Şehit madencilerin çocuklarına MEB’den destekMilli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda düzenlenen İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi ve Ödül Töreni’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, burada yapmış olduğu konuşmada Amasra Taşköprü İşletme Müessesine ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de olup biten grizu patlaması sonucu yaşamını kaybeden 41 maden işçisine Allah’tan rahmet diledi.

Yaralılara da acele şifalar dileyen Bakan Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu süreçte ilk andan itibaren tüm ekibimiz oradaydı. Yaraları sarmak için, kalanların konaklama imkanlarına yardımcı olmak için bütün okullarımızı, yurtlarımızı açtık ve devamlı sıcak yiyecek çıkarttık. Bakanlığımızdaki tüm klavuz öğretmenler, psikolojik danışmanlar öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, okuldaki öteki öğrencilerimize de psikolojik olarak yardımcı olmak için hemen sahaya gittiler” ifadelerini kullandı.

41 şehidin evlatlarının öğrenim masraflarının karşılanacağı bilgisini paylaşan Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak 41 şehidimizin bütün evlatlarının eğitimlerini bugün itibarıyla üstlenmiş bulunuyoruz. O yavrularımızın bütün öğrenim harcamalarını Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz karşılayacağız. Burslar vereceğiz, bütün okul, kırtasiye masraflarını bizler karşılayarak, onları bir tek bırakmayacağız” dedi.

“En mağdur olan okulların başında imam hatip okulları geliyor”

İmam hatip okullarının ardında bıraktığı hikayelerin unutulmaması gerektiğini belirten Bakan Özer, şunları aktardı:

“Belki de öğrenim sistemimizdeki en mağdur olan okullardan bir tanesinin başlangıcında imam hatip okulları, sonrasında meslek liseleri geliyor. Bu iki okula, bilhassa imam hatip lisesine inanılmaz müdahalelerle, yaşam bulmaması için entrikalar yaşandı bu ülkede. O günlerdeki çabalara, emeklere baktığımız vakit şunu düşünüyorsunuz; bu insanlar niçin bu kadar eziyete uğradılar. Onların istek ettikleri şey ancak düzgüsel eğitimin yanında dini tahsil veren okulların da öğrenim sisteminde olmasıydı. Bu talep neden sürekli ertelendi, niçin korkuluyordu ve korkulan şey neydi.”

Başörtüsü, katsayı, imam hatip okullarına yapılan engellerin olduğu zamanların kolayca unutulmaması icap ettiğini dile getiren Bakan Özer, o dönemlerin zorluğundan söz etti. Özer, “Bir ülke kendi evlatlarının başörtüsüyle, eğitimle buluşmasının önüne başörtüsü ve kılık giyim engeli çıkartıyor. Yükseköğretim kurumlarının önünde acı hikayeler ortaya çıkıyor. Polisle hanımlarımız ve kızlarımızın yüz yüze getirilmesi. Anayasal hak olan öğrenim hakkından yoksun bırakılmaları. O günlerden sonrasında imam hatip okullarımız talebe bulamaz hale geldi. Kendisini imam hatip davasına adamış olan yiğit insanlar, talebe bulabilmek için köy köy gezmeye başladılar. Bunlar fazlaca rahat unutuluyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, başörtüsü, katsayı, imam hatip okullarındaki öğrenci ve okul artışında gösterdiği çabalardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın