Solana, kullanıcıların ağıyla etkileşime girmesine yardımcı olmak için ChatGPT eklentisini başlattı

Solana Vakfı, yapay zeka hızlandırma programını başlatıyor ve hibe programını 10 milyon dolara çıkarıyor

Yapay zeka pazarı ısınmaya devam ederken, irili ufaklı bir dizi kripto oyuncusu dalıyor.

Katman-1 blok zinciri Solana’nın arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Solana Foundation, resmi olarak entegre yapay zeka ağına bir ChatGPT ile Eklenti Solana Labs tarafından geliştirilen ekip, TechCrunch+’a özel olarak söyledi. (Solana Labs, blok zinciri için ekip oluşturma ürünleri ve araçlarıdır.)

olan eklenti alay Nisan sonunda Solana Labs tarafından hazırlanan, web3 alanına girmelerine yardımcı olmaya odaklanarak, başlangıçta son kullanıcılara yönelik olacak. Solana Vakfı, NFT’leri satın almak ve listelemek, jetonları aktarmak, işlemleri kontrol etmek, verileri yorumlamak ve taban fiyata göre NFT koleksiyonlarını bulmak için kullanılabileceğini paylaştı.

Solana, ChatGPT’yi bir RPC düğümü Solana Labs ürün başkanı Tal Tchwella, zincirdeki birden çok kaynaktan gelen verileri okuyacak ve bu bilgileri sorgulayan kullanıcılara dağıtacak.

Örneğin, kullanıcılar NFT koleksiyonları, hesaplarında bulunan SOL jetonları ile hangi NFT’leri satın alabilecekleri vb. hakkında AI’ya sorular sorabilir. “Bunun yararlı olabileceği pek çok yer var… dApp’ler tarafından daha fazla deney görmeyi umuyoruz – ve bu heyecan verici kısım olacak.”

ChatGPT eklentisi başlangıçta NFT’lere odaklanacak ve Solana’nın hacme göre NFT satışlarının yaklaşık 58 milyon dolar Son 30 gün içinde, blok zinciri ve kullanıcıları tarafından zaten yoğun bir şekilde kullanıldığı göz önüne alındığında, alt sektör muhtemelen iyi bir seçimdir.

Ancak Tchwella, geliştirici cephesinde yapay zekanın kendi ekosisteminde büyümesini hızlandırmaya yardımcı olacak girişimler de olduğunu paylaştı.

Tchwella, ChatGPT entegrasyonunun, Solana kullanıcılarının ve geliştiricilerinin yapay zeka hizmeti sorularını sormaları için yeni bir yol sunarken “deneyimi daha basit hale getirdiğini” söyledi. Solana tabanlı bir projede 800 sayfalık bir belgeyi okumanın aksine, yapay zeka bunu sizin için yapar ve ardından insanların sorularının yanıtlarını paylaşabilir.

Tchwella, “Blockchain alanının çok teknik olduğuna inanıyoruz” dedi. Popüler ChatGPT hizmetini Solana’ya getirmek, “insanların onunla etkileşim kurması ve gerçekte neler olduğunu anlaması için yeni bir fırsat sunuyor.”

Vakıf, eklentiye ek olarak, Nisan ayı başlarında üniversite düzeyindeki öğrenciler için yapay zeka odaklı bir hızlandırıcı programı da duyurdu ve ayrıca, Solana’yı temel alan yapay zeka odaklı projeler için hibe programını genişletti. 1 milyon dolardan Nisan sonunda bugün 10 milyon dolara. Bir aydan kısa bir süre içinde 50’den fazla hibe başvurusu yapıldı ve bir sözcü, şimdiden birkaç şirkete hibe verildiğini paylaştı.

Tchwella, hibe programının fikirler bulmak ve onları oluşturmaya çalışmakla ilgili olmadığını, ancak Solana’ya AI alanında gerçekte neyin işe yaradığına dair kavramın kanıtını gösterdiğini ve blok zinciri kullanmayı kolaylaştıracağını söyledi.

Tchwella, “Yapay zeka entegrasyonunun henüz başındayız,” dedi. “Bütün bunların erken vuruşları.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın