Bird’ün zayıf borsa performansı tüm e-scooter endüstrisini etkiliyor

Bird’ün ilk çeyrek kazançları, paylaşılan mikromobilite pazarı için kârlılık taburesinin iki ayağı olan yolcu sayısını ve geliri sürdürmek için mücadele eden bir şirketi gösteriyor. Bird, maliyetleri düşürmeyi başardı – bu üçüncü ayak olacaktı – ancak bu, yatırımcıları scooter şirketinin karlılığa giden yolu bulabileceğine ikna etmeye yetmedi.

Bird hisseleri, ilk çeyrek kazançlarının açıklanmasının ardından neredeyse %19 düştü ve şu anda 0,12 dolardan işlem görüyor.

Bird’ün kazancı, endüstrinin geri kalanı için scooter kömür madeninde kanarya muamelesi görebilir (yine de her şirketin kendine özgü sorunları ve fırsatları olduğu belirtilmelidir). Ve Bird’ün önemli olan hemen hemen her ölçümde geride olduğu düşünülürse, bu, paylaşılan mikromobilite pazarında daha büyük sorunlara işaret edebilir.

Halka açık tek e-scooter şirketlerinden biri olan Bird’ün borsadaki performansı, tüm paylaşımlı mikromobilite endüstrisi. Bird kurursa, özel oyuncular yatırımcıları çekmekte zorlanabilirler ki bu zaten etkisini göstermeye başlayan bir gerçektir.

Örneğin Katman Hareketliliğini ele alalım. bir yıl önce, şirket, Spin’i Ford’dan satın almıştı ve dünyanın en büyük paylaşımlı mikromobilite operatörüydü. Bugün, Tier daha fazla fon toplamakta zorlanıyor ve bildirildiğine göre bir rakiple birleşme veya satış yapmayı düşünmek.

Bird, özel amaçlı satın alma birleşmesi yoluyla halka açıldığından beri mücadele ediyor. Kasım 2021 — hareketlilik SPAC’lerini kapsayan bir trend. Bugün iyi performans gösteren SPAC neredeyse yok, çünkü bu şirketlerin birçoğu sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmadan önce halka açıldı; ve Bird bir istisna değildir.

Bird’ün şirkete özgü ve tüm piyasayı yansıtması gerekmeyen kendi sorunları vardır. Bird, gelir elde etmek için filo yöneticisi programına dayanan, varlık açısından hafif bir iş modeline geçti. Model kapsamında, müteahhitler Bird araç filolarını kiralar ve araçları Bird adına kullanır. Sonuç, araçların yerleştirilmesi üzerinde daha az kontrol olmuştur.

Bird ayrıca, Lime gibi şirketlerin başarılı olduğu, muhtemelen operasyon maliyetlerini yükselten ve varlık kullanımını azaltan çıkarılabilir pil kervanına henüz katılmadı.

Tekne dolusu parayı yaktıktan sonra Bird, kendini toparlamaya çalışıyor. şirketin yeni CEO Shane Torchianaeylülde gelen lider kuş stratejisi bırakmak da dahil olmak üzere maliyetlerin düşürülmesi düzinelerce kârsız pazar.

Geçen yıl, Bird ayrıca çalışanlarının yüzde 23’ünü işten çıkardı Ve perakende scooter ürününü kapattı. Bu tasarruflar 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleşiyor; Bird’ün harcamaları kesinlikle azaldı. Ancak şirket, bu maliyet düşürme önlemlerinin bir fark yaratması için yeterli gelir elde ediyor gibi görünmüyor.

Bird’ün 2023 ilk çeyreği finansalları

Bird, 2022’nin aynı çeyreğindeki 35,4 milyon $’dan düşüşle ilk çeyrekte 29,5 milyon $ gelir bildirdi. Üç aylık bazda, bu gelir de 2022’nin dördüncü çeyreğindeki yaklaşık 40,9 milyon $’dan düştü (4. 69,7 milyon dolar, ancak buna bir 28,8 milyon dolarlık tek seferlik tatlandırıcı. Tatlandırıcı, önceki yıllarda kaçırılan geliri yakalayan Bird’dü.) Gelirin maliyeti 24,5 milyon dolardı, bu da Bird’ün brüt kar bazında zar zor başa çıktığı anlamına geliyor.

Bird’s rides ve konuşlandırılmış araçlar da devre dışı kaldı. İlk çeyrekte Bird, yıllık bazda %29 ve üç aylık bazda yaklaşık %37 düşüşle 5,2 milyon yolculuk bildirdi. Bu, Bird’ün konuşlandırılan araç başına günde daha az yolculuk gördüğü anlamına da geliyor. İlk çeyrekte Bird, geçen yılın aynı döneminde konuşlandırılan araç başına günde 1 sürüşten, konuşlandırılan araç başına günde 0,9 sürüş kaydetti.

Bird maliyetleri düşürmeyi başarır. Şirket, 2022’nin ilk çeyreğindeki 100,2 milyon $’dan düşen toplam işletme giderlerini 40,6 milyon $ olarak bildirdi. Düzeltilmiş bazda, Bird’ün işletme giderleri önceki yıla göre %39 düşüşle 30,6 milyon $ oldu.

Ancak, birçok pazardan ayrılmayı ve personel işten çıkarmayı içeren ciddi maliyet kısma önlemlerine rağmen, Bird ilk çeyreği önceki yılki 7,7 milyon dolarlık net gelire kıyasla 44,3 milyon dolarlık net zararla kapattı.

Bird operasyonların maliyetini karşılayacak kadar gelir elde etmiyormuş gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda şirket -25.3 milyon$ ile hala negatif nakit akışına sahip. Bu, 2022’nin ilk çeyreğindeki negatif 106,2 milyon dolarlık serbest nakit akışından daha iyi.

31 Mart 2023 itibarıyla Bird’ün 12,8 milyon dolarlık sınırsız nakit ve nakit benzerleri vardır. bu devam eden endişe Bird’ün ilk olarak Kasım ayında yayınladığı uyarısı, bu nakit şirketin faaliyetlerine devam etmesi için neredeyse yeterli olmadığından, hala büyük ölçüde yürürlüktedir. Şirket ek sermaye sağlamazsa veya bir şekilde sihirli bir şekilde şu anda yürütmekte olduğu işi sürdürmek için yeterli nakit akışı yaratmazsa, küçülmek veya faaliyetlerinin bir kısmını veya tamamını durdurmak, hatta iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacak.

bir düzenleyicide dosyalamaBird, işletme giderlerini düşürmeye ve ek dış sermaye kaynakları aramaya devam etmeyi planladığını söyledi.

Dikkate alınması gereken bir başka kırmızı bayrak: Bird bir uzatma istedi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan bir şirketin mali durumu ve faaliyetleri hakkında daha kapsamlı bir genel bakış sağlayan ve genellikle riskler, davalar, soruşturmalar ve satın almalar hakkında ayrıntılar içeren 10-K’yi dosyalamak için. Uzatma talebinde bulunmak, Bird’ün mali zorluklar veya yönetim sorunları yaşadığını gösterir.

Bird’ün 2023’e bakışı geçen çeyrekten bu yana değişmedi. Şirket, 15 milyon ila 20 milyon ABD Doları arasında düzeltilmiş FAVÖK’e ve 5 ila 10 milyon ABD Doları arasında serbest nakit akışı pozitifliğine ulaşmayı hedefliyor. Bird, düzeltilmiş işletme giderlerinin yaklaşık 100 milyon dolar olmasını bekliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın