Mutlu Bir Hayat Sürmek İsteyen Her İnsanın Yılda En Az Bir Kez Yapması Gereken 7 Şey

Mutlu Bir Hayat Sürmek İsteyen Her İnsanın Yılda En Az Bir Kez Yapması Gereken 7 ŞeyModern yaşam, insan yaşamını kolaylaştıran pek oldukça unsurun yanında, hayatı karmaşa ve zor hale getiren şeylerle de dolu. Ancak bu unsurlardan hiçbiri, hayatı “insanın kendisi” kadar zorlaştırmıyor! Özellikle devamlı başkaları için fedakârlık icra eden, kendisine zaman ayırmayan, yatırım yapmayan; kendi arzularına ve gereksinimlerine enerji, vakit ve para ayırmayan kısacası sevinçli bir yaşam sürme fırsatını her seferinde elinin tersiyle iten bir insanın yaşamdaki en büyük düşmanı yeniden kendisi! Neyse ki kendinizi bu durumdan kurtarabilmek için hiç olmazsa yılda bir kez yapabileceğiniz bazı şeyler var! İşte sevinçli bir yaşam sürmek isteyen her insanın kendisi için yılda minimum bir kez yapması gereken 7 şey…

1. “Yerinizi” değiştirin

mutlu

Yaşam tek düze bir hale vardığında, üstelik giderek zorlaştığında yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, yerinizi değiştirmektir. Eğer konfor alanınızı terk etmek şeklinde radikal bir değişim korkutucu geliyorsa hiç değilse yaşam alanınızda küçük değişimler yapın. Örneğin odanızın duvarlarını değişik bir renge boyayabilir veya evinizi tekrar dekore edebilirsiniz. Unutmayın, yılda bir kez da olsa çevrenizde yapacağınız değişikler gündelik yaşamınızın oldukça daha huzurlu hale gelmesine katkı sağlayabilir.

2. Yeni şeyler öğrenin

Pek oldukca insan, sevinçli bir hayatın dolu dolu geçirilen bir yaşam olduğu konusunda aynı fikir. Bu nedenle yaşamınız süresince yeni bir şeyler öğrenmek için çabalamaktan vazgeçmeyin. Hiç değilse yılda bir defa yeni bir hobi edinmeye veya yeni bir projeye başlamaya çalışın. Elbette öğrendiğiniz yeni şeyleri gündelik yaşamınız için işlevsel araçlar haline getirmeyi de ihmal etmeyin. Kim anımsar, belki de sevinçli bir yaşamın kapısı öğrendiğiniz yeni bir şeyle açılacaktır.

3. Dağınıklıktan kurtulun

Hem de yaşamın her alanındaki dağınıklıktan! Eski e-postalarınızdan, dolabınızdaki karmaşadan, emek verme odanızdaki gereksiz eşyalardan, zihninizdeki karamsar düşüncelerden! Böylece hem dağınıklığın sebep oluğu stresten uzaklaşacak aynı zamanda yaşamınızda “yeni şeylere” yer açmış olacaksınız.

4. Küçük adımlarla hedefe doğru ilerleyin

Hedefiniz kesinlikle, başarıya ve mutluluğa ulaşmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey minik ve emin adımlarla ilerlemek.

5. Kendinize zaman ayırın

mutlu

Hatta yılda en az bir kere kendinizi şımartın! Örneğin yılda bir defa, merkezinde yalnızca ve tamamen kendinizin olduğu bir gece planlayın. Satın almak arzu ettiğiniz ne var ise alın, en sevdiğiniz restoranda yiyecek yiyin veya küçük bir geziye çıkın. Tüm bunlar, mutlu bir ömür sürmenin temelde kendinizle alakalı olduğunu hatırlamanıza destek olacaktır.

6. Seyahat edin

mutlu

Seyahat etmek bilhassa de tek başınıza gezi etmek yeni coğrafyaları, kültürleri, yaşamları ve belki de en önemlisi, kendinizi keşfetmenize destek olacaktır. Bu yüzden yıllık planınıza, yılda minimum bir defa olacak şekilde, bir gezi planı eklemeyi ihmal etmeyin. Bununla birlikte yeni bir ülkeye yada şehre gitmek için fırsatınız yoksa da üzülmeyin, yakınlarda bir bölgelere yapacağınız günübirlik bir seyahat bile hiç ummadığınız fırsatları karşınıza çıkarak bir maceraya dönüşebilir.

7. Uzun zamandır görmediğiniz sevdiklerinizle görüşün

mutlu

Evet, sevinçli bir yaşam sürmek temelde adamın kendisiyle ilgili. Fakat yaşamın ağır yükünü omuzlamak, sadece sevdiğiniz insanlarla birlikteyken mümkün. Bu nedenle uzun süredir görmediğiniz arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi ziyaret edin. “Zamanı gelmiş kavuşmaların” mutluluğundan hem kendinizi bununla beraber sevdiklerinizi yoksun bırakmayın.

İlginizi çekebilir:

Mutluluk Uzak Değil! Daha Mutlu Hissetmek İçin Kazanmanız Gereken 25 Alışkanlık

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın