NASA Artemis I roketinin fırlatma tarihini duyurdu

NASA Artemis I roketinin fırlatma tarihini duyurduNASA Artemis I roketinin 3 Eylül’de uzaya fırlatılacağını deklare etti. Normal şartlar altında Artemis I’in cuma günü uzaya gönderilmesi planlansa da, kötü hava koşulları buna izin vermedi.

NASA’dan yapılan açıklamada, cuma günü kötü hava koşulları sebebiyle görevin ertelenmesi için yüzde 60’lık belki olduğu açıklandı. 3 Eylül’de ise iki saatlik fırlatma aralığı Türkiye saatiyle 21.17’de başlayacak.

Bu NASA’nın devasa yeni nesil roketlerini uzaya göndermek için meydana getirilen ikinci tecrübe etme olacak. İlk denemenin pazartesi günü gerçekleştirilmesi planlansa da, dört adet RS-25 motorundan birinin kalkış için lüzumlu sıcaklığa erişememesi işleri bozmuştu.

Artemis I görevinde 98,5 metre uzunluğundaki Space Launch System (SLS) roketi ve Orion mürettebat kapsülü bulunuyor. Eğer fırlatma başarıyla gerçekleştirilirse, SLS insansız Orion’u 4000 kilometre yüksekliğin hemen altına götürecek. Burada iki parça birbirinden ayrılacak ve roketin ana gövdesi Dünya’ya düşecek.

Orion yolculuğuna altı gün boyunca Ay’ın yörüngesinde devam edecek. Bu kapsülün de 11 Ekim’de okyanusa düşmesi planlanıyor.

Her şey yolunda giderse, NASA Artemis I roketiyle Ay’a dönüş amacıyla tasarlanan Artemis programını uygulamaya koymuş olacak. Bu program senelerdir muhtelif ertelemeler, geliştirme problemleri ve bütçe aşımları sebebiyle sekteye uğramıştı.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın