Apple’ın piyasa değeri bir kez daha 3 trilyon dolara ulaştı

Apple’ın piyasa değeri Cuma günü 3 trilyon dolara ulaştı, şirketin hisseleri yaklaşık %1 artarak yeni bir zirveye ulaştı ve dönüm noktasına ulaşmak için gereken 190,73 $’ı geçti. Teknoloji devi ilk önce bu dönüm noktasına ulaştı Ocak 2022’de, bu işaretin hemen altında oturumu kapatmadan önce. Apple, 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşan tek şirkettir.

Apple’ın hisseleri bu yıl yaklaşık %46 arttı. Şirketin bu yılki borsa başarısı, 2022’nin tam tersi. Bu yılın başlarında, Apple’ın piyasa değeri, 2021’in başından bu yana ilk kez ticarette 2 milyon doların altına düştü.

Teknoloji devi için kilometre taşı değerlemesi, piyasaya sürülmesinin hemen ardından geliyor. Apple Vizyon Pro, uzun süredir konuşulan artırılmış gerçeklik (AR) kulaklığı, bu ayın başlarında. Kullanıcıların iPhone büyüklüğündeki bir pil paketine bağlı kalmasını gerektiren 3.499 dolarlık kulaklık önümüzdeki yıl satışa çıkacak.

Wall Street ve Silicon Valley, 2022’nin sonlarında OpenAI’nin ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesiyle ateşlenen yapay zeka heyecanına kapıldı. O zamandan beri Microsoft, Google, Nvidia ve Meta gibi şirketler yapay zeka çoğunluğuna katıldı. Nvidia, bu yıl %181’lik bir artışla S&P 500’ün lideri. Bunu %137’lik bir sıçramayla Meta takip ediyor. Apple, yapay zekadan bahsetmekten büyük ölçüde uzak dururken, rakipleri gelişen teknolojiye tamamen girdi.

Alphabet, Microsoft, Amazon ve Nvidia dahil olmak üzere diğer dört ABD şirketinin 1 trilyon dolardan fazla değere sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Apple beklenenden daha güçlü bir açıklama yaptı Mayıs ayında üç aylık kazançlar, teknoloji devinin satışları ve karı gerilemiş olsa da. Şirketin sonuçları, yatırımcılar arasındaki itibarını pekiştirdi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın