‘Siyasetçiler işlerine gelmeyen şeyleri acele unuturlar’

‘Siyasetçiler işlerine gelmeyen şeyleri acele unuturlar’Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 8 Mart 1857 tarihinde ABD Birleşik Devletleri’nde bir bırakım sırasında çıkan yangında yaşamını yitiren 128 hanım işçinin anısına başlatılan ve bir müddet sonra tüm dünyada düşünülen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü yaşanılan büyük deprem felaketi nedeniyle buruk geçirdiklerini söylemiş oldu.

“SON DERECE ÖNEMLİ BİR GÜN”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir ileti yayınlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bayanların yüz yüze bulundukları sıkıntıları, eksiklikleri gidermek için meydana getirilen çalışmaları bir güne indirgemenin olası olmadığını belirterek, “Bu konudaki hassasiyetin, toplumun tüm kesimlerine, kadın adam ayırt etmeden tüm bireylerine, yöneticilere ve siyasetçilere hatırlatılması açısından son aşama önemli bir gündür. Biliyorsunuz bizim benzer biçimde ülkelerde siyasetçiler işlerine gelmeyen şeyleri oldukca çabuk unuturlar veya unutur görünürler. O nedenle, kadın hak ve özgürlükleri mevzusunun bilhassa siyasetçilerimize sık sık hatırlatılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLMEK GİBİ VAHİM BİR HATA YAPILDI”

Ülke nüfusunun yarısını gerçekleştiren kadınların bugün, iş dünyasında, politika dünyasında, hem ülke hem de kendi gelecekleri üstünde yeterince söz sahibi olamadığını belirten Başkan Büyükerşen mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Şunu da sevinerek görüyorum ki, özellikle son yıllarda, kadın-erkek eşitliği ve bunun yanında hanım hak ve özgürlükleri mevzusunda camianın geneline yayılan ve gelişerek geçindiren bir hak arama mücadelesi var. Kısa, orta ve uzun vadede bu mücadelenin oldukca önemli ve olumlu sonuçlar yaratacağından kuşkum yok. Her ne kadar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek şeklinde vahim bir hata yapılsa da bayanların hak mücadelesi hiç bitmeyecektir. Yaşam var olduğu sürece, birçok sıkıntıyı, problemi çözmek olanaklıdır. Ancak dönüşü olmayan tek yol ölümdür. Yine bir 8 Mart’ta adam şiddetine maruz kalmış olarak yaşamlarını yitiren, deprem afetinden oldukca ağır bir halde etkilenen tüm kadınlarımızı huzurlarınızda bir kez daha saygıyla ve şükranla anmak istiyorum.”

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın