NASA Artemis I görevini bir defa daha ertelemek zorunda kaldı

NASA Artemis I görevini bir defa daha ertelemek zorunda kaldıNASA Artemis I ismini verdiği Ay görevinin başlangıcını bir defa daha ertelemek mecburiyetinde bırakıldı. Geçtiğimiz haftaki ilk girişimini roketin kalkışı için lüzumlu koşulların sağlanamaması sebebi öne sürülerek erteleyen NASA, 3 Eylül’de yapılması planlanan kalkışı da likit hidrojen yakıt bağlantı noktasındaki bir sızıntı nedeniyle gerçekleştiremedi.

NASA’dan yapılan açıklamada sızıntının 3 Eylül’de mahalli saatle 7.23’te (TSİ 14.23) tespit edilmiş olduğu ve probleminin çözümü için meydana getirilen üç denemenin ardından yer ekibinin kalkışa onay vermediği açıklandı. Geçtiğimiz pazartesi günü meydana getirilen ilk deneme, dört SLS roketinden birinin lüzumlu sıcaklığa ulaşamaması sebebiyle ertelenmişti.

Konuyla ilgili olarak NASA’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer alıyor: “Ay’a gidecek Artemis I rolü ertelendi. Ekiplerimiz rokete yakıt transferi icra eden donanımdaki sızıntıyı gidermek için çalıştı sadece bunu başaramadı.”

NASA Artemis I roketini uzaya fırlatmak için bir pencereyi bugün itibarıyla kaybedecek. 5 Eylül itibarıyla füze uzaya gönderilemediği takdirde sistemin rampadan katılımı ve ekstra testlere doğal olarak tutulması gerekiyor. Bir sonraki uçuş penceresinin 19 Eylül’de başlamış olacağı belirtilirken, NASA’nın ekim ayını beklemesi gerekiyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın