Şarkıcı Gülşen tutuklanarak cezaevine gönderildi

Şarkıcı Gülşen tutuklanarak cezaevine gönderildiŞarkıcı Gülşen’in geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik sözleri tepkilere neden oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzisyen Gülşen Bayraktar Çolakoğlu hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan resen soruşturma başlattı.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılığın talimatı üzerine Gülşen, polis ekiplerince gözaltına alındı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Gülşen, savcılık işlemlerinin peşinden tutuklanma talebiyle Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, şüphelinin üzerine atılı bulunan ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği hususunda güçlü kabahat şüphesinin varlığını, gösterir somut delillerin mevcut olması, suçun yasal üst ve alt sınırı dikkate alındığında adli test hükümlerinin yetersiz kalacağının anlaşılması, bu anlamda tutuklama tedbirinin daha uygun ve orantılı olacağını değerlendirerek şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.

Gülşen, kararın ardından Bakırköy Kapalı Kadın Cezeevi’ne gönderildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Suçlamayı kabul etmeyen Gülşen, savcılığa verdiği ifadesinde, vakaya mevzu sözlerin 30 Nisan 2022’de Ataşehir konserinde geçtiğini belirterek, “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu grupla birlikte konserlerde sahne alırım. Kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isminde arkadaşımın lakabı ‘imam’dır. Ayrıca arkadaşlarla kendi aramızda ‘aptal, salak, sapık’ olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Grupta bütün arkadaşlarımın lakabı mevcuttur. Bu konuşma, bu diyalog, konserin hatırlamadığım bir aşamasında, muhtemelen bir şarkı arasında Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Orkestrama, ‘Beni seyircilerimin arasına omuzlarınızda taşıyın’ demem üzerine, bana orkestra arasından ‘Seni imam taşısın’ şeklinde yanıt erişince bahse mevzu konuşma Miraç ile aramızda geçmiştir. Bu konferans, konsere gelenlere ya da medyaya hitaben yaptığım bir konferans değildir.” şeklinde konuştu.

Ülkesini seven, fırsat eşitliğine kanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçı bulunduğunu söyleyen şüpheli Çolakoğlu, şöyleki devam etti:

“Bu kısa görüntü aylar sonra kim tarafınca ne amaçla servis edildi bilemiyorum. Ancak provokatif amaçlı olarak servis edildiğini düşünüyorum. Aramızdaki esprilerin bu haliyle kamuoyuna yansıması kararı yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla hiç bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm değerlerine ve hassasiyetlerine saygım sonsuzdur. Ayrıca yaşanan olayın zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Ben memleketimin bütünlüğünü, dil, din, ırk hiçbir şekilde kategorize etmeden ülkemin bütünlüğünü ve refahını görmek için mücadele ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir şekilde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Ben senelerdir tanınan bir insanım. Şu ana kadar meslek hayatımda herhangi bir grubu veya insanı ayırt ya da kategorize etmedim. Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni fazlaca üzmüştür.”

Suç işleme kastı olmadığını anlatım eden şüpheli, ile alakalı suçlamayı kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADAN ÖZÜR DİLEDİ

Gülşen, adliyeye sevk edilmesinin peşinden sosyal medya hesabından izahat yapmış oldu.

Paylaşımında, “Söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum” diyen şarkıcı, “Uzun senelerdir birlikte çalıştığım emek verme arkadaşlarım ile iş ve emek verme ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafınca öne çıkarılarak yayınlanmıştır. Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen kötü niyetli kimselere araç-gereç vermiş olmasından ötürü üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim köktencilik uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Videodaki söylemimden hastalık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha başka bir dil bulmalıydım; bulacağım.” ifadelerini kullandı.

GÜLŞEN’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Gülşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre, müvekkilinin tutuklanmasının arkasından adliye meydanında izahat yaptı.

Sabahtan beri toplumsal medya ile çeşitli mecralarda konuyla ilgili birçok haber yapıldığını anlatım eden Emre, fazlaca üzücü bir neticeyle müvekkilinin tutuklandığını söyledi.

Avukat Emre, “Ailesi, kendisi, hepimiz oldukça üzgünüz. Burada müvekkilim Gülşen herkes gibi bir Türk vatandaşı. Türkiye bir hukuk devleti. Müvekkilim yasaların kendisi için de adil ve eşit bir biçimde uygulanmasını bekler. Kanaatimizce müvekkilimizin işlemiş olduğu bir kabahat bulunmamaktadır. Teknik bir malumat olacak ama Türk Ceza Kanunu 216. Maddede tanımlı suçtan kendisi aleyhinde soruşturma başlatıldı. Bu suçun üst ve alt sınırlarına baktığımızda tutuklama tedbiri oldukca uygunsuz olmuştur. İnanıyoruz ki bu usul ve yasaya aykırı olan karar, itiraz neticesinde kaldırılacaktır.” gibi konuştu.

Yarın sabah karara itiraz edeceklerini söyleyen avukat Emre, Gülşen’in gayet kuvvetli durumda bulunduğunu ve bu şekilde bir karar çıkmasını beklemediğini aktardı.

GÜLŞEN’E PEŞ PEŞE TEPKİLER

Şarkıcı Gülşen’e; AK Parti, Diyanet ve kabineden de tepkiler geldi.

ÇELİK: NEFRET ÜRETMEK BİR SANAT DALI DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Nefret üretmek bir sanat dalı değildir. Nefret yaymak bir sanatçı faaliyeti değildir” dedi.

Çelik şöyleki devam etti:

”Toplumun belirli bir kesimini ‘sapıklık’ iddiası ile hedef almak ve Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret suçudur ve insanlık ayıbıdır. Bu çarpık zihniyetin mazide kaldığını düşünüyorduk. Ancak değişik kisveler altında sürdüğünü görüyoruz. Bu nefret zihniyeti vatanımızda asla zemin bulamaz. Nefrete karşı insanlık değerlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru her türlü nefretin üstündedir.”

KURTULMUŞ: AŞAĞILAYICI VE DÜŞMANLAŞTIRICI İFADELER KULLANMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz İmam Hatip Liselerine karşı ortaya konulan nefret söylemini esefle kınıyorum” mesajını paylaştı.

Kurtulmuş, ”aşağılayıcı ve düşmanlaştırıcı ifadeler kullanmanın kimsenin haddi olmadığını” söyledi.

ERBAŞ: KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, Gülşen’in açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Erbaş şu şekilde konuştu:

“En zor zamanlarında bile milletimizin sahip çıkıp bağrına bastığı, hayra çağırmak, iyiliği yaymak ve kötülüğü ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 yıldır bu gayeye önder olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum.”

BAKAN BOZDAĞ: İMAM HATİPLİLERE KARŞI ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şarkıcı Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik ifadelerine sosyal medyadan yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İmam hatip liselerine ve imam hatiplilere karşı karacılık, kin, nefret ve ayrımcılık yapan, bunu da ilericilik zanneden, esasında ilkellikten başka hiçbir anlam taşımayan bu çağ dışı zihniyeti şiddetle kınıyorum. Sanatçı kisvesi ismi altında kin, nefret ve ayrımcılık dili kullanarak halkın bir kesimini diğer kesimine karşı tahrik etmek, sanata ve sanatçılara da yapılma saygısızlıktır. Hiç kimsenin halkımız içinde kin, nefret, düşmanlık ve ayrımcılık yapma hakkı ve hürriyeti yoktur.”

BAKAN ÖZER: TOPLUMSAL BARIŞIMIZI ZEDELEYEN AYRIŞTIRICI SÖYLEMLER ASLA KABUL EDİLEMEZ

Gülşen’e bir reaksiyon de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Bakan Özer, ülkenin güzide tahsil kurumlarından imam hatip liselerine yönelik sarf edilen ayrımcı ve nefret içeren söylemi şiddetle kınadığını belirtti.

Milli birlik ve beraberliğe gölge düşüren, toplumsal barışı zedeleyen ayrıştırıcı söylemlerin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özer, “Bakanlık olarak gereken adımı hemen attık ve hukuki süreç başlattık. Tüm sürecin yakından takipçisi olacağız” diye konuştu.

MEB: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şarkıcı Gülşen’in imam hatip okulları ve mensuplarına yönelik hakaret ve iftira içeren ifadelerinden ötürü hukuki süreç başlatıldığını bildirdi.

Şarkıcı Gülşen’in, “imam hatip liselerini itham ederek bu camiaya yönelik hakaret ve iftira içeren sözlerinden ötürü kınandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kuruluşundan bu yana ülkenin ulusal ve tinsel değerleriyle nesillerin yetiştiği bu kurumlara veya herhangi bir okul türümüze veya bu okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımızca, laf konusu şarkıcının hakaret ve iftira içeren bu laflarından dolayı hukuki süreç başlatılmıştır.”

BAKAN ERSOY: SANATÇI KİMLİĞİYLE BAĞDAŞMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik sözlerine ait toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Sanatçı sorumluluğunun, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, tahammülsüzlüğe sevk eden bir dilden uzak durmayı gerektirdiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Devletimizin güzide bir kurumunu, milli ve tinsel değerlerimizle yetişmiş nesillerimizi hakaret yöntemiyle hedef alan sözler milletimizi incitmiş, vicdanlarımızı yaralamıştır. Toplumsal ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve tahammülsüzlüğe sevk eden bu zehirli dili kınıyoruz.

Toplumsal barış ve huzuru tehdit etmek hiçbir zaman sanatçı kimliğiyle bağdaşmaz. Nefret diline karşı, sanatın evrensel dilini yüceltecek, toplumsal barış ve huzurumuzu her türlü bölücülüğe ve istismara karşı koruyacağız. Nefret diline inat, sevgi dili her daim galip gelecektir.”

CHP’Lİ ÖZEL: MAKSADINI AŞMIŞ, ESPRİ DE OLSA TANIMLAMA DOĞRU DEĞİL

Şarkıcı Gülşen’in laflarına CHP’den de reaksiyon var. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Maksadını aşmış bir komiklik, oldukça rahatsız edici” dedi.

Özel şu şekilde konuştu:

“İmam hatipler de diğer okullarımız şeklinde hepimizin. İmam hatipler, bu memleketin evlatlarını yetiştiren, yasayla kurulmuş, CHP döneminde kurulmuş ve dinin gereklerini insanlara doğru halde, devlet eliyle ve denetimi ile öğretmek suretiyle kurulmuş okullardır. Hiçbir okula o yapılmaması gerektiği benzer biçimde, bu okullarla alakalı de bir espri de olsa, şaka da olsa o şekilde tanımlama doğru değil. Maksadını aşmış bir komiklik, fazlaca rahatsız edici şekilde insanların kalbini kırdı, hızlı bir halde telafi edileceğini ümit ediyoruz. Biz de takip edeceğiz.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın