TBB’den depremzede banka müşterilerine yönelik yeni kararlarTBB’den yapılan açıklamada, birlik idare kurulunun zelzele bölgesindeki çalışmaları görüştüğü, bölgede derhal her noktada müşteri taleplerinin kesintisiz sürdürülmesi amacıyla fiziki şube, ATM, mobil şubeler ağı ile hizmet verildiğinin değerlendirildiği bildirildi.

Hizmet ağının kısa sürede daha da genişletilmesi için kullanılabilir durumda olan şubelerin yeniden faal hale getirilmesi yönünde meydana getirilen teknik çalışmalar ile geçici hizmet birimlerinin oluşturulması konusunda iş birliği imkanlarının konuşulmuş olduğu aktarılan açıklamada, depremden etkilenen müşterilere yönelik öneri niteliğinde bazı ek öneri kararları alındığı belirtildi.

Alınan öneri kararlarına gore, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelere 6 Şubat’tan önce kullandırılan ve 31 Ağustos’a kadar vadesi gelen mevcut kredi borçları, taksitleri ve gayrinakdi kredi komisyonları 6 ay faizsiz ertelenebilecek.

Kayıp/zayi POS cihazlarına ait üye işyerlerinden herhangi bir tahsilat yapılmayabilecek. Ayrıca, bankacılık hizmet komisyonu da alınmayabilecek.

Bireysel ve kurumsal kredi kart ücretleri 2023 için gerçekleşme ettirilmeyebilecek. Üye işyeri/POS kullanım ücretleri de 2023 süresince alınmayabilecek.

ALACAKLAR İÇİN TAKİP VE HACİZ UYGULANMAMASI TAVSİYESİ

Haciz, icra, takip şeklinde yönetimsel uygulamalarla alakalı; bütün alacaklar için takip başlatılmayabilecek, haciz uygulanmayabilecek ve icra satış işlemleri yapılmayabilecek.

Yapılandırılmış alacaklarda ödeme süreleri faizsiz olarak ertelenebilecekken, tahliye kararı uygulanmayabilecek ve taahhüdü ihlal şikayetinde bulunulmayabilecek. Ayrıca borçlunun talebi halinde daha önce başlatılmış takipler durdurulabilecek ve satış günü alınmış dosyalarda satışlar ertelenebilecek.

Takipte olan alacaklı müşteriler için yapılan otomatik tahsilat durdurulabilecek. Müşteri hesaplarında bulunan takip blokeleri de kaldırılabilecek.

Vadesi geçen krediler için idari yollarla da olsa etken bir tahsilat çabası girişiminde bulunulmayabilecek. Henüz takip hesaplarına intikal etmemiş, kredi geri ödemelerini zamanında yapamayan ve yapamayacağı öngörülen müşterilere yönelik de iletişim ve tahsilat faaliyetleri durdurulabilecek.

DEPREMDE VEFAT EDENLERİN BORÇLARI SİLİNEBİLECEK

Tavsiye kararlarına nazaran, deprem bölgesinde yer edinen öteki illerdeki bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredi borçları/taksitleri ve gayrinakdi kredi komisyonları 1 ay faizsiz olarak ertelenebilecek.

Kapsam dışında kalan, deprem bölgesinde yer edinen ve depremden zarar bulan müşterilerin istek etmesi ve zarar gördüklerini belgelendirmeleri halinde de müşteri bazında değerlendirilmek üzere, mevcut kredi borçları ve taksitlerine tecil imkanı sunulabilecek.

Depremde vefat eden bireysel ve reel kişi ticari müşterilerin kredi borçları, krediye mevzu sigorta ödemeleri kredi borcuna mahsup edilerek kalan borçlar da silinebilecek. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın