Depremin 228. Saatinde 2 çocuğuyla enkazdan çıkarılan anne “hangi gündeyiz?” diye sormuşKahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay’da geçindiren arama kurtarma çalışmalarında Oymak Sokak’taki apartmanın enkazından depremin 228. Kurtarılan anne ve 2 çocuğunun hastanedeki tedavisi sürüyor.

Yabancı uyruklu anne Ela ile evlatları Meysam ve Ali Bağdet’i kurtaran ekiplerden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madenci işçisi Mehmet Eryılmaz, AA muhabirine, zelzele bölgesinde çalışmalarının devam ettiğini söylemiş oldu.

Eryılmaz, son olarak iki çocuk ve bir anneyi kurtardıklarını anlatarak, içeride olduğu söylenen 2 kişiyi daha arama çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

“ANNE BİZİ GÖRÜNCE MUTLU OLDU”

Anne ve evlatlarının kurtarılmasına ilişkin bilgi veren Eryılmaz, şu şekilde devam etti:

“Çalışmalar esnasında herhalde bir ses duyuldu. O ses üstüne çalışmamızı yoğunlaştırdık. Anne bizi görünce sevinçli oldu. Elini tuttum, ilk etapta. Konuştuk, söyleşi ettik, sakinleştirdim. Ondan sonra çalışmamıza devam ettik. Geldiğimizden beri can kurtarmak için çalışıyoruz. Çok mutluyuz. Bu bizim beşinci kurtardığımız can. Bazılarının ‘Bu binaya giremeyiz, çökme riski var.’ dedikleri yere bizler, kendi canımızı düşünmeden girip çıkıyoruz.”

Eryılmaz, anneyle diyaloğuna değinerek, “İlk etapta su istedi. Sağlık ekipleri müdahale etmeden bir şey vermedik. ‘Hangi gündeyiz?’ diye sordu. Onu cevapladım. İsminin Ela bulunduğunu söyledi. Çocuklarının adını de söyledi ama unuttum. Biri kız, biri oğlandı.” diye konuştu.

“SAĞLIK DURUMLARI İYİ GÖRÜNÜYORDU”

Anne ve ufaklıklara müdahale eden sağlık ekibinden Ali Parlas ise UMKE kadrosuyla bölgede vazife yaptıklarını belirterek, “Çocukların sıhhat durumu genel hatlarıyla iyi gözüküyordu. Anne kolaylıkla konuşabiliyordu. Sözlü uyarılara sözlü cevaplar verebiliyordu. Çocukların susuzluğa bağlı ufak tefek sıkıntıları başlamıştı fakat yapılan müdahalelerle sağlıklarının düzeleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan çocukların ambulans helikopterle Adana’ya sevk edilmiş olduğu öğrenildi. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın