Elektrik zammı sonrası fiyatlar arttı

Elektrik zammı sonrası fiyatlar arttıElektrik ve organik gazda hem konut bununla birlikte sanayi için Eylül ayı tarifesinin belli olmasının ardından flaş bir gelişme yaşandı. Son zam hazır kıyafet sektörüne hammadde sağlayan ve daha fazla enerji kullanan kumaş, iplik ve tekstil terbiye şeklinde sektörlerde, ürün fiyatlarına yansımaya başladı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, konfeksiyon sektörünün yüzde 15-20’ye varan maliyet artışları ile karşılaştığını sadece kendilerinin ise düşen talep sebebi ile bu artışı son ürün fiyatlarına yansıtamadıklarını dile getirdi.

Dünya Gazetesi’nde yer edinen haberde tekstil ahlak sektöründe yüzde 40 olan enerjinin maliyetler içerisindeki payının yüzde 50’lere ulaştığına dikkat çeken Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) Başkanı Vehbi Canpolat da Avrupa’da olduğu benzer biçimde Türkiye’de de sanayide kullanılan enerjiye vergi indirimi gibi destekler verilebileceğine dikkat çekti. Canpolat, öte yandan enerji maliyetlerinin son ürün fiyatlarına etkisinin yüzde 5 civarında olacağını belirtti.

TEKSTİLCİDEN ‘VERGİ İNDİRİMİ’ ÇAĞRISI

Sektör temsilcileri finansmana ulaşımın da zor olduğunun altını çizerek, Avrupa ülkelerimde olduğu şeklinde Türkiye’de de enerjide uygulanan vergilerde indirime gidilebileceğine dikkat çekti.

Tekstil sektöründe artan ithalata bağlı olarak oluşan dış ticaret açığı, sektör temsilcilerini harekete geçirdi. İstanbul tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz ve Vehbi Canpolat’ın da dahil olduğu idare kurulu üyeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir araya geldi. Görüşmede ithalatın azaltılmasına yönelik önlemlerde dahil olmak suretiyle sektörün problemleri masaya yatırıldı.

 

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın