Piyasalar yoğun gündem: İşte saat saat takip edilecek veriler

Piyasalar yoğun gündem: İşte saat saat takip edilecek verilerKüresel piyasalarda, resesyon kaygılarının güçlenmesi ve faizlerin agresif bir biçimde yükseltilmeye devam edeceği beklentileri ile risk iştahı düşük seyrederken, bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin geçen haftadan bu yana “şahin” tonda yapmış olduğu açıklamalar, açıklanan verilerle desteklenince pay piyasası fiyatlamalarında bankanın bu ayki toplantısında 75 baz puanlık ürem artırımına gideceği ihtimali yüzde 74’e terfi etti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, dün yapmış olduğu açıklamada bankanın faiz oranını yüzde 4’ün üstüne çıkarması ve enflasyonun hedef seviyeye çekilmesi için bir müddet orada tutması gerektiğini belirtirken, ABD’de açıklanan hususi sektör istihdamı da ağustosta 132 binle ortalama bir senenin en düşük artışını kaydetti.

Amerika’de bugün açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları ve yarınki ziraat dışı istihdam raporu ile sektörün gelişimine dair resmin tamamlanması beklenirken, Fed’in bu ayki hamlesine ilişik beklentilerin de netleşeceği öngörülüyor.

Bu gelişmelerle New York borsasında hafta başından bu yana hakim olan satış ağırlıklı seyir dün de devam etti. Dow Jones endeksi yüzde 0,88, S&P 500 endeksi yüzde 0,78 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,56 kıymet kaybetti. Dolar endeksi dün yüzde 0,2 artışla 108,9’dan kapanmasının ardından bugün 109,1’de seyrederken, Amerika’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 3,22 ile 2 ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini test etti.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa tarafında gündemin odağında enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve bu paralelde artan enflasyonist baskılar gündemin odağındaki yerini korurken, bölge ekonomilerine yönelik resesyon endişeleri de giderek artıyor. Dün açıklanan verilere gore Avro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9,1 ile tarihi zirvesini görürken, artan enflasyon baskıları karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceğine kati gözüyle bakılıyor.

Öte yandan dün Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby’nin G7 maliye bakanlarının cuma günü bir araya gelmiş olarak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını görüşeceklerini duyurması ile Hollanda’da işlem kabul eden naturel gaz vadeli fiyatlarında yüzde 10’a yakın düşüşle 239 avroya geriledi. Bu gelişmelerle Avrupa borsalarında satış ağırlıklı seyir devam etti ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,97, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,37 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,05 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün yüzde 0,4’lük artışla 1,0055’ten üstünden kapanmasının peşinden bugün tekrar düşüşe geçti.

Asya tarafında, Çin’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları karşısında ağır endüstri ve çip endüstrisinin yoğun olarak yer aldığı Chengdu eyaleti karantina dibine alındı. Ülkenin teknoloji merkezi Shenzhen’de de Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı. Öte yandan bugün açıklanan verilere nazaran, Çin’de imalat endüstri PMI ağustosta 0,9 puan azalarak 49,5 ile daralma bölgesine geçti. Salgın tedbirleri devam ederken yavaşlayan iktisat karşısında Çin hükümeti yeni iktisat politikası tedbirleri için detaylı adımları iki hafta arasında açıklayacağını duyurdu.

Asya borsaları yeni güne satıcılı başlarken, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,6, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,7 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,04 geriledi.

Avrupa ve Asya’da artan resesyon kaygıları ile petrol fiyatlarındaki düşüş de devam etti ve Brent petrolün varil fiyatı 103,3 dolardan 94,7 dolara kadar gerileyerek son iki işlem gününde yüzde 8,3 kıymet kaybetti.

Yurt içi piyasalar

Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, beklentilerden iyi gelen büyüme verisinin arkasından yüzde 0,20 kıymet kazanarak 3.171,21 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, görmüş olduğu en yüksek düzen rekorunu da 3.198,99 puana taşıdı. Dolar/TL, dün yatay bir seyir izleyerek 18,1900’dan kapanmasının arkasından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2040’tan muamele görüyor.

Öte yandan dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisine yönelik 2022 gelişme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

Analistler, merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri, Avrupa’da resesyon kaygıları ve Çin ekonomisinde yavaşlamanın süreceği endişeleri ile küresel çapta risk iştahının düşük seyrettiğini söylemiş oldu.

Bugün dünya çapında açıklanacak imalat endüstri PMI başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, yükselen tahvil faizlerinin seyrinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 seviyesinin mukavemet, 3.050 puanın yardımcı konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, temmuz ayı perakende satışlar

10.00 Türkiye, ağustos ayı imalat endüstri PMI

10.55 Almanya, ağustos ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere, ağustos ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı işsizlik oranı

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

16.45 Amerika, ağustos ayı imalat endüstri PMI

17.00 ABD, ağustos ayı ISM imalat sanayi PMI

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın