Ballerine, bankaların risk ve kimlik karar verme süreçlerine açık kaynak getiriyor

Finans sektöründe riske açık kaynak kodlu karar verme yazılımı lezzetini getirecek gibi görünen yeni bir girişim, bugün 5 milyon dolarlık tohum finansmanıyla gizlilikten çıkıyor.

balerinlerStartup olarak adlandırılan , bankaların ve diğer finans kuruluşlarının kendi işleriyle ilgili önemli kararları otomatikleştirmelerine yardımcı olur. KYC (müşterinizi tanıyın) ve KYB (işinizi bilin) ​​yükümlülükleri, kimliğin doğrulanması ve belirli bir kişi veya şirketle iş yapmanın ilişkili riskleri dahil. Platform, web sitelerinden, sosyal ağlardan, şirket kayıtlarından (örn. saniye), yaptırım kredi kuruluşları, PEP veritabanları, diğer küresel kaynakların yanı sıra müşteri kabulü, sigortalama ve işlem izlemeyi desteklemek için çeşitli araçları entegre eder.

Örneğin, bir çevrimiçi banka hiç şüphesiz yeni ticari müşterileri en az sürtüşmeyle dahil etmek isteyecektir, ancak bu “hız ihtiyacını” ilgili düzenlemelere uyma görevleriyle dengelemeli ve onların bir işi üstlenmemelerini sağlamalıdır. dolandırıcılık faaliyetlerine eğilimli olabilir. Bir ticari müşteri bir hesap açmaya çalıştığında, genellikle adresler, yasal adlar, sicil numaraları vb. bilgileri sağlamaları gerekir. Banka daha sonra Ballerine’nin API’sini dahili sistemlerine bağlayabilir ve Ballerine daha sonra işi doğrulamak için bankanın müşteri verilerini tüm kendi veritabanları aracılığıyla çalıştırır.

Ballerine’nin kurucu ortağı ve CEO’su Noam Izhaki, TechCrunch’a “Buradaki amaç, işletmenin meşru olduğunu ve hesabı açan veya kredi başvurusunda bulunan kişilerin bunu yapmaya yetkili olduğunu doğrulamaktır” dedi. “Bankanın bu veritabanlarından herhangi birine doğrudan entegre olmasına veya bunları ticarileştirmesine gerek yok, hepsi Ballerine tek bir entegrasyondan geçiyor.”

Ancak Ballerine, belirli riskleri de değerlendirmek için doğrulamanın ötesine geçer.

“Bu, işletmenin veya sahiplerinin herhangi bir hükümet izleme listesinde yer alıp almadığını veya davranış kalıplarının bilinen dolandırıcı aktörlerinkilerle eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeyi içerebilir.” İzhaki devam etti.

Diğer kullanım durumları arasında, bir işletmenin kredi için bir bankaya başvurduğu sigortalama yer alabilir. Ballerine, borç vermenin hangi riskleri olabileceğini belirlemek için kredi geçmişi de dahil olmak üzere işletmenin finansal verilerini analiz eder ve ilgili risk faktörlerine dayalı olarak bankanın kredi koşullarına karar vermesine yardımcı olabilir. Bu izleme, risk ortamı zaman içinde değişebileceğinden, bir işletme kurulduktan veya bir kredi aldıktan sonra bile süreklidir.

2022’de kurulan Ballerine, geçen yıl küçük bir girişim turu başlattı katılımının arkasından Y Combinator’ın (YC) yaz programında. Bugün, YC, Vera Equity ve bir dizi melek destekçinin katılımıyla İsrail’in Team8 liderliğindeki 5 milyon dolarlık bir tohum yatırımını duyurdu.

Ballerine kurucuları: Noam Izhaki (CEO) Nitzan Gelbard (CPO) & Alon Peretz (CTO)

Ballerine kurucuları: Nitzan Guy (CPO), Noam Izhaki (CEO) ve Alon Peretz (CTO) Resim Kredileri: Balerinler

dağıtım

Ballerine, tamamen bir şirketin kimlik belirleme hizmetlerini güçlendirmek için CRM platformları, dolandırıcılık tespit sistemleri ve uyumluluk araçları dahil olmak üzere mevcut sistemleri ve veri kaynaklarıyla entegre olan bir arka uç ürünü olarak konuşlandırılabilir.

Bununla birlikte, Ballerine, daha fazla kullanıma hazır bir ürün isteyen şirketler için ön uçla dolu, barındırılan bir sürüm de sunar.

balerinler

balerinler Resim Kredileri: Balerinler

Finans kuruluşlarının şu anda Ballerine’nin vaat ettiklerini elde etmek için, uzun ve kaynak yoğun bir çaba olan manuel risk doğrulama süreçlerini yürütmek de dahil olmak üzere birkaç alternatif seçeneği var. Veya farklı ürünleri bir araya getirerek kendi yarı otomatik araç setlerini geliştirebilirler. Kimlik doğrulaması için Onfido Ve dolandırıcılık için Seonbir şey İzhaki diyor bazı büyük fintech şirketleri arasında oldukça yaygındır.

“Bu yaklaşım çok karmaşık, çok sayıda Ar-Ge kaynağı gerektiriyor ve sizi bir nokta çözümüne ‘kilitlenme’ riski taşıyor” dedi. “Kritik ve pahalı olan bu süreçleri optimize etmeyi de çok zorlaştırıyor.”

Başka yerlerde şirketler, tescilli SaaS düzenleme araçlarını seçebilir Kişi gibi veya Alaşım.

Bununla birlikte, açık kaynaklı bir proje olarak Ballerine, dağıtım ve özellik kullanılabilirliği üzerinde daha fazla kontrol sağladığından şirketlere ölçeklendikçe daha fazla seçenek sunar – isterlerse işlevselliği kendileri genişletebilirler.

“Şirketler yeni iş kollarına ve coğrafyalara doğru genişledikçe, genellikle satıcı tarafından desteklenmeyen yeni özelliklere ve entegrasyonlara ihtiyaç duyuyorlar.” dedi İzhaki. “Ballerine ile şirketler, kritik görev süreçleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayarak, özel ihtiyaçlarını karşılamak için altyapıya katkıda bulunabilir ve özelleştirebilir.”

Açık kaynak işi

Temel Ballerine platformunun açık kaynak olmasına rağmen, şu adreste mevcut olduğunu belirtmek gerekir: Apache 2.0 lisansı altında GitHub, projenin arkasındaki ticari varlık, para kazanma stratejisinin bir parçası olarak özel özellikler, entegrasyonlar ve araçlar geliştirdi. Buna kurumsal düzeyde barındırma, veri yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma hizmetleri, denetim günlükleri, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII) kasası oluşturma ve daha fazlası dahildir, ancak bunların tümü şu anda mevcut değildir.

Gerçekten de, Ballerine kısa bir süre önce, minimum yapılandırma talepleriyle daha çok fırında pişmiş bir ürün isteyen işletmeler için ürününün barındırılan bir SaaS enkarnasyonunu piyasaya sürdü, ancak bu henüz halka açık değil.

“Şu anda, daha büyük müşterileri bünyemize katmadan ve sitemizde sergilemeden önce, platformumuzun güvenilirliğini ve üretime hazır olmasını sağlamak için müşterilere ‘fark altında’ hizmet veriyoruz.” dedi İzhaki.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın