Meta yeni VR başlığını ekim ayında tanıtmış olacakMeta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin yeni sanal gerçeklik (VR) başlığının ekim ayında resmiyet kazanacağını doğruladı. Joe Rogan’ın podcast‘ine misafir olan Zuckerberg’in açıklamaları, “Project Cambria” kod adıyla anılan yeni sanal gerçeklik başlığının şirketin geleneksel Connect etkinliği sırasında tanıtılmasının nerede ise kati olduğunu gösteriyor.

“Ekim ayında tanıtacağımız yeni cihazımızın birkaç büyük özelliği var” ifadesini kullanan Zuckerberg, yeni toplumsal seçeneklerin göz ve yüz takibiyle etkinleştirilebileceğini dile getirdi. Sanal gerçeklikte göz teması kurmanın yeni başlığın özellikleri arasında bulunduğunu söyleyen Zuckerberg, kullananların gerçek mimiklerinin de sanal gerçekliğe yansıtılmasını hedeflediklerini belirtti.

Zuckerberg’in açıklamaları Project Cambria ile alakalı bilinenlerle örtüşüyor. Daha önce çıkan haberlerde yeni sanal gerçeklik başlığının yüksek çözünürlüklü renkli bir ekrana, göz takip edeni yapabilen iç sensörlere ve sofistike, saydam bir artırılmış gerçeklik deneyimine sahip olacağı belirtilmişti. Başlığın Meta Quest Pro adıyla resmiyet kazanabileceği iddiası da bir müddet ilkin gündeme gelmişti.

Cambria’nın mevcut Quest’ten daha yüksek bir fiyat karşılığında satılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Quest’in Amerika satış fiyatı bir müddet önce meydana getirilen zamla 399 dolara çıkmıştı. Meta daha önce yeni sanal gerçeklik başlığının 2022 bitmeden satışa sunulacağını duyurmuştu.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın