Marilyn Monroe’yu Ağlatan Film: "Erkekler Sarışınları Sever” Hakkında 15 İlginç Gerçek

Marilyn Monroe’yu Ağlatan Film: “Erkekler Sarışınları Sever” Hakkında 15 İlginç Gerçekİçerik gizle

1953 senesinde Marilyn Monroe’nun başrolde oynadığı Erkekler Sarışın Sever filmi yayınlandıktan sonra gişe rekorları kırmış, listelerde birinci olmuştu. Marilyn Monroe’nun “aptal sarı saçlı” rolünü oynadığı filmin çekimleri esnasında birtakım efsanevi vakalar yaşandığı sonradan ortaya çıktı. Monroe’nun ikonik şarkısını seslendirdiği bu efsaneleşmiş filmle alakalı bilgileri birlikte inceleyim.

Hayatı, Kariyeri ve Ölümü: Fotoğraflarla Marilyn Monroe’nun Yaşam Öyküsü

1. En başta “Lorelei” karakterini, Betty Grable’ın oynaması planlanmıştı

Marilyn

Ancak filmin yapımcıları, ücreti daha ucuz olduğundan rolü Marilyn Monroe’ya verdi. Grable, o zamanın en çok kazanan aktrislerinden biriydi ve tutarı 150.000 dolara kadar çıkıyordu. Öte yandan Monroe ancak 18.000 dolar istemişti. Ayrıca Marilyn, Niagara filmindeki rolüyle çoktan tanınmış bir isimdi.

2. Marilyn Monroe ve Dorothy’yi canlandıran Jane Russell birçok sahnede hareketlerini birbirlerine uydurmak zorundaydı

Marilyn

Dans sahnelerinde eşzamanlılık sağlanması için bir koreograf kapıldı ve yapımcılar aktrislerden senkronize yürümelerini istedi. Bu yüzden Monroe ve Russell her an birbirlerini adım adım takip ediyordu.

3. Russell ve Monroe’nun kırmızı elbiseler arasında “Little Girl from Little Rock” şarkısını söylediği ilk müzikalde, iki oyuncunun yüksek topuklu ayakkabılarla süratli süratli merdivenlerden inip çıkmaları gerekiyordu

Marilyn

Jane daha dikkatli ve devamlı ayaklarına bakıyordu. Marilyn ise tam bir profesyonellik örneği sergileyerek asla aşağı bakmadı.

4. Marilyn Monroe ve Jane Russell sette arkadaş oldular

Marilyn

Bir röportajda Russell, Monroe’nun sette yaşananlara karşı fazlaca duyarlı olduğunu söyledi. Zor anlarda Marilyn’i karavanından çıkıp çekim meydana getirmeye ikna edebilen tek şahıs Jane’di.

5. Dorothy’nin havuza düştüğü bölüm planlanmamıştı

Marilyn

Russel yanlışlıkla suva düştü. Ancak yönetmen sahneyi görür görmez filmde tutmaya karar verdi.

6. Filmde kullandıkları gemi daha önce Titanik’te (1953) kullanılan geminin aynısıydı!

Marilyn

Ve filmde açıkça adı geçen “SS Ile de France” gemisine benzeyecek biçimde yenilenmişti.

7. “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” şarkısının ikonik performansında Marilyn Monroe’nun elbisesi oldukca değişik olacaktı

Marilyn

Oyuncunun aslında yapay elmaslar süslenmiş, file malzemeden bir elbise giymesi gerekiyordu. Ancak kostüm fazlaca aleni bulunmuş oldu ve Marilyn’in hepimizin bilmiş olduğu o efsanevi fuşya renkli elbiseyi giymesine karar verildi.

8. Marilyn Monroe son röportajında, stüdyo yöneticilerinin çekimler esnasında kendisine saygısızlık ettiğini söyledi

Marilyn

Bu, kendisi ve Jane Russell arasındaki maaş tutarsızlığından bile anlaşılıyordu. Russell, Monroe’dan 11 kat daha çok para alıyordu. Monroe, 18.000 $ kazanırken Russell 200.000 $ alıyordu. Buna karşın Marilyn, Jane’i gayet seviyordu.

9. “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” şarkısının performansı esnasında tüm dansçıların kafalarına siyah file geçirildi

Marilyn

Bu, Marilyn Monroe’nun filmde tek sarışın olması gerektiği için yapılmıştı. Saç rengi açık olan aktörler bile şakaklarını griye boyayarak gizlenmişti.

10. Film, Amerikalı yazar ve senarist Anita Loos’un yazdığı bir romana dayanıyor

Marilyn

Ancak film ile kitap içinde pek oldukça farklılık vardı. Örneğin romanda Dorothy, seyahatleri sırasında hususi bir dedektifle karşılaşmaz. Bunun yerine, başlangıçta fakir bir mecmua editörüyle tanışır. Filmin sonucunda, Lorelei yolculuğunun parasını ödeyen adamla değil, oynadığını bir film için para ödemeyi karar veren birinin yanında kalır.

11. Monroe’nun nişanlısını oynayan Tommy Noonan, onu öpmek istemiyordu

Marilyn

Bir ekip üyesine bahsederek Monroe’yu öpmenin “canlı canlı yutulmak gibi” hissettirdiğini söylemişti. Monroe bunu öğrendiğinde o denli üzüldü ki ağlayarak kendini makyaj odasına kilitledi. Meslektaşlarının kendisini çalışmaya ikna etmesi uzun vakit aldı.

12. Filmin prömiyerinden 2 yıl sonra benzer bir vaka örgüsüne dayalı bir film daha çekildi

Marilyn

Ancak bu sefer filmin ismi Gentlemen Prefer Blondes değil, Gentlemen Marry Brunettes oldu. Jane Russell bu filmimizde de rol aldı, sadece bu sefer kadroda Marilyn Monroe yoktu. Film, New York’taki hayatlarından bıkan ve kariyerlerini sürdürüp koca bulmak için Fransa’ya giden 2 Broadway aktristi konu alıyor.

13. 1949’da, Gentlemen Prefer Blondes (Erkekler Sarışınları Sever) müzikalinin prömiyeri Broadway’de yapılmış oldu

Marilyn

Başrolde, “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” şarkısını ilk seslendiren kadın oyuncu Carol Channing vardı. Ancak aslolan filmin yaratıcıları, Lorelei görevi için Channing’i asla düşünmemişti.

14. Filmin nihayetinde Monroe’nun karakteri nişanlısının babasıyla konuşurken şu ünlü sözü söylüyor: “Önemli olduğunda akıllı olabilirim fakat bir çok erkek bundan hoşlanmaz.” Bu tamamen Monroe’nun fikriydi.

15. Başlangıçta Monroe ve Russell yerine öteki kızların şarkı söylemesi planlanmıştı

Marilyn’in sesi başlangıçta fena bulunmuş oldu sadece yapımcılar sonradan fikir değiştirdiler ve her şeyi olduğu benzer biçimde bıraktılar.

İlginizi çekebilir:

Bir Dönemin İkonu Olan Marilyn Monroe’nun Kulağınıza Küpe Yapabileceğiniz 15 Sözü

Modellikte Olduğu Kadar Oyunculukta da Başarılı Olmuş Marilyn Monroe’nun 7 Filmi

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın