Protestolarla sarsılan Kazakistan’da Meclis feshedildiKazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Meclis’in feshedilmesi ve 19 Mart’ta erken seçim yapılmasına ilişik kararnameyi imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tokayev’in, Meclis’in feshedilmesi ve 19 Mart’ta erken seçim yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladığı duyuruldu. Açıklamada, ifadelerine yer verilen Tokayev, Haziran 2022’de meydana gelen anayasa referandumuyla Kazakistan’da daha adil ve rekabetçi bir idare sistemine geçiş sürecinin başladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, bundan sonra Meclis seçiminde karma sisteminin uygulanacağını belirterek, “Meclis ve yerel meclislerin oluşumuna yönelik bu yeni model, seçmenlerin çıkarlarını hem ulusal bununla beraber yöresel düzeyde tam olarak koruyacak ve temsili iktidar organlarında geniş bir görüş yelpazesi sağlayacak” değerlendirmesini yaptı.

Anayasa referandumu kapsamında yeni siyasal partilerin kuruluşuna ilişik sürecin kolaylaştırıldığını da kaydeden Tokayev, şunları kaydetti:

“Özellikle yeni siyasal partilerin kaydı için lüzumlu imza sayısı 20 binden 5 bine indi. Partilerin minimum bölge temsilciliği sayısı ise 600 kişiden 200 kişiye düşürüldü. Bu ve diğer dizgesel önlemlerin bir kararı olarak vatanımızda uzun zamandan sonra ilk defa birçok yeni siyasal parti tescil edilmiştir.”

Tokayev, siyasi partilerin Meclis’e girme barajının yüzde 7’den yüzde 5’e düşürüldüğünü hatırlatarak, bütün bu kurumsal değişimlerin, siyasi rekabeti yoğunlaştıracağını ve yeni siyasetçilerin önünü açacağını belirtti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın