Şarkıcı Gülşen tutuklanarak cezaevine gönderildi

Şarkıcı Gülşen tutuklanarak cezaevine gönderildiŞarkıcı Gülşen’in geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik sözleri tepkilere niçin oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu ile alakalı, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yada aşağılama” suçundan resen soruşturma başlattı.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılığın talimatı üstüne Gülşen, polis ekiplerince gözaltına alındı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Gülşen, savcılık işlemlerinin peşinden tutuklanma talebiyle Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, şüphelinin üstüne atılı bulunan ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği hususunda kuvvetli kabahat şüphesinin varlığını, gösterir somut delillerin mevcut olması, suçun yasal alt ve üst sınırı dikkate alındığında adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağının anlaşılması, bu anlamda tutuklama tedbirinin daha uygun ve orantılı olacağını değerlendirerek şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.

Gülşen, kararın arkasından Bakırköy Kapalı Kadın Cezeevi’ne gönderildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Suçlamayı kabul etmeyen Gülşen, savcılığa verdiği ifadesinde, olaya konu sözlerin 30 Nisan 2022’de Ataşehir konserinde geçtiğini belirterek, “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Müzisyen emek harcama dostlarım var. Bu grupla beraber konserlerde sahne alırım. Kadromda klavye müzisyeni olarak yer edinen Miraç isimli arkadaşımın lakabı ‘imam’dır. Ayrıca arkadaşlarla kendi aramızda ‘aptal, salak, sapık’ olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Grupta tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur. Bu konferans, bu diyalog, konserin hatırlamadığım bir aşamasında, muhtemelen bir şarkı içinde Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Orkestrama, ‘Beni seyircilerimin arasına omuzlarınızda taşıyın’ demem üstüne, bana orkestra arasından ‘Seni imam taşısın’ gibi yanıt ulaşınca bahse konu konferans Miraç ile aramızda geçmiştir. Bu konferans, konsere gelenlere veya medyaya hitaben yaptığım bir konferans değildir.” benzer biçimde konuştu.

Ülkesini seven, fırsat eşitliğine razı gelen, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçı olduğunu söyleyen şüpheli Çolakoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kısa görüntü aylar sonrasında kim tarafınca ne amaçla servis edildi bilemiyorum. Ancak provokatif amaçlı olarak servis edildiğini düşünüyorum. Aramızdaki esprilerin bu haliyle kamuoyuna yansıması kararı yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Ben imam hatiplileri veya ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm değerlerine ve hassasiyetlerine saygım sonsuzdur. Ayrıca yaşanan olayın zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Ben memleketimin bütünlüğünü, dil, din, ırk hiçbir şekilde kategorize etmeden ülkemin bütünlüğünü ve refahını görmek için savaşım ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir halde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Ben yıllardır tanınan bir insanım. Şu ana kadar meslek hayatımda herhangi bir grubu veya insanı ayırt ya da kategorize etmedim. Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni oldukça üzmüştür.”

Suç işleme kastı olmadığını anlatım eden şüpheli, ile alakalı suçlamayı kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADAN ÖZÜR DİLEDİ

Gülşen, adliyeye sevk edilmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapmış oldu.

Paylaşımında, “Söylemimden rahatsızlık duyan ve kırılan herkesten özür diliyorum” diyen şarkıcı, “Uzun yıllardır beraber çalıştığım emek harcama dostlarım ile iş ve emek harcama ortamında yapmış olduğum bir komiklik toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafınca öne çıkarılarak yayınlanmıştır. Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen fena niyetli kimselere malzeme vermiş olmasından dolayı üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Videodaki söylemimden rahatsızlık duyan ve kırılan herkesten özür temenni ediyorum. Daha başka bir dil bulmalıydım; bulacağım.” ifadelerini kullandı.

GÜLŞEN’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Gülşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre, müvekkilinin tutuklanmasının peşinden adalet sarayı meydanında açıklama yapmış oldu.

Sabahtan beri sosyal medya ile muhtelif mecralarda mevzuyla alakalı birçok haber yapıldığını anlatım eden Emre, oldukca üzücü bir neticeyle müvekkilinin tutuklandığını söylemiş oldu.

Avukat Emre, “Ailesi, kendisi, herkes oldukça üzgünüz. Burada müvekkilim Gülşen hepimiz benzer biçimde bir Türk vatandaşı. Türkiye bir hukuk devleti. Müvekkilim yasaların kendisi için de adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını bekler. Kanaatimizce müvekkilimizin işlemiş olduğu bir kabahat bulunmamaktadır. Teknik bir bilgi olacak ama Türk Ceza Kanunu 216. Maddede tanımlı suçtan kendisi aleyhinde soruşturma başlatıldı. Bu suçun üst ve alt sınırlarına baktığımızda tutuklama tedbiri çok uygunsuz olmuştur. İnanıyoruz ki bu usul ve yasaya aykırı olan karar, itiraz neticesinde kaldırılacaktır.” benzer biçimde konuştu.

Yarın sabah karara itiraz edeceklerini söyleyen avukat Emre, Gülşen’in oldukça güçlü durumda olduğunu ve bu şekilde bir karar çıkmasını beklemediğini aktardı.

GÜLŞEN’E PEŞ PEŞE TEPKİLER

Şarkıcı Gülşen’e; AK Parti, Diyanet ve kabineden de tepkiler geldi.

ÇELİK: NEFRET ÜRETMEK BİR SANAT DALI DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Nefret üretmek bir sanat dalı değildir. Nefret yaymak bir sanatçı faaliyeti değildir” dedi.

Çelik şöyle devam etti:

”Toplumun belirli bir kesimini ‘sapıklık’ iddiası ile hedef almak ve Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret suçudur ve insanlık ayıbıdır. Bu çarpık zihniyetin mazide kaldığını düşünüyorduk. Ancak farklı kisveler altında sürdüğünü görüyoruz. Bu nefret zihniyeti vatanımızda hiç zemin bulamaz. Nefrete karşı insanlık değerlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru her türlü nefretin üstündedir.”

KURTULMUŞ: AŞAĞILAYICI VE DÜŞMANLAŞTIRICI İFADELER KULLANMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz İmam Hatip Liselerine karşı ortaya konulmuş olan nefret söylemini esefle kınıyorum” mesajını paylaştı.

Kurtulmuş, ”aşağılayıcı ve düşmanlaştırıcı ifadeler kullanmanın kimsenin haddi olmadığını” söyledi.

ERBAŞ: KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, Gülşen’in açıklamasına tepki gösterdi.

Erbaş şu şekilde konuştu:

“En zor zamanlarında bile milletimizin sahip çıkıp bağrına basmış olduğu, hayra çağırmak, iyiliği yaymak ve kötülüğü ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 senedir bu gayeye önder olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum.”

BAKAN BOZDAĞ: İMAM HATİPLİLERE KARŞI ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, müzisyen Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik ifadelerine sosyal medyadan yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İmam hatip liselerine ve imam hatiplilere karşı iftira, kin, nefret ve ayrımcılık meydana getiren, bunu da ilericilik zanneden, esasında ilkellikten başka hiç bir anlam taşımayan bu asır dışı zihniyeti şiddetle kınıyorum. Sanatçı kisvesi adı altında kin, nefret ve ayrımcılık dili kullanarak halkın bir kesimini diğer kesimine karşı tahrik etmek, sanata ve sanatçılara da yapılma saygısızlıktır. Hiç kimsenin halkımız arasında kin, nefret, düşmanlık ve ayrımcılık yapma hakkı ve hürriyeti yoktur.”

BAKAN ÖZER: TOPLUMSAL BARIŞIMIZI ZEDELEYEN AYRIŞTIRICI SÖYLEMLER ASLA KABUL EDİLEMEZ

Gülşen’e bir reaksiyon de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Bakan Özer, ülkenin güzide öğrenim kurumlarından imam hatip liselerine yönelik sarf edilen ayrımcı ve nefret içeren söylemi şiddetle kınadığını belirtti.

Milli birlik ve beraberliğe gölge düşüren, toplumsal barışı zedeleyen ayrıştırıcı söylemlerin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özer, “Bakanlık olarak gereken adımı hemen attık ve hukuki süreç başlattık. Tüm sürecin yakından takip edeni olacağız” diye konuştu.

MEB: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müzisyen Gülşen’in imam hatip okulları ve mensuplarına yönelik hakaret ve karacılık içeren ifadelerinden dolayı hukuki süreç başlatıldığını bildirdi.

Şarkıcı Gülşen’in, “imam hatip liselerini itham ederek bu camiaya yönelik hakaret ve karacılık içeren sözlerinden ötürü kınandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kuruluşundan bu yana ülkenin milli ve tinsel değerleriyle nesillerin yetiştiği bu kurumlara yada herhangi bir okul türümüze veya bu okullarımızda tahsil kabul eden öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımızca, söz mevzusu şarkıcının hakaret ve karacılık içeren bu sözlerinden ötürü hukuki süreç başlatılmıştır.”

BAKAN ERSOY: SANATÇI KİMLİĞİYLE BAĞDAŞMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik sözlerine ait sosyal medya hesabından paylaşımda bulunmuş oldu.

Sanatçı sorumluluğunun, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, tahammülsüzlüğe sevk eden bir dilden uzak durmayı gerektirdiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Devletimizin güzide bir kurumunu, ulusal ve içsel değerlerimizle yetişmiş nesillerimizi hakaret yöntemiyle hedef alan laflar milletimizi incitmiş, vicdanlarımızı yaralamıştır. Toplumsal ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve tahammülsüzlüğe sevk eden bu zehirli dili kınıyoruz.

Toplumsal sulh ve huzuru tehdit etmek hiçbir zaman sanatçı kimliğiyle bağdaşmaz. Nefret diline karşı, sanatın evrensel dilini yüceltecek, toplumsal sulh ve huzurumuzu her türlü bölücülüğe ve istismara karşı koruyacağız. Nefret diline inat, sevgi dili her daim galip gelecektir.”

CHP’Lİ ÖZEL: MAKSADINI AŞMIŞ, ESPRİ DE OLSA TANIMLAMA DOĞRU DEĞİL

Şarkıcı Gülşen’in laflarına CHP’den de tepki var. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Maksadını aşmış bir komiklik, oldukça rahatsız edici” dedi.

Özel şöyle konuştu:

“İmam hatipler de diğer okullarımız benzer biçimde hepimizin. İmam hatipler, bu memleketin evlatlarını yetiştiren, yasayla kurulmuş, CHP döneminde kurulmuş ve dinin gereklerini insanlara doğru biçimde, devlet eliyle ve denetimi ile öğretmek suretiyle kurulmuş okullardır. Hiçbir okula o yapılmaması gerektiği benzer biçimde, bu okullarla ilgili de bir komiklik de olsa, latife da olsa öyle tanımlama doğru değil. Maksadını aşmış bir espri, oldukça rahatsız edici biçimde insanların kalbini kırdı, süratli bir şekilde telafi edileceğini umut ediyoruz. Biz de takip edeceğiz.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın