Yozgat’ta kene 4 can aldı

Yozgat’ta kene 4 can aldıYozgat’ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı niçin olan kene, bilhassa kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için risk yapmaya devam ediyor.

Kentte, 2022 yılı içinde toplam 2 bin 683 kişi vücuduna kene yapışması şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurdu. Kene olayının en yoğun oluğu ilçe ise Akdağmadeni ilçesi oldu. Kene yapışması sonucu 58 kişi tedavi amacıyla başka illere sevk edilirken Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki H.D.’nin hayatını kaybetmesiyle keneden ölenlerin sayısı 4’e terfi etti.

Uzmanlar ise kırsal kesimlerde ve vakaların oldukca görüldüğü bölgelerdeki vatandaşların keneye karşı dikkatli olmalarını ve tedbir almalarını önerdi. Yozgat Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Yılmaz, “Yozgat ilimizde kene olaylarını çok görüyoruz. Yaklaşık 2 bin 700 kişinin vücudundan sıhhat kuruluşlarımız tarafınca kene çıkartıldı. Kene risk oluşturduğu için kırsal kitleye çıkarken, orman, bağ, bahçe, tarla ve piknik alanlarına giderken vatandaşlarımız kıyafetlerini açık renkte tercih etmemeliler ve pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sokmamalılar. Kırsal kesimden döndükten sonrada derhal vücutlarını kontrol etmeleri gerekiyor.

Özellikle saç dipleri, kulak arkası, koltuk altı, göbek deliği ve kasıklar dahil olmak üzere ve keneyi de gördükleri anda derhal çıkartmalarını istiyoruz. Kendileri çıkaramıyorlarsa bir an önce esenlik kuruluşuna başvurmaları ve çıplak elle keneye i·lişki etmemeleri gerekiyor. Bir eldiven veya poşet sayeinde çıkarmaları gerekiyor” dedi.

Kene ısırması sonrası belirtilerin en erken 1 ila 3 gün içinde en geç ise 9 gün içinde ortaya çıktığını belirten Yılmaz, “Vatandaşların kene ısırması sonrası ilk 10 gün içerisinde kendilerini ateş, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, kas ve baş ağrısı yönünden gözlemlemeleri gerekiyor. Bu şikayetlerden bir ve birden fazlası olursa acilen sıhhat kuruluşuna başvurmalarını öneriyoruz. Kene hastalığından korunmak için etkin bir aşımız yok, yardımcı tedavisi veriyoruz. Kırsal kesimde özellikle kene vakalarının çok görüldüğü bölgelerdeki vatandaşlarımız kene mevzusunda dikkatli olmalı ve tedbirlerini almalılar.” şeklinde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın