Elektrikli Volvo EX90’ın tanıtım tarihi belli oldu

Elektrikli Volvo EX90’ın tanıtım tarihi belli olduVolvo‘nun elektrikli araba filosu şimdiye kadar C40 Recharge gibi görece küçük araçlarla sınırlı kalmıştı. Ancak şirket sonunda bir üst basamağa çıkmaya hazır benzer biçimde görünüyor. Volvo EX90 adını verdiği “amiral gemisi” elektrikli SUV modelini 9 Kasım’da tanıtacağını deklare etti.

Volvo şimdilik yeni otomobiline dair pek fazla ayrıntılar paylaşmadı. Şirket sadece EX90’ın şimdiye kadar Volvo markalı bir otomobildeki en iyi standart emniyet özelliklerini sunacağını belirtti.

Volvo, yeni arabasının hem sürücüyü bununla beraber çevreyi daha iyi “anlayacağına” dikkat çekiyor. EX90’un dışında kameraların, radarın ve LiDAR’ın da bulunduğu son teknoloji bir sensör kurulumunun bulunması bekleniyor. Kabinde ise kameralar ve kapasitif direksiyon ile dikkat dağınıklığı algılanacak ve hem sürücüleri bununla birlikte yolcuları korumak adına kademeli olarak çeşitli önemler alınacak. Bunlar arasında otomobilin kenara çekilip durdurulması ve yardım çağırılması da bulunuyor.

Bu emniyet konseptlerinden bazılarının yeni olmadığını belirtmek gerekiyor. GM’in Super Cruise’una benzeyen sistemler sürücünün gözünün yolda olup olmadığını test ediyor. Tesla ise sürücü ellerini direksiyondan çekerse otomatik pilotu devredışı bırakıyor ve arabası durduruyor. Volvo ise özellikle LiDAR sensörünün varlığıyla emniyet önlemleri konusunda rakiplerine karşı avantaj sağlamayı hedefliyor.

Volvo EX90 ile elektrikli otomobil pazarındaki rekabetine üst segmenti de dahil etmiş olacak.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın