Depremin En Çok Etkilediği Bölgelerin Başında Gelen Hatay’da Son Durum Ne?Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde olup biten iki deprem Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’da büyük yıkıma neden oldu. Ne yazık ki binlerce insanımız yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı. Öte yandan depremden en çok etkilenen şehirlerimizin başlangıcında ise Hatay geliyor. Son gelen bilgilere gore Hatay’da 2 bine yakın binanın yıkıldığı, yüzlerce insanın yaşamını kaybetmiş olduğu anlatım ediliyor. Bununla beraber depremin gerçekleştiği ilk andan itibaren Hatay’da başta ulaşım ve komünikasyon alanlarında olmak pek oldukça sıkıntı yaşandığı biliniyor. Öyle ki depremin üzerinden saatler geçmesine karşın, Hatay’daki birtakım yerlere oldukca kısa bir müddet ilkin ulaşılabildiği anlatım ediliyor. Peki, depremin yıkıcı etkilerini derinden hisseden Hatay’da son durum ne, hep birlikte bakalım.

Deprem Bölgesinde En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehirde 2 bine yakın binanın yıkıldığını açıkladı

Bir televizyon kanalında konuşan Savaş, “Kamu binalarının bir çok, bizim kendi binamız, itfaiye, AFAD, üç hastanede ağır hasar var, kayıplarımız çok fazla.” benzer biçimde bir açıklama yapmış oldu. Ne yazık ki yıkılan binalar arasında Antakya ve İskenderun’daki devlet hastaneleri de var.

Öte yandan Savaş Ankara, İstanbul ve İzmir belediye başkanlarının desteğiyle şehirde besin, çadır ve içme suyu yardımlarının başladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay’da 872 bireyin hayatını kaybettiğini açıkladı

Öte taraftan sabah saatlerinde AFAD Acil Durum Yönetim Merkezinde kameraların karşısına çıkan Oktay, şehirde 2 bin 666 yaralı bulunduğunu dile getirdi. Hatay’daki arama kurtarma çalışmaları hakkındaki da bilgi veren Fuat Oktay, il genelinde 2 bin 465 arama kurtarma mensubunun faaliyette olduğunu aktardı.

Demirören Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgiye nazaran Hatay şehir merkezi ile Kırıkhan ve İskenderun ilçelerinde 1.200 bina yıkılmış durumda

hatay

Bununla beraber merkez Antakya ilçesindeki 40-50 senelik binaların bulunmuş olduğu bazı mahalleler nerede ise tamamen yıkılmış vaziyette. Bu nedenle Hatay’da halen ulaşılamayan binlerce insanın enkaz altında olduğu ifade ediliyor. Buna karşın Hatay, kamuoyunda arama kurtarma ve yardım çalışmalarındaki aksaklıklarla gündeme geliyor. Peki fakat neden?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şehirdeki kısıtlı imkânlar sebebiyle arama kurtarma faaliyetlerinin gerektiği gibi yürütülemediğini anlatım ediyor

Savaş, şehirdeki kurtarma çalışmalarının niçin geç başladığı sorusuna, “Burada büyükşehir daha oldukca iş makinesi ve itfaiye aracıyla müdahale edebiliyor. Dışarıdan gelenlerin destek vermesi gerekiyor, ilçelerimizin imkanları kısıtlı. Havaalanı kullanılamaz durumda. Gelenler Adana ve Antep’ten gelmek zorunda. Kurtarma ekiplerinin ağır teçhizatları olduğu için karayoluyla gelmeleri gerekiyor. İstanbul’dan gelenler bilhassa Bolu’da güçlük çekiyor. Biz iş makineleriyle süratli kurtarabileceklerimize odaklandık ama tecrübeli profesyonellerin olması gerekiyor.” benzer biçimde bir mukabil veriyor.

“Şehirde ciddi bir iletişim problemi var”

Şehir merkezinde ve Hatay’ın muayyen bölgelerinde ciddi bir kontakt sıkıntısı var.” gibi bir açıklama icra eden Savaş, bu yüzden yetkililere ulaşmanın saatler sürebildiğini dile getiriyor! Öte yandan deprem için yeterince önlem alınmadığını belirten Savaş, bu durumu “Çok şiddetli bir zelzele fakat daha az hasarla atlatabilirdik.” sözleriyle anlatım ediyor.

Hatay’daki en büyük sorunlardan biri de ulaşım

hatay

Hatay havalimanı, deprem sebebiyle ciddi biçimde hasar gördü. Bu nedenle şehirdeki uçuşlar iptal edilmiş durumda. Bunun yanı sıra Hatay – Reyhanlı yolunun bir bölümü da deprem sebebiyle yıkıldı.

Bu nedenle arama kurtarma ve yardım ekipleri, şehrin farklı noktalarına ulaşmakta büyük zorluklarla karşılaşıyor. Buna paralel olarak CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, şehirdeki bazı ilçelere arama kurtarma ekiplerinin gelmediğini, şehirde çok ciddi yıkımların ve kayıpların bulunduğunu dile getiriyor.

İskenderun Limanı’nda henüz belirlenemeyen bir sebepten başlayan yangın ise halen söndürülebilmiş değil

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun: “Durum tahmin edilenden daha kötü.”

Ergun, sosyal medya hesabı üzerinden son aşama kaygı verici bazı paylaşımlarda bulunmuş oldu. Ergun, mevzuyla alakalı olarak yapmış olduğu açıklamada, “Hatay’dayım. Durum tahmin edilenden daha kötü. Hatay ölü şehre dönmüş; her yer yıkılmış, elektrik yok. Kurtarma ekipleri çok yetersiz.” ifadelerini kullandı.

Doğal gaz hattında oluşan hasar sebebiyle Hatay’a enerji sağlanamıyor

hatay

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez sabah saatlerinde yaptığı açıklamada 30 trafo merkezinde hasar bulunduğunu açıklamış bundan dolayı Antep, Hatay ve Kilis’te kesintilerin yaşandığını anlatım etmişti. Bununla beraber BOTAŞ, deprem sebebiyle oluşan hasar nedeniyle Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş ve bu illere bağlı bazı ilçelerde doğalgaz akışının durdurulduğunu deklare etti. Öte taraftan Fatih Dönmez hastane, aşevleri ve bazı kurumlara enerji sağlamak amacıyla mobil santrallerin bölgeye sevk edildiğini duyurdu.

Hatay’dan gelen son görüntülerde, şehirdeki birtakım bölgelerin sular altında kaldığı görülüyor!

hatay

Kısa süre önce İskenderun ilçesinde deniz seviyesinin yükseldiği buna bağlı olarak ilçedeki bazı bölgelerin sular altında kaldığı ifade ediliyor!

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın