı uygulamalar hayata geçiriliyor. Örneğin İstanbul’da depreme dayanıksız olduğu bilinen bazı amme binalarının tahliye edilmesi için emek harcamalar başladı. Bu yapılar içinde 93 okul binası da var.

Ancak ülke genelinde, muhtemel bir depremde yıkılması veya hasar görmesi olası okulların sayısı oldukça daha fazla. Bu doğrultuda TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası mühim uyarılarda bulunuyor. Buna göre Türkiye genelindeki 4.159 okul zelzele riski yüksek bölgelerde bulunuyor. 191 okul ise doğrudan fay hattı üzerinde yer ediniyor. Detaylara beraber bakalım.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkasından depreme dayanıksız yapılar pek fazlaca insanımızın ciddi anlamda tedirginlik yaşamasına niçin oldu

Tüm Türkiye’de milyonlarca yurttaş yaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığını merak ediyor. Bununla birlikte ne yazık ki pek fazlaca şehide depreme dayanıklı olmadığı bilinen kamu binalarının sayısı da fazlaca fazla. Bazı şehirlerimizdeki hastane ve okul şeklinde amme binaları için tahliye çalışmaları şimdiden başladı. Örneğin İstanbul’da 93 okul binasının tahliye emekleri devam ediyor. Ancak devletimizde, muhtemel bir depremde hasar görme yada yıkılma ihtimali olan binlerce okul var.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, (JMO) Türkiye’de 4.159 okulun zelzele riski yüksek alanlarda bulunduğunu açıkladı

okul
Riskli alanlar üzerindeki okullar

Açıklamada, MTA’nın Türkiye Diri Fay Haritası ile AFAD’ın Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na bakılırsa yüksek riskli alanlarda kalan okul, hastane, idari yapılar, eleştiri altyapı tesisleri ve konutların en önce gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

JMO tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülke genelinde 191 okulun doğrudan fay hattı üzerinde yer almış olduğu anlatım edildi

6 Şubat depremleri cevabında en büyük yıkımın fay zonları üzerinde yer edinen yerleşim birimleri ile yüksek ivme değerleri alan zayıf mühendislik özelliklerine sahip zeminler üzerine oturan alanlarda meydana geldiğinin hatırladığı açıklamada, ilgili okulların acilen güvenilir alanlara taşınması gerektiği açıklandı.

Deprem riski yüksek bölgelere inşa edilmiş 4.159 okul, 38 değişik şehirde bulunuyor

okul

Bu okulların tüm bunlar, 0,50g ve üzeri depremle karşılaşma ihtimali bulunan bölgelerde yer ediniyor. 4.159 okul bütün Türkiye’deki okulların yüzde 8,5’ini oluşturuyor. Bu okulların illere gore dağılımı incelendiğinde, en riskli alanlardaki okulların 38 farklı ile dağıldığı görülüyor. Jeoloji Mühendisleri Odası tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran en riskli okullara ev sahipliği yapan ilk beş kent ise Kocaeli, Sakarya, Bingöl, Muş ve Aydın.

Jeoloji Mühendisleri Odası, öncelik sırasına bakılırsa risk altındaki okulların gözden geçirilmesi gerektiğini anlatım ediyor. Fay hattı üstüne yada sakıncalı zeminlere inşa edilmiş okulların taşınması çağrısında bulunuyor

okul

Jeoloji Mühendisleri Odası konuyla ilgili olarak “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öncelik sırası da dikkate alınarak söz mevzusu okulların gözden geçirilmesi, fay sakınım bandı içinde (50 metrelik sakınım bandı arasında olan okul sayısı 191) olanlar ile zayıf mühendislik özelliklerine haiz, jeolojik sakıncalı alanlar üstüne inşa edilmiş okul binalarının yıkılarak daha emin alanlara taşınması, diğer alanlarda kalan okul binaları için ise kapsamlı deprem performans analizlerinin yapılarak yeterliliklerin gözden geçirilmesi ve AFAD Başkanlığı’nın da söz konusu okullar hakkındaki meydana getirilen çalışmaları efkarı umumiye ile paylaşması gerekmektedir. MEB’i göreve bekliyoruz! İstanbul’daki 93 okul yetmez, Türkiye’de diğer deprem riski yüksek alanlardaki okullarda acilen zelzele performans analizlerinin yapılmasına ihtiyaç var.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: 1 2

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın