İtalya, depremzedeler için Türkiye’ye sahra hastanesi gönderecek

İtalya, depremzedeler için Türkiye’ye sahra hastanesi gönderecekİtalya Sivil Savunma ve Denizcilik Politikaları Bakanı Musumeci, Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio ile emek verme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu ile son saatlerde yapılan toplantılarda İtalya’nın daha fazla yardım yapması kararlaştırıldı.” dedi.

Musumeci, buna göre İtalyan birliğine ilişkin bir geminin, Türkiye’ye sahra hastanesi kuracak İtalyan misyonu ve gerekli yardım malzemeleriyle en kısa sürede yola çıkacağını anlatım etti.

Bu arada, Savunma Bakanı Guido Crosetto da öğleden sonra İtalyan Hava Kuvvetlerine ilişik ikinci bir C130 nakliye uçağının ekipman ve yardım malzemesiyle Türkiye’ye hareket ettiğini bildirdi.

İtalyan İtfaiyesi’ne bağlı bir yardım ekibi de sabah saatlerinde Adana’ya ulaşmıştı.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

İtalya’nın Sanremo kentinde bu yıl 73’üncüsü düzenlenen ve açılışı bu akşam meydana getirilen müzik festivalinde, Türkiye ve Suriye’de Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler de unutulmadı.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın da katılmış olduğu festivalin açılışında, organizasyonun sunucuları Amadeus ve İtalyan müzisyen Gianni Morandi, deprem felaketinde Türkiye ve Suriye’de yaşamını yitirenleri sahnede 1 dakika sessiz kalmış olarak andı.

Gecede ek olarak sunucu Amadeus, İtalyan kamu yayıncısı RAI kanalının Kızıl Haç, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile ortak düzenlemiş olduğu depremzedeler için yardım kampanyasını da duyurdu. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın