Terraform’un kurucu ortağı Do Kwon, seyahat belgelerinde sahtecilik yapmaktan suçsuz olduğunu kabul etti

Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon, Perşembe günü bir Karadağ mahkemesinde pasaport ve seyahat belgelerinde sahtecilik suçlamasını reddetti.

Kwon’un duruşması, Kwon ve Kwon’un suçsuz olduğunu iddia eden eski meslektaşı Chang-joon Han’ın tutuklanmasından bir ay sonra geldi. Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki havalimanında, Dubai’ye uçmaya çalışırken. Avukatları, her biri 400.000 € (437.000 $) kefalet şartı talep etti ve Karadağ’da ev hapsi önerdi. Bir sonraki mahkeme duruşması 16 Haziran’da yapılacak.

7 Mayıs 2022’de Terraform Labs’ın kardeş madeni parası Luna ile çalışan algoritmik bir istikrarlı madeni para olan TerraUSD (UST) sabit parası TerraUSD (UST), 1 dolarlık mandalını kaybetti. Olay, bir dizi kripto firmasını çökerterek yaklaşık 40 milyar dolarlık piyasa değerini yok etti.

Kazadan bir yıl sonra, Kwon şu anda Karadağ’da hapiste ve ABD ve Güney Kore’de soruşturuluyor. Kwon, belgelerinde tahrifat yapmaktan hüküm giyerse, o hapis cezasını Karadağ’da çekmek zorunda kalabilir Karadağ Adalet Bakanlığı Mart ayında ABD veya Güney Kore’ye iade edilmeden önce söyledi.

Terraform’a ve kurucusu Kwon’a son 12 ayda ne olduğunu hatırlatmak için ağır çekim felaketi olduğu gibi sunuyoruz. şu anda beş yaşında olan şirket için 2019’da TerraUSD stablecoin’i ve Luna’yı piyasaya sürdü ve ardından 2020’de genel merkezini Singapur’a taşıdı:

Mayıs 2022

  • Terraforms Labs’ın ABD dolarına 1:1 sabit tutması beklenen stabilcoini Terra, 7 Mayıs 2022’de düştü.
  • Güney Kore’de bir grup kripto yatırımcısı Kwon’a dava açtı. (19 Mayıs 2022)

Haziran 2022

Eylül 2022

Ekim 2022

  • Güney Kore hükümeti hükümsüz kılınması emredildi Kwon’un pasaportu, kripto girişimcisinin ülkesine dönmesi için baskıyı artırıyor. (5 Ekim 2022)
  • Kwon dedi Güney Koreli savcıların kendisine yönelttiği suçlamaların meşru olmadığını ve siyasi amaçlı olduğunu söyledi. (18 Ekim 2022)

Aralık 2022

Şubat 2023

Mart 2023

Nisan 2023

  • Yerel bir medya kuruluşunun 13 Nisan’da bildirdiği Terra ve Luna’nın çöküşünden önce Kwon’un Güney Kore’de bir hukuk firması olan Kim & Chang’a 8 milyon won (~7 milyon $) gönderdiğini. Bu, Kwon’un krizin farkında olduğunu ve olabilecek yasal bir dava beklediğini gösteriyor.
  • ABD’de yargıç yalanladı Kwon ve Terraform, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC), Singapur Para Otoritesi’nden Terraform ve Luna Foundation Guard (LFG) ile ilgili belgelere erişim talebini geri çekmesini istediklerini bildirdi. (18 Nisan 2023)
  • Terraform’un kurucu ortağı Shin suçlandı Güney Kore’de sermaye piyasası yasalarının ihlali, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme gibi suçlamalarla TerraUSD ve Luna’nın çökmesiyle bağlantılı olarak. Güney Koreli savcılar, insanlara bağlı yaklaşık 246,8 milyar won (184,7 milyon $) değerindeki varlıkları dondurdu. Koreli savcıların sözcüsü TechCrunch’a Shin’in ilk duruşmasının 26 Mayıs’ta yapılacağını doğruladı.

Mayıs 2023

  • Güney Koreli savcıların ortak mali suçlar ekibi yöneticisi Sung-han Dan WSJ ile bir röportajda söyledi: Terraform olaylarıyla bağlantılı kilit suç ortaklarının ve kanıtların çoğu Güney Kore’de bulunduğundan, “Davayı Güney Kore’de araştırmak adaleti sağlamanın en etkili yolu olacaktır”.
  • Seul savcılığının TechCrunch’a verdiği onaya göre, Güney Kore bu hafta Kwon’un yaklaşık 233,3 milyar won (176 milyon $) varlık ve mülkünü dondurdu. Bir Güney Kore mahkemesi, Kwon’un evinin, arabalarının ve menkul kıymetler, banka mevduatları ve kripto para birimleri gibi finansal varlıkların kripto para borsalarında satışını yasakladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın