Bina Sağlamlık Testi Nedir, Bina Dayanıklılık Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bina Sağlamlık Testi Nedir, Bina Dayanıklılık Testi Başvurusu Nereye Yapılır?6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla gerçekleşen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki depremde binlerce vatandaşımız hayatını yitirdi, binlerce bina yıkıldı. Türkiye yas içindeyken arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İyi haberler almayı beklediğimiz bu günlerde olanları takip eden vatandaşlar kendi binalarının güvenli olup olmadığını merak ediyor. İşte, bina sağlamlık testi de tam bu aşamada devreye giriyor. Bu kontrol, oturduğunuz binanın depreme karşı sağlam olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Detayları beraber inceleyelim. 

Bina sağlamlık testi nelerdir?

Bina sağlamlık testi

Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğu artık herkesce bilinen bir reel. Özellikle Kahramanmaraş felaketinden sonrasında oturdukları binaların sağlamlık durumu vatandaşların aklını kurcalıyor. Evinizin güvenilir olup olmadığını öğrenmenin en müessir yollarından biri bina sağlamlık testidir. Bu araştırma sayesinde hangi binaların ikamete uygun olduğu hangilerinin tehlikeli olduğu belirleniyor.

Bina dayanıklılık testi başvurusu nereye yapılır?

Bina sağlamlık testi

Bina dayanıklılık testinin gerçekleştirilebilmesi için başvurmanız ihtiyaç duyulan birkaç yer var. Bunlardan ilki yaşadığınız zeminin belediyesine başvurmaktır. Raporlarınızı tamamlamak için Kaymakamlık kurumuna müracaat edebilirsiniz. Bina sağlamlığı testi, Beledive Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilecektir. Belediye dışında bu testi meydana getiren özel kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumların alanında daha uzman bir ekibe sahip olduğu bilinmektedir. 

Bina sağlamlık raporu iyi mi alınır?

Bina sağlamlık testi

Bina sağlamlık tutanağı katılımı kolay bir belge gibi görünsede detaylı araştırma yapılması ihtiyaç duyulan mühim bir mevzudur. Binanızın inceleyecek şirketin deneyimli ve uzman kişilerle çalışıyor olması icap eder. Eğer tercih ettiğiniz özel şirket, üstünkörü bir inceleme yaparsa bu vaziyet yanlış raporlamaya niçin olur ve deprem anında hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu yüzden bu konuda lisanslı firmalar tercih etmeniz güvenliğiniz açısından daha doğru olacaktır. 

Bina sağlamlık testi nasıl yapılır?

Bina sağlamlık testi

Bina dayanıklılık testiyle alakalı merak edilen sorulardan biri de testin nasıl yapıldığı ve karot alınmasının gerekli olup olmadığıdır. Karot testi binanın yapısının daha iyi çözümleme edilmesi için gereklidir. Binadan parça almak dikkat gerektiren bir işlemdir. Bunu gerçekleştirecek şirketin mevcud yapıya zarar vermemesi icap eder. Binanın iç, dış malzemelerinin sağlamlığından yapının bütününe kadar her şeyin test edilmiş olduğu karot testi, sağlamlık raporunun büyük bir kısmını kapsar. 

17 Ağustos Depreminin Savcısı Uyarıyor: Kanıt Alınmadan Enkaz Kaldırılması Delil Karartmak Olur

Binlerce İnsanımızın Hayatını Kaybetmesine Neden Olan Müteahhitlerden Kaçı Tutuklandı?

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın