NASA kritik Artemis 1 testini başarıyla tamamlamış oldu

NASA kritik Artemis 1 testini başarıyla tamamlamış olduNASA Artemis 1 görevini gelecek hafta itibarıyla başlatmaya hazır görünüyor. Yapılan açıklamada, Artemis 1’i uzaya götürecek SLS roketinin yakıt dolum testinin başarıyla tamamlandığı açıklandı. Ağustos ayının sonlarında yapılması planlanan kalkış, SLS roketinin yakıt sistemindeki sızıntı sebebiyle ertelenmişti. NASA’dan o dönem yapılan açıklamada yakıt hatlarından birini etkileyen hidrojen sızıntısına çözüm bulunamadığı için tecil kararının alındığı belirtilmişti.

Artemis 1 ekibi, kısa bir müddet sonra sızıntının SLS roketinin ana ateşleyicisinin aşırı basınca maruz kalmış olduğu küçük bir zaman diliminde tetiklendiği kararına ulaşmıştı. Aynı durumun tekrar yaşanmasını engellemek adına roketin yakıt tanklarının dolum sürecinde değişikliğe gidilmiş; ısı ve tazyik değişimi süreçleri yavaşlatılmıştı. Buna ayrıca, minik bir çukurun fark edilmesinin ardından roketin likit hidrojen yalıtımı da değiştirilmişti.

Yakıt dolum testinde mühendisler bir kere daha yakıt sızıntısıyla karşılaşsa da, meydana getirilen emek harcamalar yardımıyla bu seferki sızıntının kabul edilebilir oranlar arasında gerçekleştiği belirtilmişti. Böylelikle ön tazyik testinin yapılması da mümkün olmuştu. Söz konusu testte likit hidrojen tankının tazyik seviyesi aslolan fırlatma anındakine eş seviyeye yükseltiliyor.

NASA Artemis 1 fırlatma direktörü Charlie Blackwell-Thompson, testin harbiden iyi gittiğini ve belirlenen tüm hedeflerin gerçekleştirildiğini dile getirdi. Testte elde edilmiş verilerin ardından Artemis 1’in hedef tarih olan 27 Eylül’de fırlatılıp fırlatılamayacağına karar verilecek.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın