Şarkıcı Gülşen gözaltına alındı

Şarkıcı Gülşen gözaltına alındıVerdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sarf etmiş olduğu sözlerden dolayı hakkındaki “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yada aşağılama” suçundan soruşturma başlatılan müzisyen Gülşen gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca TCK’nin 216. Maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yada aşağılama” suçundan resen tahkikat başlatılması ve kolluk görevlilerince mevcutlu bir biçimde edilmesi talimatı üstüne polis ekipleri harekete geçti.

Şarkıcı Gülşen laf konusu tahkikat kapsamında polis ekiplerince gözaltına alındı.

GÜLŞEN’E PEŞ PEŞE TEPKİLER

Şarkıcı Gülşen’e; AK Parti, Diyanet ve kabineden de tepkiler geldi.

ÇELİK: NEFRET ÜRETMEK BİR SANAT DALI DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Nefret üretmek bir sanat dalı değildir. Nefret yaymak bir sanatçı faaliyeti değildir” dedi.

Çelik şöyleki devam etti:

”Toplumun muayyen bir kesimini ‘sapıklık’ iddiası ile hedef almak ve Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret suçudur ve insanlık ayıbıdır. Bu çarpık zihniyetin mazide kaldığını düşünüyorduk. Ancak farklı kisveler altında sürdüğünü görüyoruz. Bu nefret zihniyeti ülkemizde asla zemin bulamaz. Nefrete karşı insanlık değerlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru her türlü nefretin üstündedir.”

KURTULMUŞ: AŞAĞILAYICI VE DÜŞMANLAŞTIRICI İFADELER KULLANMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz İmam Hatip Liselerine karşı ortaya konulmuş olan nefret söylemini esefle kınıyorum” mesajını paylaştı.

Kurtulmuş, ”aşağılayıcı ve düşmanlaştırıcı ifadeler kullanmanın kimsenin haddi olmadığını” söyledi.

ERBAŞ: KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da, Gülşen’in açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Erbaş şu şekilde konuştu:

“En zor zamanlarında bile milletimizin sahip çıkıp bağrına basmış olduğu, hayra çağırmak, iyiliği yaymak ve kötülüğü ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 yıldır bu gayeye önder olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum.”

BOZDAĞ: İMAM HATİPLİLERE KARŞI ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şarkıcı Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik ifadelerine sosyal medyadan yaptığı açıklamayla reaksiyon gösterdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İmam hatip liselerine ve imam hatiplilere karşı karacılık, kin, nefret ve ayrımcılık yapan, bunu da ilericilik zanneden, esasında ilkellikten başka hiç bir anlam taşımayan bu asır dışı zihniyeti şiddetle kınıyorum. Sanatçı kisvesi ismi altında kin, nefret ve ayrımcılık dili kullanarak halkın bir kesimini diğer kesimine karşı tahrik etmek, sanata ve sanatçılara da yapılma saygısızlıktır. Hiç kimsenin halkımız içinde kin, nefret, düşmanlık ve ayrımcılık yapma hakkı ve hürriyeti yoktur.”

MEB: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müzisyen Gülşen’in imam hatip okulları ve mensuplarına yönelik hakaret ve kara çalma içeren ifadelerinden ötürü hukuki süreç başlatıldığını bildirdi.

Şarkıcı Gülşen’in, “imam hatip liselerini itham ederek bu camiaya yönelik hakaret ve karacılık içeren sözlerinden dolayı kınandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kuruluşundan bu yana ülkenin ulusal ve içsel değerleriyle nesillerin büyüdüğü bu kurumlara yada herhangi bir okul türümüze veya bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi hiç kabul edilemez. Bakanlığımızca, söz konusu şarkıcının hakaret ve kara çalma içeren bu laflarından ötürü hukuki süreç başlatılmıştır.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın