Artemis 1 roketine tropikal fırtına engeli

Artemis 1 roketine tropikal fırtına engeliArtemis 1 görevinde NASA’nın başı talihsizliklerden kurtulmuyor. SLS roketindeki yakıt dolum testinin başarıyla tamamlanmasının peşinden görevin 27 Eylül itibarıyla başlaması hedeflenmişti. Ancak Ian ismi verilen tropikal fırtına sebebiyle roketi bu tarihte fırlatmak mümkün olmayacak.

Geçtiğimiz cuma günü Karayipler’de oluşan tropikal fırtına, pazar günü itibarıyla Küba’ya ulaştı. Ian’ın Küba’dan sonraki durağı ise Florida Körfezi olacak. Okyanus sularının mevcut sıcaklığının yaklaşık üstü olması, meteorologlar tarafınca negatif bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Ian’ın bir kasırgaya dönüşme ihtimalini değerlendiren NASA, Artemis 1 roketinin fırlatılmasını tecil kararı aldı. Bir yandan da dönemi devamlı olarak takip eden yetkililer, hem çalışanların hem de roketin ve uzay aracının güvenliği için sistemi Araç Birleştirme Binası’na taşıyor.

Eğer Artemis 1 3 Ekim’e kadar fırlatılamazsa, bir sonraki uçuş penceresi 17 Ekim’den ilkin açılamayacak. Roketin Araç Birleştirme Binası’na taşınması sayesinde NASA’nın roketin uçuş sonlandırma sistemindeki bataryaları da kontrol edebileceği belirtiliyor. Buna ayrıca, NASA’nın önünde 17 Ekim’de başlayacak ve 31 Ekim’de sona erecek daha uzun bir uçuş penceresi olacak.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın