İngiltere’nin muhacir planı BM’yi harekete geçirdi

İngiltere’nin muhacir planı BM’yi harekete geçirdiBirleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (UNHCR) yapılan yazılı açıklamada, mevcut haliyle tasarının, İçişleri Bakanlığını, gayri muntazam göçmenlerin İngiltere sığınma sistemine erişimini engellemeye zorladığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu sığınmacılara koruma sağlamak yerine, başka bir ülkeye gönderilmeleri için düzenlemeler yapılırken, İngiltere’de alıkonulacaklar. Tasarı kabul edilirse, bir sığınma yasağı anlama gelir. Bu, talepleri ne kadar gerçek ve zorlayıcı olursa olsun, bireysel koşulları dikkate alınmaksızın gayri muntazam olarak gelenlerin İngiltere’de sığınmacı koruması arama hakkını ortadan kaldırır. UNHCR, İngiltere hükümeti tarafınca bugün Avam Kamarası’na sunulan sığınma yasa tasarısından derin bir kaygı duyuyor.” ifadesi kullanıldı.

“BU İHLAL ANLAMINA GELİYOR”

Kabul edilmesi halinde bunun, aleni bir biçimde Mülteci Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geleceği vurgulanan açıklamada, İngiliz halkının uzun zamandır geçindiren insani geleneğine de gölge düşüreceği kaydedildi.

Savaştan kaçan bir çok bireyin lüzumlu pasaport ve vizelere erişemediği, dolayısıyla kullanabilecekleri emin ve yasal yolların olmayacağı da belirtilen açıklamada, “Bu temelde ilticaya erişimlerinin engellenmesi, Mülteci Sözleşmesi’nin oluşturulma amacına da zarar verir.” görüşü paylaşıldı.

Açıklamada, İngiliz hükümetine ve bütün milletvekillerine, yasa tasarısını yine gözden geçirme ve bunun yerine daha insancıl ve pratik çözümler arama çağrısında da bulunuldu.

İNGİLTERE’NİN YASA TASARISI

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hükümetin hazırladığı tasarının yasalaşmasıyla ülkeye botlarla kaçak yollardan giren düzensiz göçmenlerin, herhangi bir adli araştırma ve kefalete doğal olarak tutulmadan 28 gün arasında sınır dışı edileceğini, yasal işlemlerin sınır dışı edildikten sonrasında uzaktan yapılacağını kaydetmişti.

Braverman, göçmenlerin Manş Denizi’ni botlarla geçmesini engellemeye yönelik Muhafazar Parti hükümetinin hazırladığı yasa taslağıyla ilgili parlamentoda milletvekillerini bilgilendirmişti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise gayri muntazam göçmenlerin, Manş Denizi’nden teknelerle ülkeye girişlerini durdurmak için her yolu denediklerini, ancak bunun işe yaramadığını belirterek, caydırıcılığın sağlanması için “sert” yeni yasalar çıkartmaktan başka çarelerinin kalmadığını savunmuştu.

Sunak, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da, hükümetin bugün açıklamış olduğu, düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye girişlerini engellemeyi amaçlayan “Yasa Dışı Göç Yasa Tasarısı”na ait basın toplantısı düzenlemişti.

“BU ÜLKEDE KALAMAZLAR”

Rishi Sunak, ön yüzünde “(Göçmen) Teknelerini durdur” sloganının yazılı olduğu kürsüde yaptığı konuşmada, İngiltere’ye minik teknelerle yasa dışı yollardan girenlerin sayısının, son 2 yılda dört kattan fazla arttığına dikkati çekmişti.

Manş Denizi’ni yasa dışı yollardan geçenlerin, doğrudan savaşın hüküm sürdüğü bir ülkeden, zulümden veya yaşamsal tehlikelerden kaçmadığını savunan Sunak, bu kişilerin güvenli Avrupa ülkeleri üzerinden İngiltere’ye geldiklerini ve insan kaçakçılarına büyük meblağlar ödediklerini söylemişti.

Sunak, İngiltere’ye yasa dışı yollardan gelenlerin, bu ülkede kalamayacağının da altını çizmişti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın