Otomobil üreticileri neden Tesla’nın NACS fişini benimsemek için acele ediyor ve bunun sürücüler için ne anlama geldiğini

nasıl oldu Kuzey Amerika elektrikli araç pazarı nihayet bir şarj portuna karar verdi mi?

Yavaş yavaş, sonra aniden, Ernest Hemingway’in deyimiyle.

Savaş henüz bitmedi, ancak Electrify America’nın bu hafta Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) fişlerini ekleyeceğini duyurmasıyla yakın. Electrify America’nın kararı özellikle önemli çünkü hem Tesla dışı en büyük hızlı şarj ağı, hem de Volkswagen’e ait olduğu için kayda değer bir destek.

Momentumdaki değişim özellikle hızlıydı. 2021’in sonlarında hükümet, EV şarj cihazlarının federal parayı almak için CCS ile donatılmasını zorunlu kıldığında, Tesla’nın NACS’si ödünç alınan zamanla yaşıyor gibiydi. Otomobil üreticisi zaten Avrupa’da elektrikli araçlar satıyor. AB zorunlu Kuzey Amerika’nın CCS’sine benzeyen konektör, bu nedenle benzer bir şeyin ABD’de olduğunu hayal etmek o kadar da büyük bir sıçrama değildi.

Ancak Tesla, rakipleriyle bir dizi anlaşma yaptı. İlki NACS’ye yeni bir soluk getirdi, ardından sonraki anlaşmalar onu fiili standart haline getirdi.

Son bir ay içinde, ford, GM, Riva Ve volvo hepsi NACS’a geçeceklerini söyledi. Geriye Volkswagen, Hyundai, Stellantis, Polestar, Lucid, Toyota ve Nissan kalıyor. (Başkaları da var, ancak bunlar EV alanındaki daha büyük oyuncular.)

Bu gruptan birçoğunun yakında NACS’ye geçiş yapacağını duyurması muhtemeldir. Volkswagen, Hyundai ve Stellantis Tesla ile görüşmelerde olduklarını söylediler. Her ikisi de Geely’ye ait olduğu için Polestar’ın Volvo’nun liderliğini takip etmesi muhtemel. Lucid biraz joker karakter çünkü orada biraz kötü kan CEO’su Peter Rawlinson ve Tesla CEO’su Elon Musk arasında. Toyota’nın EV stratejisi o kadar geride ki, hızlı şarj portlarının seçimi neredeyse hiç sorun değil. Ve Nissan, kim bilir Nissan – şirket, herkes onlardan vazgeçtikten çok sonra bile CHAdeMO bağlantı noktalarına sahip arabaları satmaya devam ediyor.

Yine bu hafta, bir otomotiv standartları kurumu olan SAE International, çalışmalarını hızlandıracağını söyledi. bir endüstri standardı geliştirmek NACS etrafında, bir rakibin EV deneyiminin önemli bir bölümünü kontrol etmesine izin vermekten çekinen diğer şirketleri rahatlatması gereken bir hareket.

EV sahipleri ve gözlemciler için, NACS’ye yönelik büyük destek dalgası bir dizi soruyu gündeme getiriyor. NACS’ye sahip olmayan EV’lere ne olacak? Değişimi yönlendiren nedir? Bu tüketiciler için iyi bir hamle mi? Kim kazanır? Ve belki daha da önemlisi, kim kaybeder?

Mevcut Tesla olmayan sahipleri için ne anlama geliyor?

CCS ile donatılmış yüzbinlerce EV bugün yollarda ve otomobil üreticileri geçiş yapmadan önce potansiyel olarak milyonlarca daha fazlası. Bu sahipler için bunlar belirsiz zamanlar gibi gelebilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın