Google arama sonuçlarından kişisel bilgilerin çıkarılmasını kolaylaştırıyor

Google arama sonuçlarından kişisel bilgilerin çıkarılmasını kolaylaştırıyorGoogle arama sonuçlarından şahsi bilgilerin çıkarılmasını kolaylaştıran “Hakkınızdaki Sonuçlar” özelliğin geçtiğimiz nisan ayında duyurmuştu. 9to5Google’ın haberine göre, söz mevzusu aracın bazı kullanıcılara dağıtımı başladı.

İnternet devi uzun süredir arama sonuçlarından ev adresi, e-posta adresi yada telefon numarası şeklinde mühim bilgilerin kaldırılmasına izin veriyor. Ancak bu sisteme standart bir kullanıcının ulaşımı pek kolay olmuyor. Kendisiyle ilgili hassas bir bilgiyi arama sonuçlarında görenlerin yardımcı sayfasına gitmesi ve burada kaldırılmasını istedikleri sonucun URL’sinin de bulunmuş olduğu bir form doldurması gerekiyor.

Google’ın yeni aracıyla direkt arama sayfası üzerinden bir talep oluşturulabilecek. Kişisel bilgilerinizin bulunmuş olduğu sayfaya giden bir bağlantıyı arama sonuçlarında gördüğünüzde derhal yanındaki üç nokta ikonuna tıklayarak “Bu netice hakkındaki” paneline erişebileceksiniz. Bu paneldeki “Sonucu kaldır” seçeneğine tıklatıldığında ise sonuç kaldırma talebi gerçekleştirilmiş olacak.

Kullanıcılar Google uygulamasındaki ikonlarına dokunarak “Hakkınızdaki Sonuçlar” ekranına gidebilecek. Bu ekran üstünden netice kaldırma taleplerinin durumunu takip etmek olası olacak. Yeni bir istek oluşturmak için de bu ekran kullanılabilecek. Google arama neticelerinden şahsi detayları çıkarmayı elde eden yeni aracının ne vakit bütün kullanıcılarına açılacağı mevzusunda ise bilgi vermedi.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın